salon styl glamour stolik kawowy
lechowski / 03.02.2022

Mieszkanie w stylu Glamour

Aranżując wnętrze kierujemy się wygodą, kolorystyką i funkcjonalnością. Nie zapominajmy jednak dodać do tej listy odrobiny luksusu i elegancji. Luksusowe wnętrza zwykle utożsamiamy z dużymi apartamentami i drogim wyposażeniem pomieszczeń. Tymczasem taki efekt możemy osiągnąć nawet w niewielkim pokoju w mieszkaniu o przeciętnym metrażu. Wystarczy dodać mu trochę blasku. I to dosłownie.

Sprawdzone chwyty

Błyszczące powierzchnie mebli i materiałów wykończeniowych do wnętrz wracają do łask. I nic dziwnego, bo działają niczym lustro odbijając światło i optycznie powiększają pomieszczenie. Ale jeszcze ważniejsze, że to, co połyskliwe jest glamour – natychmiast zmienia charakter wnętrza na bardziej eleganckie, lekkie, ciekawe i bezpretensjonalne.

A skąd czerpać inspiracje eksperymentując z aranżacją domu? Okazuje się, że w poszukiwaniach nowych trendów chętnie wracamy do lat 70. i 80. XX wieku. Chyba mamy do nich sentyment i dlatego przerabiamy stylizacje z tamtych czasów tak, by lepiej pasowały do współczesnych mieszkań.

Także projektanci wnętrz i designerzy coraz częściej sięgają po wzory kilka dekad wstecz. Przetwarzają motywy i nadają im bardziej nowoczesny charakter. A fani pokazów mody zauważą, że czasami trendy wnętrzarskie idą w parze z kolekcjami proponowanymi na paryskich czy mediolańskich wybiegach mody.

Zobacz tutaj ciekawe pomysły i aranżacje: Jak wygląda salon w stylu glamour?

To najlepszy dowód na to, że style przekraczają granice poszczególnych dziedzin sztuki – od krawiectwa, przez projekty przedmiotów codziennego użytku, po aranżację wnętrz. 

salon styl glamour hustawka przy kominku

Błyskotliwy akcent

Styl glamour chętnie widzimy w sypialni i salonie, ale sprawdzi się także w kuchni czy nawet łazience. Pasuje zarówno do ultranowoczesnych pomieszczeń, jak i tych w stylistyce retro, egzotycznej czy rustykalnej. Musimy jedynie uważać, by nie przedobrzyć.

Wystarczy poduszka z cekinami na kanapie w salonie, narzuta z delikatną złoconą nitką, satynowa firanka w oknie czy błyszczące blaty i fronty szafek kuchennych lub łazienkowych.

Błyszczeć mogą także większe powierzchnie – całe meble (np. biały stół glamour), podłogi, ściany, drzwi. Ważne, by nie wszystkie jednocześnie. Odważmy się zastosować duże połyskliwe płaszczyzny. Podłoga z paneli na wysoki połysk rozświetli pokój, ale ten efekt osiągniemy również stosując przeszklone drzwi czy pomalowane transparentnymi farbami ściany.

Gładkie powierzchnie odbijające światło oryginalnie ozdobią wnętrze. Jednak, by zaaranżować je naprawdę stylowo, warto przemyśleć dobór pozostałych elementów wyposażenia i dodatków dekoracyjnych.

salon w stylu glamour szary i butelkowa zielen

Matowe tło

Luksus i elegancja nie lubią nadmiaru i przesytu. Dlatego postarajmy się zestawić to, co efektownie błyszczy, z tym, co klasyczne, oszczędne i… matowe. Do lśniących powierzchni będą pasowały miękkie, wzorzyste tkaniny i stonowane kolory.

Świetnie sprawdzą się pluszowe, aksamitne i welurowe wygodne fotele, sofy i kanapy z poduchami. Ciepłe kolory tapicerki oraz delikatne w dotyku materiały narzut i zasłon doskonale zaprezentują się na tle jasnej, drewnianej podłogi lub paneli.

Dobrym tłem będą też wytapetowane ściany. Pamiętajmy jednak, by wzory na nich były subtelne, a kolorystyka pastelowa. Tylko wyjątkowo możemy użyć kontrastowych, nasyconych czy ciemnych kolorów.

Sprawdzą się w dużych, minimalistycznie urządzonych wnętrzach, a także industrialnych przestrzeniach, takich jak lofty. To doskonała oprawa dla nowoczesnego wyposażenia wnętrza – mebli ze stali, szkła i właśnie błyszczących detali.

Stół glamour biały S32 Ludia rozkładany nowoczesny