Jaki materiał na blat stołu?
lechowski / 01.12.2022

Jaki materiał na blat stołu?

W sklepie oferujemy stoły fornirowane, stoły z litego drewna, oraz stoły z laminatu. Nie wiesz jaki wybrać materiał blatu stołu? Zapraszamy do lektury!

 

Spis treści:

  1. Jaki materiał na blat stołu?
  2. Stoły fornirowane
  3. Co to jest fornir?
  4. Stoły fornirowane WYGLĄDAJĄ JAK TE z litego drewna
  5. Stół fornirowany - dlaczego warto?
  6. Zobacz nasze stoły do salonu i do kuchni
  7. Stoły z okleiny naturalnej
  8. Powody, dla których korzystniej wybrać stół fornirowany
  9. W stałej ofercie sklepu internetowego
  10. Fornir jego wady vs zalety
  11. Zalety forniru
  12. Wady forniru
  13. Blat dębowy lite drewno
  14. Cechy blatów z litego drewna
  15. Klejonka
  16. Zalety klejonki
  17. Wady klejonki
  18. Klejonka lita a mikrowczepowa
  19. Stół fornirowany – co to znaczy?
  20. Stół fornirowany czy drewniany?
  21. Jakie zalety ma stół fornirowany?
  22. Blaty laminowane - czy są lepsze?
  23. Drewniane stoły z litej deski
  24. Stół fornirowany idealy do wielu wnętrz
  25. Stoły fornirowane rozkładane i nierozkładane
  26. Jaki sposób impregnacji blatu jest najlepszy?
  27. Lakier a olejowosk różnice
  28. Wypełniacze uszczerbków w drewnie
  29. Pielęgnacja mebli fornirowanych
  30. Wybór stołu o drewnianej fakturze - podsumowanie

Stoły fornirowane

Dużą popularnością cieszą się też stoły fornirowane. Meble takie to doskonałe rozwiązanie do eleganckich jadalni i salonów. Czym dokładnie jest fornir zwany inaczej okleiną naturalną? Jak sama nazwa wskazuje, to wyrób naturalny. Uzyskuje się go poprzez nałożenie na powierzchnię mebla bardzo cienkiego płatu drewna. Fornir jest dość delikatny, dlatego też stół fornirowany nie jest polecany do kuchni. Mebel taki może nie wytrzymać starcia z parą wodną, wodą czy osadzającym się na meblach tłuszczem. W kuchni zamiast mebli fornirowanych warto wybrać laminaty. We wszystkich innych pomieszczeniach, oczywiście jeszcze poza łazienką, gdzie sprawa nie podlega dyskusji, meble fornirowane świetnie się sprawdzą. W naszej ofercie znajdują się stoły fornirowane w naturalnym kolorze drewna oraz w wybarwieniach z palery bejcy nitro do barwienia naturalnego drewna dębowego (w tym i forniru). Oferujemy naszym klientom modele od klasycznych do nowoczesnych stołów loft oraz wachlarz możliwości personalizacji produktu dzięki czemu na pewno znajdziesz tu mebel, który doskonale wpasuje się do urządzanego przez Ciebie wnętrza. Szczególnie polecane fornirowane stoły do salonu

Płyta meblowa fornirowana na bazie płyty MDF

Co to jest fornir?

Zapewne wielu osobom to pojęcie obiło się o uszy, jednak mało kto wie, czym tak naprawdę jest fornir. To cienka warstwa okleiny drzewnej, która ma zazwyczaj grubość od 0,8 do 1,6 milimetra. Forniry najczęściej otrzymuje się z drzew takich jak orzech, buk, dąb, sosna czy jesion. Na rynku znajdziemy także bogatą ofertę fornirów egzotycznych, wykonanych z hebanu czy teaku. Meble wykonane z forniru charakteryzują się tym, że posiadają w całkowicie naturalny wygląd drewna, a są od niego tańsze. Dzięki temu charakterystyczne piękno jest w zasięgu dla niemal każdej osoby.

Co to jest fornir?

Stoły fornirowane WYGLĄDAJĄ JAK TE z litego drewna

Stoły fornirowane to praktyczne i funkcjonalne meble dostępne w zdecydowanie niższych cenach niż stoły wykonane w całości z litego drewna. Nowoczesne technologie produkcji sprawiają, że stoły fornirowane wręcz idealnie naśladują drewniane meble. Są jednak opcją dużo bardziej przyjazną dla naszego portfela.

Stół fornirowany - dlaczego warto?

Stoisz przed wyborem idealnego stołu do swojego mieszkania? Na rynku znajdziesz różne modele, ale to na co powinieneś zwrócić uwagę to materiał, z którego został on wykonany. Najbardziej popularne są laminaty, fornir oraz lite drewno. Czym się one od siebie różnią i czy stół fornirowany to najlepszy wybór?

Zobacz nasze stoły do salonu i do kuchni

Jak forniry, także i laminaty mają dwie strony medalu. Jeżeli decydujemy się tylko na blat wykonany przy pomocy laminatu, a nogi chcemy mieć drewniane, to widoczne będą różnice kolorystyczne i jakościowe. Jest to niewielka wada, ale dla prawdziwego estety może być to rażące. Laminaty mimo że są często wykorzystywane, to jednak nie zachwycają tak samo mocno, jak lite deski czy okleina naturalna. Producenci stają na głowie, natomiast nadal nie potrafią odwzorować charakteru prawdziwego drewna, co jest dużym minusem w momencie, gdy mebel ma się znaleźć w centralnym miejscu domu w salonie, lecz inna sprawa już w kuchni... gdzie stoły z laminatu wyróżniają się znacznie większą odpornością na czynniki zewnętrze, a przez to i dłuższą żywotnością takiego blatu przeznaczonego do kuchennego stołu z laminatu. Zobacz przygotowane oferty w kategorii produktów stoły do kuchni.

Stoły z okleiny naturalnej

Jak już wiemy blat stołowy w naturalnej okleinie (inaczej fornirowany) wykonany z płyty meblowej pokrytej cienkim plastrem drewna, którego cechą zasadniczą są niepowtarzalne wzory tworzone przez naturę. Z zewnątrz blaty z naturalnej okleiny zachowują wygląd naturalnego materiału jak lite drewno dębowe. W przypadku stołu, w którym blat będzie fornirowany, a nogi drewniane nie będzie widać pomiędzy nimi znaczących różnic. Mebel pokryty fornirem wygląda jak drewniany, dzięki czemu wprowadza do każdej jadalni, kuchni lub salonu przytulne wykończenie. W momencie, kiedy stół ma zajmować szczególną rolę w jednym z tych pomieszczeń, np. dębowy stół do jadalni, wybierz okleinę naturalną ze względu na jej oryginalny wygląd.

Okleiny naturalne są dostępne w wielu kolorach oraz gatunkach drewna, co daje szerokie możliwości w tworzeniu jedynych w swoim rodzaju stołów z okleiny naturalnej. W porównaniu ze stołami z litej deski są one znacznie tańsze, a zachowują naturalny wdzięk. Prezentują się one równie imponująco, dlatego ze względu właśnie na cenę, fornir jest bardziej popularny.

Mimo że meble w okleinie prezentują się doskonale, to są też bardziej wymagające i droższe niż laminowane. Okleina naturalna znajduje się więc pośrodku. Daje nam charakter prawdziwego drewna, przy zachowaniu niższej ceny. W porównaniu z laminatem jest mniej odporna, ale za to znacznie ładniejsza. Inną zaletą jest to, że meble fornirowane mogą mieć zupełnie dowolne wymiary, co podbija ich uniwersalność i możliwości.

Powody, dla których korzystniej wybrać stół fornirowany

Stoły fornirowane to naturalne piękno w niższej cenie. Jeżeli zależy Ci na wyglądzie prawdziwego drewnianego stołu, a nie możesz sobie pozwolić na lite deski, najlepszym wyborem będzie stół pokryty fornirem. Mebel dzięki temu będzie zachwycał i ocieplał wnętrze, a otrzymasz go w korzystniejszej cenie. Mimo że laminat nie wymaga pielęgnacji oraz ostrożności, to nienaturalność materiału bardzo się odznacza. Dlatego, jeśli zależy nam wyglądzie, a stół ma się znaleźć w centralnym punkcie salonu, to zdecydowanie warto wybrać stół z blatem w okleinie naturalnej. Stół fornirowany to również produkt w pełni ekologiczny.

W stałej ofercie sklepu internetowego

W stałej ofercie sklepu internetowego MEBLLEGRO szereg modeli stołów fornirowanych inspirowanych różnymi wnętrzarskimi trendami i architektonicznymi stylami. Oferujemy między innymi stoły fornirowane nowoczesne - stoły loft z metalowymi nogami czy duże stoły rozkładane 8 nóg, idealne do aranżacji loftowych czy industrialnych salonów oraz jadalni, jak i modele, które sprawdzą się świetnie jako małe stołiki kuchenne.

Fornir jego wady vs zalety

Wykorzystywany głównie do produkcji blatów i frontów, mebli o podwyższonym i wysokim standardzie, w których ważną zaletą jest widok naturalnego drewna. Blaty fornirowane powstają w wyniku połączenia ze sobą cienkich pasków drewna z płytą wiórową, MDF bądź sklejką. Wszystkie te elementy sprasowywane są ze sobą w wysokiej temperaturze pod wysokim ciśnieniem.

Zalety forniru:

  • widok naturalnego drewna,
  • brak pęknięć,
  • eliminacja sęków i innych wad drewna,
  • brak przebarwień,
  • brak efektu zsychania czyli np. wyginania się blatu.

Wady forniru

  • wykończenie tylko lakierem (nie można używać oleju czy olejowosku).

Blat Dębowy lite drewno

Nowoczesne blaty dębowe, w tym dąb naturalny i dąb sękaty, są idealnym rozwiązaniem dla osób lubiących połączenie klasycznej elegancji z designem. Ich minimalizm jest niebanalny i w oryginalny sposób odmienia wnętrze domu, nadając mu ponadczasowego stylu. Dzięki użytym materiałom charakteryzującym się wysoką jakością, blaty te są odporne na zadrapania, zarysowania, uderzenia oraz wysokie temperatury.

Cechy blatów z litego drewna

  • Nowoczesny design przykuwający uwagę
  • Blat wykonany jest z Drewna Litego
  • Grubość 40 mm
  • lakierowany

Ewentualne Naturalne pęknięcia oraz zdrowe sęki celowo pozostawione i wyeksponowane (wypełnione czarnym kitem) by uatrakcyjnić i podkreślić wyjątkowość każdego z blatów. Istnieje możliwość zakupu blatu bez sęków oraz pęknięć.

Klejonka

Powstaje w wyniku sklejenia ze sobą wąskich drewnianych desek. Wyróżniamy dwa rodzaje klejonki, które różnią się tylko i wyłącznie sposobem klejenia drewna. Blaty takie są niezwykle trwałe ale jednak nie pozbawione wad naturalnego drewna. Kolorystyka blatów może się się różnić w zależności od partii drewna. Blaty z naturalnego drewna nigdy nie są jednolite w strukturze, kolorze czy też odcieniu.

Zalety klejonki

  • niezwykły urok pięknego naturalnego drewna
  • zróżnicowane odcienie naturalnego drewna
  • swoisty urok naturalnych sęków i pęknięć
  • blat może być wykończony olejem bądź olejowoskiem

Wady klejonki

  • zsychanie drewna w zależności od wilgotności powietrza
  • blat nie może być użytkowany w sąsiedztwie źródeł ciepła (kaloryferów, kominków)
  • przebarwienia, sęki, pęknięcia nie dla każdego są zaletą

Klejonka lita a mikrowczepowa

Produkcja drewna klejonego technologią mikrowczepową różni się od produkcji klejonki z drewna litego kilkoma istotnymi szczegółami.

Produkcja klejonki drewnianej na mikrowczep jest o wiele bardziej pracochłonna ale z kolei zapewnia większe wykorzystanie materiału gdyż możemy wykorzystać nawet najkrótsze kawałki zdrowego drewna.

Klejonka lita vs mikrowczepowa

Klejonka wykonana technologią na mikrowczep jest o wiele bardziej odporna na skręcenia, spękania, wygięcia oraz łódkowanie.

Stół drewniany dębowy S62 na metalowych nogach

Wygląd zewnętrzny płyty wykonanej tą technologią przypomina klepkę.

Wykonanie klejonki litej wymaga bardzo dobrej jakości drewna aby ograniczyć odpad a co za tym idzie jego koszt, jest mniej pracochłonna w wykonaniu od klejonki na mikrowczep.

blat klejonka lita

Jej wygląd zewnętrzny przypomina lite drewno.

Z klejonki wykonanej tymi technologiami wykonuje się najczęściej płyty na meble, w tym i te przeznaczone na blat stołu.

Stół fornirowany – co to znaczy?

Co to takiego fornir i czym jest stół fornirowany? Fornir to naturalna okleina zrobiona z bardzo cienkiego arkusza drewna, który jest następnie naklejany na wytrzymałą płytę wiórową. Dzięki temu stół fornirowany posiada unikalny i niepowtarzalny rysunek słojów drewna, a przy tym jest zdecydowanie tańszy od modeli z litego drewna. Naturalną okleinę pozyskuje się najczęściej z dębu, a w naszej ofercie opcja dąb naturalny i dąb sękaty.

Stół fornirowany czy drewniany?

Jakie zalety ma stół fornirowany?

Największe atuty tego rodzaju mebli to:

  • Wygląd bardzo zbliżony do stołu z naturalnego, litego drewna. Stół fornirowany z naturalną okleiną posiada unikalny rysunek i kolor słojów drewna.
  • Naturalny fornir stanowi wyłącznie cienką warstwę zewnętrzną, natomiast wewnątrz stoły fornirowane wykonane są z praktycznej płyty wiórowej. Dzięki temu stoły fornirowane są zdecydowanie tańsze od stołów drewnianych.
  • Do zalet stołów fornirowanych możemy zaliczyć również dużą liczbę dostępnych wzorów i odcieni. Jako fornir stosuje się najczęściej różne gatunki dębu czy drewno orzecha amerykańskiego. Dodatkowo stół fornirowany może być na przykład olejowany lub lakierowany, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcia jeszcze większej liczby odcieni.

Blaty laminowane - czy są lepsze?

Przy tworzeniu mebli bardzo często wykorzystuje się laminat. Charakteryzuje się on znacznie niższą ceną niż okleina naturalna czy lite deski, co przekłada się na ostateczny koszt mebli. Dodatkowo laminaty można otrzymać w bardzo szerokiej ofercie kolorystycznej. Ich odporność zależy od tworzywa, z jakiego został wykonany. Producenci laminatów ciągle idą naprzód, oferując klientom laminaty o coraz wyższej jakości i palecie kolorystycznej. Dzięki temu mamy bardzo szerokie możliwości przy tworzeniu mebli. Również dzięki swojej odporności na czynniki zewnętrzne to właśnie stoły z laminatu lepiej sprawdzą się w roli stolików kuchennych niż te z naturalnej okleiny, klejonki czy litego drewna.

Drewniane stoły z litej deski

Stoły z litego deski prezentują się wyjątkowo, jednak należy pamiętać, że wymagają one solidnego zabezpieczenia i dbałości. Warto również mieć na uwadze higroskopijne właściwości drewna. Wilgotność powietrza, szczególnie w sezonie grzewczym lub ogrzewanie podłogowe może mieć niekorzystny wpływ na blaty wykonane z litej deski. W tym wypadku istnieje ryzyko paczenia się drewna i powstania małych pęknięć. Zachowanie dobrego stanu drewna jest szczególnie ważne przy stołach rozkładanych, gdyż modyfikacje w deskach mogą uniemożliwić korzystanie z tej funkcji stołu. Trzeba również wspomnieć o wysokiej cenie litego drewna w porównaniu do forniuru, czy tańszego laminatu.

Stół fornirowany idealy do wielu wnętrz

Stoły fornirowane to stoły w różnych rozmiarach, zarówno rozkładane jak i nierozkładane. Co to jest fornir? Fornir to cienki plasterek drewna przyklejany do płyty wiórowej. Inną nazwą forniru, z którą można się spotkać jest okleina naturalna. W odróżnieniu od innych oklein stosowanych w meblach ta jest pochodzenia naturalnego. Fornir wygląda jak lite drewno, jednak jest w stosunku do niego tańszy. Stół fornirowany wizualnie prezentuje się podobnie do stołu z litego drewna. Płyty fornirowane z jakich są wykonane blaty są proste, bez frezowania - płyta wiórowa w okleinie naturalnej, ale możliwa jest opcja wykonania blatu z płyty MDF w naturalnej okleinie, która umożliwia wykonanie ozdobnego zdobienia brzegu za pomocą techniki frezowania. Blaty fornirowane o grubości 32 mm są wyjątkowo stabilne. Najczęściej stosowanym fornirem - również wśród ofert sklepu internetowego - jest dąb naturalny i dąb sękaty. Stół fornirowany może być lakierowany lub olejowany. W naszej ofercie znajdują się stoły lakierowane ze względu na skuteczność i trwałość zabezpieczenia drewna przed wpływem czynników zewnętrznych Takie wykończenie blatu okleiną naturalną - fornirem - jest bardzo popularne w stołach industrialnych mających pełnić rolę wizytówki wnętrza salonu loft. Stoły fornirowane to również klasyczne drewniane stoły do salonu i jadalni. Blaty stołów klasycznych wykończone fornirem zyskują na wyglądzie i śmiało mogą stanąć w centrum eleganckich salonów..

Stoły fornirowane rozkładane i nierozkładane

Stoły fornirowane mogą być rozkładane lub nierozkładane. Stoły fornirowane rozkładane mogą mieć postumenty z litego drewna lub metalu. Najważniejszą cechą podstaw stołów fornirowanych jest solidna konstrukcja, gwarantująca stabilność i trwałość. Rozkładany stół fornirowany ma wstawki przechowywane pod blatem. Wysokiej jakości prowadnice synchroniczne są umieszczone pod blatem. Pomiędzy nimi są przechowywane wstawki stołu. Rozkładanie polega na zwolnieniu blokady, rozsunięciu prowadnic i umieszczeniu wstawek pomiędzy rozsuniętymi częściami blatu. Stół fornirowany rozkładany z prowadnicami synchronicznymi rozsuwa się bardzo wygodnie poprzez pociągnięcie jednej połówki blatu. W tym czasie druga rozsuwa się automatycznie. To praktyczne i wygodne rozwiązanie sprawdza się doskonale w każdym domu. Nierozkładane stoły fornirowane podobnie do stołów rozkładanych mogą mieć podstawy metalowe lub drewniane. Efektowny blat jednoczęściowy prezentuje się niezwykle stylowo.

Jaki sposób impregnacji blatu jest najlepszy?

  • NASZ WYBÓR: najlepszym, najbardziej trwałym oraz najbardziej praktycznym sposobem impregnacji blatów dębowych oraz fornirowanych jest lakierowanie i na ten właśnie stawiamy oferując naszym kliento stoły drewniane lakierowane - zarówno te z naturalnej okleiny dębowej jak i te z litego drewna.

Lakier a olejowosk różnice

Czym różni się lakier od oleju, olejowosku czy wosku twardego olejnego?

Zasadniczo lakier jest impregnatem, który w sposób trwały zabezpiecza drewno przed działaniem czynników zewnętrznych. Zalety stosowania lakieru:

  • lakier jest odporny na ścieranie, dlatego nie ma konieczności ponawiania kolejnych jego warstw w trakcie użytkowania,
  • powierzchnie pokryte lakierem są odporniejsze na zaplamienia i przebarwienia,
  • powierzchnie lakierowane można czyścić ogólnodostępnymi środkami do czyszczenia drewna.

Olejowosk, olej lub wosk twardy olejny to impregnaty na bazie naturalnych składników, które w sposób czasowy zabezpieczają drewno przed działaniem czynników zewnętrznych. Ograniczenia skuteczności względem tych oferowanych przez lakier do drewna:

  • olejowosk, olej lub wosk twardy olejny to impregnaty które koniecznie należy ponawiać w trakcie użytkowania,
  • olejowosk, olej lub wosk twardy olejny to impregnaty, które ścierają się dlatego konieczne jest ich ponawianie w trakcie użytkowania,
  • powierzchnie blatu  pokryte olejowoskiem, olejem  lub woskiem  twardym olejnym nie są w 100% odporne  na zaplamienia i przebarwienia,
  • powierzchni olejowoskowanych, olejowanych lub woskowanych nie można czyścić ogólnodostępnymi środkami do czyszczenia drewna.

Wypełniacze uszczerbków w drewnie

Ze względu na specyfikę naturalnego drewna i możliwość występowania w blatach drewnianych niewielkich niedoskonałości, producent dopuszcza zwyczajowe stosowanie szpachli lub innych powszechnie stosowanych w meblarstwie wypełniaczy uszczerbków w drewnie.

Wypełniacze uszczerbków w drewnie - czarny kit stolarski

Pielęgnacja mebli fornirowanych

Stoły pokryte okleiną naturalną wymagają ostrożności i odpowiedniej pielęgnacji. Najlepiej traktować je jak lite drewno. Do czyszczenia używamy delikatnej ściereczki z jak najmniejszą ilością wody. Jeżeli zabrudzenie nadal będzie widoczne, należy użyć delikatnego środka czystości. Blaty czyścimy okrężnymi ruchami, dbając, aby wilgoć nie dostała się pod arkusze forniru, gdyż mogłoby to skutkować jego odklejeniem od powierzchni mebla. Główną wadą tego materiału jest to, że jest on podatny na uszkodzenia oraz można go w prosty sposób uszkodzić ostrym narzędziem. Decydując się na stół fornirowany, trzeba mieć na względzie również to, że może się on odbarwić, jeżeli zostawimy na nim kubek z gorącym napojem. Aby tego uniknąć należy go odpowiednio zabezpieczyć, stosując lakier odporny na działanie wysokich temperatur. Dodatkowym atutem fornirów i drewna jest z to, że można je odświeżyć, szlifując oraz ponownie malując. Meble nabierają wtedy drugiego życia i mogą służyć nam przez długi czas.

Wybór stołu o drewnianej fakturze - podsumowanie

Wybór stołu o drewnianej fakturze nie należy wcale do najprostszych i wiedzą o tym Ci, który właśnie stoją przed podjęciem decyzji. Jeżeli zależy Ci na naturalnym wyglądzie, ale nie chcesz wydać krocia na lite deski, postaw na blat z okleiny naturalnej. Dopełni on wnętrze naturalnym wyglądem, a przy okazji nie poniesiesz aż tak wysokich kosztów całego mebla. Do kuchni raczej proponujemy stoły z laminatu charakteryzujące się dużo większą odpornością na czynniki zewnętrzne, w tym promieniowanie UV, wysoka temperatura, rozlany alkohol, czy wilgoć.