Historia meblarstwa

Odkryj fascynującą historię meblarstwa - piękno i funkcjonalność przez wieki

Historia meblarstwa sięga odległych czasów, gdzie meble nie tylko spełniały praktyczną rolę, ale były również wyrazem luksusu i prestiżu. Początki sięgają starożytności, gdzie egipskie trony zdobiły malowidła, a rzymskie łóżka były rzeźbione z kamienia. Średniowiecze przyniosło rozwój kunsztu stolarskiego, tworząc ozdobne, rzeźbione meble o charakterystycznym gotyckim stylu.

Epoka renesansu przyniosła ze sobą ożywienie w meblarstwie, gdzie uwagę skupiano na proporcjach, harmonii i elegancji. Tworzono bogato zdobione stoły, wygodne krzesła z tapicerką oraz majestatyczne komody. Barok i rokoko wprowadziły do meblarstwa jeszcze większą fantazję i przepych, gdzie meble były pokryte złoceniami, rzeźbami i bogatymi tkaninami.

Terminologia historyczno-meblarska

Terminologia historyczno-meblarska obejmuje cztery tematy: style meblarskie, rodzaje mebli, elementy i konstrukcję mebli oraz techniki wykończeniowe i zdobnicze. O ile nazewnictwo stylów - różne w zależności od języka i kultury - można uporządkować i opanować dość łatwo, to w języku polskim nie ma nazw wielu rodzajów mebli.

Terminologia historyczno-meblarska

Główne style historyczne

Nazewnictwo wczesnych stylów meblarskich wywodzi się z nazewnictwa stylów architektonicznych oraz od panujących dynastii i monarchów. Nie ma się czym przejmować - ebeniści rokokowi też nie mieli pojęcia o tym, że robią meble rokokowe. Wtedy o sukcesie projektanta i stylu decydowało wpisanie na listę meblarzy królewskich, dzisiaj wystawa w prestiżowej galerii i występ w telewizji.

Główne style historyczne

Epoki w historii meblarstwa

Jednym z kryteriów podziału w historii meblarstwa jest dominujący rodzaj używanego w różnych epokach drewna. Gatunek drewna, jego pochodzenie, kolor, usłojenie, faktura, połysk, twardość, podatność na obróbkę to czynniki wpływające na wygląd mebla, ale wiele mówiące również o estetycznych preferencjach epoki.

historia meblarstwa epoki

Tablica chronologiczna meblarstwa

Odkryj fascynującą historię meblarstwa za pomocą naszej tablicy chronologicznej. Poznaj połączenia między stylami meblarskimi a wpływowymi postaciami takimi jak monarchowie, projektanci i migranci. Przenieś się w czasie i zrozum, jak ewolucja meblarstwa wpływała na całą sztukę.

Tablica chronologiczna meblarstwa

Historia meblarstwa to pełna pasji podróż przez wieki

Historia meblarstwa to pełna pasji podróż przez wieki, gdzie wzornictwo i techniki ewoluowały, tworząc niezwykłe dzieła. Stoły, krzesła, zestawy i stoliki pełne są inspiracji z różnych epok, które wpływają na współczesne wzornictwo mebli. Odkryj bogactwo i różnorodność meblarstwa, które zachwyca swoją pięknem i funkcjonalnością do dziś.

Historia meblarstwa - epoki drewniane - dąb

DĄB

Historia meblarstwa - epoki drewniane - dąb

Historia meblarstwa - epoki drewniane - heban

HEBAN

Historia meblarstwa - epoki drewniane - heban

Historia meblarstwa - epoki drewniane - klon

KLON

Historia meblarstwa - epoki drewniane - klon

Historia meblarstwa - epoki drewniane - mahoń

MAHOŃ

Historia meblarstwa - epoki drewniane - mahoń

Historia meblarstwa - epoki drewniane - orzech

ORZECH

Historia meblarstwa - epoki drewniane - orzech

Historia meblarstwa - epoki drewniane - palisander

PALISANDER

Historia meblarstwa - epoki drewniane - palisander

Historia meblarstwa - epoki drewniane - sakamora

SAKAMORA

Historia meblarstwa - epoki drewniane - sakamora

Historia meblarstwa - epoki drewniane - satynowiec

SATYNOWIEC

Historia meblarstwa - epoki drewniane - satynowiec

PODSTAWOWE RODZAJE MEBLI

Ogromną ilość odmian mebli można podzielić według dwóch kryteriów: meble "dla ludzi" i meble "dla przedmiotów". Forma mebli, ich proporcje, wyposażenie, sposób wykończenia i zdobnictwo zależą od tego, czy mebel służy do pracy, wypoczynku czy do reprezentacji.
Z meblami dla ludzi wchodzimy w bezpośredni kontakt i służą one podpieraniu ludzkiego ciała w różnych pozycjach: półsiedzącej, siedzącej, kucznej, klęczącej, półleżącej i leżącej. Meble dla przedmiotów służą do ich przechowywania, ekspozycji i szeroko rozumianej obróbki.

BIBLIOGRAFIA

*/ Literatura jest ogromna, ale pozycji fachowych jest niewiele, m.in.:

  1. Illustrated History of Furniture: From the Earliest to the Present Time - Frederick Litchfield (pierwsze wydanie w 1893 roku)
  2. Esther Singleton: Furniture, 1911
  3. Andre Saglio: French Furniture, 1913
  4. Harold Donaldson Eberlein/Abbot McClure: The Practical Book Of Period Furniture, 1914
  5. Joseph Aronson: The Encyclopedia Of Furniture, 1965
  6. Izydor Grzeluk: Słownik terminologiczny mebli, PWN 2000
  7. Anna Kostrzyńska-Miłosz, Polskie meble 1918-1939, Warszawa 2005

Krzesła prosto od producenta

Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą krzeseł, które idealnie wpiszą się w każde wnętrze! Oferujemy wiele różnych stylów - od klasycznych i eleganckich, po nowoczesne i designerskie. Jeśli szukasz wygodnego krzesła do stołu, mamy wiele propozycji dla Ciebie. Nasze krzesła do stołu są nie tylko praktyczne, ale też estetyczne i wykonane z najwyższej jakości materiałów. Dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, takich jak czarne, białe, szare czy zielone, więc z łatwością znajdziesz krzesła, które idealnie dopasują się do Twojego wnętrza. Jeśli chcesz dodać swojemu salonowi odrobinę stylu, polecamy nasze nowoczesne krzesła, wykonane w minimalistycznym stylu. Są one idealne do nowoczesnych wnętrz, dodając im charakteru i elegancji. A może szukasz krzeseł do jadalni? Nasze krzesła do jadalni to nie tylko wygoda podczas posiłków, ale także stylowy dodatek do Twojego domu. Posiadamy szeroki wybór krzeseł tapicerowanych, drewnianych czy też loftowych, aby dopasować się do Twojego gustu i potrzeb. Zapraszamy do naszego sklepu, gdzie znajdziesz wszystko czego potrzebujesz, aby stworzyć piękne i wygodne wnętrze!

Szare krzesła

Szare krzesła - piękno prostoty. Krzesło szare to klasyczne i eleganckie rozwiązanie, które idealnie wpasuje się w różne aranżacje wnętrz. Szary kolor pozwala na łatwe dopasowanie krzesła do innych elementów wystroju. Krzesło szare może mieć różne kształty i materiały - od minimalistycznych, drewnianych, po bardziej złożone konstrukcje z metalowymi podpórkami. Krzesło szare to idealny wybór dla osób, które cenią sobie prostotę i elegancję w wystroju swojego domu.

Szare krzesła