Historia meblarstwa
Odkryj fascynującą historię meblarstwa - piękno i funkcjonalność przez wieki
Historia meblarstwa sięga odległych czasów, gdzie meble nie tylko spełniały praktyczną rolę, ale były również wyrazem luksusu i prestiżu. Początki sięgają starożytności, gdzie egipskie trony zdobiły malowidła, a rzymskie łóżka były rzeźbione z kamienia. Średniowiecze przyniosło rozwój kunsztu stolarskiego, tworząc ozdobne, rzeźbione meble o charakterystycznym gotyckim stylu.
Epoka renesansu przyniosła ze sobą ożywienie w meblarstwie, gdzie uwagę skupiano na proporcjach, harmonii i elegancji. Tworzono bogato zdobione stoły, wygodne krzesła z tapicerką oraz majestatyczne komody. Barok i rokoko wprowadziły do meblarstwa jeszcze większą fantazję i przepych, gdzie meble były pokryte złoceniami, rzeźbami i bogatymi tkaninami.
Historia meblarstwa to pełna pasji podróż przez wieki
Historia meblarstwa to pełna pasji podróż przez wieki, gdzie wzornictwo i techniki ewoluowały, tworząc niezwykłe dzieła. Stoły, krzesła, zestawy i stoliki pełne są inspiracji z różnych epok, które wpływają na współczesne wzornictwo mebli. Odkryj bogactwo i różnorodność meblarstwa, które zachwyca swoją pięknem i funkcjonalnością do dziś.
PODSTAWOWE RODZAJE MEBLI
Ogromną ilość odmian mebli można podzielić według dwóch kryteriów: meble "dla ludzi" i meble "dla przedmiotów". Forma mebli, ich proporcje, wyposażenie, sposób wykończenia i zdobnictwo zależą od tego, czy mebel służy do pracy, wypoczynku czy do reprezentacji.
Z meblami dla ludzi wchodzimy w bezpośredni kontakt i służą one podpieraniu ludzkiego ciała w różnych pozycjach: półsiedzącej, siedzącej, kucznej, klęczącej, półleżącej i leżącej. Meble dla przedmiotów służą do ich przechowywania, ekspozycji i szeroko rozumianej obróbki.
BIBLIOGRAFIA
*/ Literatura jest ogromna, ale pozycji fachowych jest niewiele, m.in.:
- Illustrated History of Furniture: From the Earliest to the Present Time - Frederick Litchfield (pierwsze wydanie w 1893 roku)
- Esther Singleton: Furniture, 1911
- Andre Saglio: French Furniture, 1913
- Harold Donaldson Eberlein/Abbot McClure: The Practical Book Of Period Furniture, 1914
- Joseph Aronson: The Encyclopedia Of Furniture, 1965
- Izydor Grzeluk: Słownik terminologiczny mebli, PWN 2000
- Anna Kostrzyńska-Miłosz, Polskie meble 1918-1939, Warszawa 2005