Tkaniny obiciowe - tapicerka naszych mebli
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tkanin obiciowych . Tkaniny te znajdują zastosowanie nie tylko w tapicerstwie ogólnym ale także są wykorzystywane np. jako narzuty, zasłony, kapy narzutowe. Rozróżniamy wiele rodzajów tkanin takich jak np. żakardy, szenile, czy floki.... Nazwy te dla niektórych mogą stanowić nie lada zagadkę ale w dalszej części naszego poradnika postaramy się nieco wyjaśnić te tajemniczo brzmiące nazwy.
Parametry tkanin tapicerskich
Tkaniny obiciowe które stosujemy do tapicerowania powinny charakteryzować się wytrzymałością oraz odpornością na ścieranie. Właściwości tkaniny zależą w głównej mierze od surowców z których została wykonana to znaczy grubość nici, rodzaj splotu czy też ilości osnowy.
Więcej jak wybierać i Na co zwracać uwagę, gdy wybieramy tkaninę obiciową?
Jedną z ważniejszych właściwości materiału jest sposób pielęgnacji i stopień trudności jego czyszczenia. Na rynku dostępnych jest wiele tkanin w technologiach takich jak "Maxi clean", "Cleanboo itp. Są to tak zwane tkaniny hydrofobowe czyli takie które nie wchłaniają wody ani żadnych płynów. Rozlana ciecz można po prostu zgarnąć szmatka. Materiały te są bardzo łatwe w czyszczeniu. Plamy z kawy, ketchupu, długopisu lub inne zabrudzenia dają się łatwo usunąć przy pomocy wilgotnej ściereczki.
Pierwsze tkaniny przypominające raczej plecionkę, wytwarzano już 8000 lat temu. Pierwowzorem były luźno splecione ze sobą naturalne materiały. Wykorzystywano zarówno skrawki włókien, traw, pasków, skór zwierzęcych, jak i cienkie gałęzie i pnącza. Dzisiaj można znaleźć tkaniny wytwarzane z surowców naturalnych i sztucznych. Choć do dziś uważa się że tkaniny typu plecionki to jedne z najbardziej wytrzymałych i odpornych na ścieranie materiałów.
Tkaniny - historia
Tkaniny, które stosujemy do dzisiaj w przemyśle odzieżowym, dekoracyjnym i tapicerskim, często powstawały już w czasach starożytnych:
Tkanina Lniana swój początek miała w Egipcie w okresie XXVII - XXII w.p.n.e. Była bardzo cienka i prześwitująca. Dopiero technika skręcania włókien na mokro, pozwoliło na przemysłową produkcję,
Jedwab wytwarzano już 3600 lat temu w Chinach. Jak głosi legenda, został odkryty w ogrodzie cesarza Huang Di. Przez 2000 lat, jego produkcja była tajemnicą. Zdradzenie jej było karane śmiercią,
Welur należący do grupy tkanin pluszowych, wynaleziony został w Indiach. W Polsce znany jest od XII w.