Popularne style oraz wzornictwo

Style wnętrzarskie to temat, który wart jest poznania, bo to wiedza, która wprowadzi do wnętrza swego rodzaju porządek - harmonię w wystroju wnętrza współgrających ze sobą kolorów, dekoracji, mebli, w tym stołów z krzesłami.

Styl nowoczesny

Wnętrza urządzone w tym stylu są niezwykle oszczędne w formie, funkcjonalne i pozbawione zbędnych dekoracji. Nowoczesny styl zadomowił się we wnętrzach na całym świecie na początku XX w., będąc opozycją do bogato zdobionych i pełnych przepychu XIX-wiecznych aranżacji.

  Styl nowoczesny

  Styl skandynawski

  Styl skandynawski to obecnie jeden z najpopularniejszych stylów aranżacji wnętrz – jest prosty, ale ciekawy, oszczędny w formie, ale nadal przytulny. W Polsce styl skandynawski zadomowił się na dobre. Dlaczego w skandynawskich wnętrzach czujemy się tak swobodnie? Najprawdopodobniej ma tu znaczenie ilość światła, jaka wpada do naszych domów – w Polsce mamy zdecydowanie więcej dni pochmurnych niż słonecznych, podobnie jak w krajach skandynawskich. Właśnie dlatego proste formy, białe ściany i drewno tak dobrze sprawdzają się w naszych domach.

   Styl skandynawski

   stół drewniany z krzesłami styl klasyczny ludwik xvi

   Styl klasyczny

   Mówiąc o stylach wnętrzarskich, nie można zapomnieć o stylu klasycznym – to ponadczasowy sposób na urządzenie wnętrza, który nadal króluje w wielu polskich domach. Tradycja stylu klasycznego jest bardzo bogata – tak naprawdę w Europie rozwija się ona od już od starożytności. Klasyczne wnętrza to dobry wybór dla tych osób, które nie lubią zmian, a raz urządzone mieszkanie ma im służyć przez lata. Styl klasyczny to nie kilkusezonowa moda – to ponadczasowe rozwiązania, materiały wysokiej jakości i eleganckie detale stylu Ludwika XVI.

    wnętrze salonu w stylu industrialnym / Salon loft w stylu industrialnym - aranżacje 2021

    Styl industrialny

    Jednym z wyjątkowo modnych stylów wnętrzarskich jest styl industrialny, inaczej zwany loftowym. Jego historia ma swój początek w USA w latach 50. XX wieku. Był on odpowiedzią na potrzebę wykorzystania i zagospodarowania opuszczonych fabryk. W Polsce styl ten zadomowił się dopiero w latach 90. Pierwszym skojarzeniem, jakie przychodzi Ci na myśl w kontekście stylu industrialnego, są ogromne przestrzenie i duże okna?

    5. Styl eklektyczny

    Styl eklektyczny to rozwiązanie dla osób, które… nie wiedzą, na jaki styl się zdecydować. To istne pomieszanie z poplątaniem! Różne kolory, sprzeczności, wykluczające się style aranżacji wnętrz, pozornie niepasujące do siebie materiały. Jak się jednak okazuje, w tym szaleństwie jest metoda – odpowiednio dobrane elementy mogą stworzyć spójną i ciekawą całość. Wbrew pozorom, urządzając mieszkanie w stylu eklektycznym, należy wykazać się ogromnym wyczuciem smaku, ponieważ balansuje on na granicy kiczu i stylowego chaosu.

    Styl eklektyczny – charakterystyczne cechy

    °    mieszanka stylów, swoboda w łączeniu pozornie niepasujących do siebie elementów,
    °    patchworkowe płytki i tkaniny,
    °    motyw przewodni – chaos eklektycznych wnętrz często jest poskramiany przez wprowadzenie jednego motywu przewodniego, może to być np. kolor czy materiał,
    °    wnętrze dające efekt uporządkowanego nieładu.

    6. Styl rustykalny

    Rustykalne wnętrza są ciepłe, przytulne i kojarzą się z upalnymi wakacjami na wsi. Kto nie chciałby przebywać w takich pomieszczeniach na co dzień? To świetny wybór dla osób, które chcą żyć w zgodzie z naturą i bez pośpiechu, ale również dla tych, które cenią czas spędzony w domowych pieleszach. Nazwa stylu rustykalnego pochodzi od słowa „rustic”, czyli wiejski lub swojski.
    [Na zdjęciu sypialnia w stylu rustykalnym]Na zdjęciu sypialnia w stylu rustykalnym

    Styl rustykalny – charakterystyczne cechy

    • jasne kolory,
    • naturalne materiały – przede wszystkim drewno i kamień,
    • meble nadgryzione zębem czasu,
    • dodatki takie jak naturalne kwiaty (najlepiej polne) czy warkocze czosnku w kuchni,
    • ludowe wzory.
    Jak wygląda salon w stylu glamour? Aranżacje

    Styl glamour

    Styl glamour to blichtr, luksus i blask. Wzbudza sporo kontrowersji – dla jednych jest wyznacznikiem dobrego stylu, dla innych synonimem kiczu. Wnętrze urządzone w stylu glamour ma być bogate i pełne przepychu. Styl glamour kojarzy się z Hollywood i domami gwiazd. Urządzając mieszkanie w tym stylu, należy jednak zachować umiar – z luksusem i błyskiem można bardzo łatwo przesadzić.

    Styl vintage

    Vintage we wnętrzach to harmonijne połączenie tradycji z nowoczesnością. To świetny sposób na połączenie miłości do urządzania wnętrz z nurtem zero waste. Styl vintage bardzo często wykorzystuje odnawiane meble z duszą, które odpowiednio potraktowane zyskują zupełnie inne, nowe oblicze. Wnętrza urządzone w tym stylu często są inspirowane domami z lat 50. w USA, a polskie wnętrza vintage zwykle czerpią ze stylistyki mebli popularnych w PRL–u.

    Styl vintage

    9. Styl boho

    Styl boho pod pewnymi względami można porównać do eklektyzmu – tu również króluje swoboda w doborze wzorów i kolorów oraz nonszalancja w komponowaniu dodatków. Styl boho jest kolorowy, fantazyjny i niezobowiązujący. Na pierwszy rzut oka może sprawiać wrażenie totalnego chaosu, jednak już po chwili spostrzegawcze oko dostrzeże subtelne powiązania w kolorystyce czy wzornictwie. I właśnie o to chodzi w boho – o kontrolowane szaleństwo.

    Styl boho – charakterystyczne cechy

    • patchworkowe wzory,
    • nieoczywiste połączenia stylów i kolorów,
    • mocne i wyraziste kolory,
    • naturalne materiały – wiklina, bambus, drewno.

    10. Styl Hampton

    Wnętrza w stylu Hampton są inspirowane nadmorskimi klimatami (The Hamptons to położone nad morzem malownicze miasteczka niedaleko Nowego Jorku). Styl Hamton to połączenie naturalnego, swobodnego i wygodnego wystroju z nutką luksusu i przepychu. Wnętrza te mają sprzyjać wyciszeniu i odpoczynkowi, dlatego brakuje w nich krzykliwych barw i rozpraszających wzorów. Styl Hampton to harmonia, spokój i ład.

    Styl Hampton – charakterystyczne cechy

    °    drewno w różnych odcieniach,
    °    duże, jasne lampy,
    °    długie, zwiewne, jasne zasłony w oknach,
    °    duże, rozłożyste, wygodne kanapy pokryte miękkimi poduszkami,
    °    neutralne kolory i odcienie niebieskiego.

    11. Styl art déco

    Styl art déco był najbardziej rozpowszechniony w dwudziestoleciu międzywojennym. Dziś z jednej strony nawiązuje do minionych epok, z drugiej mocno bazuje na nowoczesności. Charakterystycznym elementem wnętrz urządzonych w stylu art déco są wplecione w wystrój antyki, będące pochwałą tradycji i kultury. Art déco to luksus, jednak nie tak ostentacyjny, jak w przypadku stylu glamour – to klasyka, elegancja i perfekcyjnie dopracowane detale.

    Styl art déco – charakterystyczne cechy

    • antyki połączone z nowoczesnymi elementami,
    • zaokrąglone formy,
    • pikowane meble tapicerowane,
    • wzorzyste materiały (często wykorzystywane są motywy geometryczne i kwiatowe),
    • stonowane barwy, kontrastowe połączenie jasnych i ciemnych kolorów.

    12. Styl barokowy

    Styl prowansalski salon z jadalnią w domu - jak urządzić wnętrze w stylu prowansalskim?
    Styl prowansalski salon z jadalnią w domu

    Od wielu lat Prowansja jest jedną z najchętniej odwiedzanych części Francji. Kto nie chciałby zobaczyć na własne oczy lawendowych pól i zielonych winnic? Wąskie, brukowane uliczki, kamienne domy i skąpane w słońcu wzgórza nadają temu regionowi niepowtarzalny charakter. Poetyczna Prowansja to także piękne wnętrza łączące szyk przeszłości z wiejskimi elementami. Zobacz, jak przywołać czar i tej krainy i nostalgiczny urok przeszłości w kilku prostych krokach.

    jak urządzić wnętrze w stylu prowansalskim?
    Mieszkanie w stylu Glamour
    Mieszkanie w stylu Glamour

    Aranżując wnętrze kierujemy się wygodą, kolorystyką i funkcjonalnością. Nie zapominajmy jednak dodać do tej listy odrobiny luksusu i elegancji. Luksusowe wnętrza zwykle utożsamiamy z dużymi apartamentami i drogim wyposażeniem pomieszczeń. Tymczasem taki efekt możemy osiągnąć nawet w niewielkim pokoju w mieszkaniu o przeciętnym metrażu. Wystarczy dodać mu trochę blasku. I to dosłownie.

    Mieszkanie w stylu Glamour
    3 zasady stylu industrialnego
    3 zasady stylu industrialnego

    Początków stylu industrialnego możemy się dopatrywać się w latach 50-tych XX wieku. Wtedy to amerykańskie przedsiębiorstwa zaczęły upadać. W czego wyniku pojawiło się mnóstwo opuszczonych fabryk, magazynów oraz hali produkcyjnych.

    3 zasady stylu industrialnego
    Różnice w stylach Ludwika 14 15 16
    Różnice w stylach Ludwika

    Popularne wciąż klasyczne meble drewniane to często piękne i stylowe dzieła sztuki. Dzieje się tak, gdyż producenci mebli inspirując się francuskim stylem przy projektowaniu stawiają na nowoczesne materiały i sprawdzone konstrukcje.

    Różnice w stylu Ludwika XIV, XV i XVI