Początków stylu industrialnego możemy się dopatrywać się w latach 50-tych XX wieku. Wtedy to amerykańskie przedsiębiorstwa zaczęły po kolei upadać, a w wyniku tego procesu pojawiło się mnóstwo opuszczonych fabryk, magazynów oraz hali produkcyjnych. Bardzo szybko zaczęto wykorzystywać te przestrzenie, czyli tzw. lofty, do stworzenia własnego kąta - początkowo nie do końca legalnie. Styl industrialny w Polsce pojawił się natomiast w latach 90-tych, wraz ze zmianą ustroju. Zastanawiasz się, co składa się na styl industrialny? Dziś opiszemy jego trzy najważniejsze zasady oraz podpowiemy, czym cechują się stoły w stylu industrialnym oraz jak zaaranżować mieszkanie w tej wyjątkowej stylistyce.
Spis treści
- Postaw na przestrzeń!
- Pusta, nie do końca zagospodarowana przestrzeń
- Industrialny loft czyli jaki?
- Postaw na surowe materiały
- Meble w stylu industrialnym?
- Postaw na drewniane stoly loftowe!
- Dodatki i dekoracje w stylu loftowym
Szukasz inspiracji w stylu loft industrialny? Zobacz w takim razie co przygotowaliśmy dla Ciebie w artykule stoły w stylu loft, czyli surowy design z klasą
Postaw na przestrzeń!
Jednym z najważniejszych, a jednocześnie także najbardziej rzucających się w oczy wyznaczników stylu industrialnego, jest przestrzeń, na którą składają się takie charakterystyczne elementy, jak m. in. wysokie sufity, duże, przeszklone okna pozbawione firanek i zasłon oraz surowo wykończone ściany. Przestrzeń ta sprawia, że pomieszczenie prezentuje się na jeszcze większe niż jest w rzeczywistości i pustsze.
Pusta, nie do końca zagospodarowana przestrzeń loftów
Pusta, nie do końca zagospodarowana przestrzeń również jest znakiem rozpoznawczym mieszkań urządzonych w stylu industrialnym - na jej tle meble oraz dodatki dekoracyjne prezentują się zdecydowanie bardziej wyraziście oraz w pełni prezentują swój unikalny design, który nie jest tłumiony przez żadne inne elementy bądź dekoracje.
Zobacz również: Poszukujesz gotowego zestawu stół z krzesłami w stylu industrialnym? Może chcesz samemu dobrać krzesła do wybranego stołu industrialnego? Jeżeli tak, to artykuł, który dla Ciebie przygotowaliśmy z pewnością pomoże odpowiedzieć na pytanie: jakie wybrać krzesła do stołu industrialnego?
Industrialny loft czyli jaki?
Industrialny loft, czyli mieszkanie urządzone w dawnym pomieszczeniu przemysłowym, bardzo często nie posiada także ścian, które oddzielałyby od siebie poszczególne funkcjonalne części mieszkania. Przestrzeń w takim mieszkaniu pozostaje więc otwarta, a poszczególne części wnętrza wydzielone są od siebie na przykład przy pomocy mebli.
Wśród nich może znaleźć się duża, wygodna sofa, która wydziela strefę wypoczynkową od strefy jadalnej lub kącika do czytania. Podobną funkcję może także pełnić praktyczna i niezwykle modna w ostatnich latach wyspa kuchenna, jeśli mowa z kolei o części mieszkania przystosowanej do przygotowywania i spożywania posiłków - stoły jadalniane.
Postaw na surowe materiały
Mówiąc surowe materiały, mamy na myśli dosłownie wszystko! Industrialny loft kojarzymy przede wszystkim z chłodem - nic w tym dziwnego, gdyż pierwsze takie mieszkania powstawały przecież w dawnych, poprzemysłowych pomieszczeniach, w których próżno było szukać przytulności obecnej w luksusowych apartamentach i willach, które funkcjonowały w równoległej przestrzeni.
Styl industrialny pod względem doboru materiałów
Styl industrialny pod względem doboru materiałów wykończeniowych stoi więc w swoistej opozycji do pełnego przepychu i luksusu glamour oraz dużo bardziej stonowanego od niego pod względem zdobnictwa stylu skandynawskiego. Stawia bowiem na to, co nieoszlifowane, niewykończone i wręcz zimne i nieprzystępne w odbiorze, co decyduje o jego niepowtarzalnym, charakterystycznym klimacie i wydźwięku. Jakie materiały są najbardziej pożądane w stylistyce industrialnej?
- metal - obecny na przykład w postaci wystających ze ścian rur lub stylizowanych drucianych lamp. Jeśli chcesz w ciekawy sposób przemycić metalowe elementy do pomieszczenia, możesz zrobić to wybierając meble w stylu loftowym. Czym się one charakteryzują? Są to najczęściej meble o geometrycznych formach z dodatkowymi, metalowymi elementami, np. drewniany stół z metalowymi nogami, industrialny stolik kawowy z nóżkami z ciemnego metalu oraz metalowym lub drewnianym blatem.
- beton - pomyślisz sobie: "jak można umieścić beton w przestrzeni mieszkalnej?!" Spokojnie - taka opcja nie wchodzi w grę, chociażby ze względu na funkcjonalność użytkową mieszkania. Beton jest bowiem zimny, niepraktyczny, a w dodatku także raczej mało estetyczny. Na szczęście, w obecnych czasach można uzyskać wygląd industrialnego loftu korzystając chociażby z płytek imitujących surowe materiały. Dostępne są w każdym sklepie z materiałami budowlanymi, a najciekawiej prezentują się te o dużych rozmiarach, które umieszczone na jednej ścianie np. w pokoju dziennym, stanowią wspaniałe tło dla mebli i dekoracji utrzymanych w stylu loftowym.
- cegła - odsłonięte fragmenty surowych ścian to również jeden z wiodących wyznaczników modnego stylu loftowego. Jeśli zależy Ci na takim efekcie wizualnym, warto już na wstępnym etapie wykańczania mieszkania lub budowy domu zastanowić się, w których miejscach nie tynkować ścian. Pozostawienie ich fragmentów bez wykończenia pozwoli stworzyć charakterystyczny klimat i wrażenie surowego pomieszczenia. Bardzo podobny efekt wizualny można także uzyskać korzystając z gotowych rozwiązań imitujących cegłę - w sprzedaży dostępne są kamienie dekoracyjne w stylu industrialnym, które będą fantastycznym uzupełnieniem salonu lub sypialni urządzonych w loftowych klimatach.
- drewno - drewno kojarzy się raczej z naturalnymi klimatami oraz wnętrzami hołdującymi naturze. Jest także podstawowym wyróżnikiem stylu skandynawskiego. Naturalne drewno można jednak z powodzeniem wykorzystać także do efektownego zaaranżowania przestrzeni utrzymanej w stylistyce industrialnej. Meble, dekoracje oraz wybrane elementy ozdobne wykonane z surowego drewna z widoczną charakterystyczną strukturą słojów będą fantastycznym uzupełnieniem każdego mieszkania urządzonego w stylu industrialnym.
Meble w stylu industrialnym? Postaw na drewniane meble!
Jednym z najważniejszych elementów warunkujących konkretny styl aranżacji wnętrza są oczywiście meble. Pełnią one podwójną funkcję użytkową - zapewniają miejsce niezbędne do przechowywania wyposażenia konkretnego pomieszczenia oraz decydują o jego ostatecznej estetyce. Meble w stylu loftowym pozwalają nadać wnętrzu jeszcze więcej charakteru i wyrazu perfekcyjnie odnoszącego się do tego stylu wnętrzarskiego. Wybierając meble w stylu industrialnym, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów. Szczególne znaczenie ma materiał ich wykonania, kolorystyka oraz obecność ozdobnych dodatków.
Meble w stylu industrialnym są wykonane głównie na bazie drewna, który jest jednym z podstawowych materiałów używanych w tej charakterystycznej stylistyce. Naturalne drewno to dość surowy materiał i ten jego aspekt jest na tyle ważny, że został wydzielony jako osobna zasada. Meble w stylu industrialnym to w największej mierze meble drewniane o geometrycznych kształtach z metalowymi dodatkami i ozdobnymi elementami.
W mieszkaniu utrzymanym w stylu industrialnym przepięknie prezentują się solidne i ciężkie meble dębowe, na przykład stoły oraz dopasowane do nich pod względem estetyki krzesła. Industrialny loft to także nowoczesne rozwiązania, jak przykładowo drewniany regał przesuwny, którego wygląd można dostosować do własnych potrzeb. Meble drewniane to nie tylko wyznacznik stylu, ale też niezbędnik, jeśli zależy Ci na trwałości i jakości wybranych rozwiązań. Inwestując w wysokiej jakości meble drewniane zyskujesz wyposażenie domu, które pozostanie z Tobą na lata!
Meble w stylu loftowym do każdego pomieszczenia w domu
Styl industrialny najlepiej prezentuje się, jeśli jest obecny w całym mieszkaniu lub domu. Tak zaaranżowana przestrzeń prezentuje się spójnie i pozwala stworzyć unikalne w odbiorze wnętrze zdecydowanie różniące się od typowych domów urządzonych w nowoczesnej lub minimalistycznej stylistyce.
Meble w stylu loftowym możemy z powodzeniem umieścić w salonie, kuchni, a także łazience i sypialni. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyposażyć w nie także przedpokój oraz jadalnię, jeśli dysponujemy osobnym pomieszczeniem przeznaczonym do serwowania i spożywania posiłków.
Postaw na drewniane stoly loftowe
Salon urządzony w stylu industrialnym to z zasady przestronne pomieszczenie, w którym poszczególne strefy do wypoczynku, czytania czy zabaw są wydzielone właśnie poprzez meble.
Meble industrialne do salonu łączą w sobie motywy drewniane z metalowymi. Z surowego drewna lub stylizowanego na takie najczęściej powstają ich korpusy i fronty, z kolei elementy metalowe są widoczne w okuciach, nóżkach oraz ramach podtrzymujących konstrukcję mebli.
Całość sprawia nieco surowe i ciężkie wrażenie, które perfekcyjne oddaje stylistykę industrialną.
Elementy drewniane mebli mogą być wykonane zarówno z jasnego drewna, jak i ciemniejszych jego gatunków.
Wybór konkretnego rozwiązania zależy bowiem od efektu wizualnego, jaki chcemy uzyskać.
Dodatki i dekoracje w stylu loftowym
Mieszkanie wyposażone w same meble w stylu loftowym pozostanie niekompletne, jeśli nie uzupełnimy jego wystroju w dodatki i dekoracje utrzymane w tej konkretnej stylistyce. Warto jednak zaznaczyć, że względu na swoją surowość i wręcz ascetyczny charakter, styl industrialny nie lubuje się szczególnie w ozdobach i dodatkach.
Taka powściągliwość nie oznacza jednak konieczności rezygnacji z ich zakupu i umieszczenia w mieszkaniu. Za pomocą dodatków możemy nadać wnętrzu jeszcze więcej pożądanego charakteru oraz industrialnego wydźwięku. Na jakie dekoracje w industrialnej stylistyce warto postawić?
Meble industrialne do salonu możemy przyozdobić stojącymi lampkami przypominającymi żarówki emitującymi żółte, przytłumione światło, na komodzie ustawić drewniane, ozdobne wazony oraz wykonane z surowego drewna z metalowymi okuciami skrzyneczki na drobiazgi.
Ciekawym i bardzo praktycznym dodatkiem będą także proste, plecione ze sznurka dywany, które ożywią nieco surowe wnętrze oraz nadadzą mu odrobiony przytulności. Na ścianach możemy natomiast umieścić obrazy w metalowych antyramach z ulubionymi cytatami lub grafikami.