bogata i ciekawa historia polskiego designu
lechowski / 29.10.2021

Bogata i ciekawa historia polskiego designu

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że Polska jest krajem należącym do grupy wiodących producentów mebli na całym świecie, które cenione są przede wszystkim za niepowtarzalny wygląd, wysoką jakość wykonania oraz trwałość. Czym tak naprawdę jest polski design? Jak prezentował on się kiedyś i jak wygląda dzisiaj?

Zanim meble polskich projektantów trafiły na światowy rynek, zyskały one ogromną sympatię i uznanie wśród lokalnej społeczności. Zgodnie z opinią ekspertów polski design narodził się już w roku 1913, kiedy to powstało pierwsze stowarzyszenie noszące nazwę Warsztaty Krakowskie specjalizujące się między innymi w projektowaniu mebli. Cieszące się wówczas dużą popularnością stowarzyszenie Warsztaty Krakowskie po trzynastu latach zostało rozwiązane i w jego miejsce powstała tzw. Spółdzielnia Artystów Plastyków “Ład” zlokalizowana w Warszawie.

Głównym znakiem rozpoznawczym polskiego designu, jeżeli chodzi o meble stały się fotele bujane, nazywane swego czasu giętkimi bujakami, które dzisiaj traktowane są jako pewnego rodzaju meble pamiątkowe pozostawione w spadku po naszych pradziadkach.

polski design – kiedyś i dziś

Spoglądając na fotografie wnętrz pochodzące z początku lat dwudziestych, aż trudno uwierzyć w to, że polskie zakłady stolarskie odniosły tak ogromny sukces. Choć początki rysowały się nad wyraz obiecująco, to wybuch II wojny światowej oraz późniejszy okres powojenny, który w dużej mierze wiązał się z odbudową naszego kraju na długo wstrzymał rozwój polskiego meblarstwa. Na szczęście sytuacja ta zaczęła się zmieniać w drugiej połowie XX wieku, kiedy to w Poznaniu swoją działalność rozpoczęło tzw. Zjednoczenie Przemysłu Meblarskiego, które w roku 1960 zrzeszało już ponad sześćdziesiąt warsztatów stolarskich z całej Polski.

meble i dodatki polskich projektantów

Zatem jakie meble były modne w tamtych czasach? W tym okresie praktycznie w każdym mieszkaniu znaleźć można było funkcjonalną meblościankę, pojemną komodę a także wygodną i praktyczną wersalkę. Za klasyki polskiego designu lat siedemdziesiątych uznane zostały fotele zaprojektowane przez Romana Modzelewskiego oraz J.M Chierowskiego, które do dnia dzisiejszego goszczą w wielu polskich domach. Co więcej, projekty ówczesnych artystów stanowią swoistą inspirację dla dzisiejszych młodych polskich projektantów nowoczesnych krzeseł. Wbrew temu co mogłoby nam się wydawać, ludzie w tamtych czasach szczególnie doceniali praktyczne zastosowanie mebli. Drewniane meblościanki i komody służyły do przechowywania dużej ilości obrusów, haftowanych serwet, czystej pościeli, zastawy stołowej, sztućców itp. Dzisiaj ich miejsce zastąpiły tzw. konfigurowane zestawy mebli, których unikatowy wygląd przywołuje wspomnienia o dawnym polskim designie, dbając jednocześnie o spójny charakter tworzonej aranżacji.

Czym charakteryzowały się meble z okresu PRL-u? Przede wszystkim zaskakiwały one swoją prostotą, która łączyła się z obowiązującymi na świecie trendami designerskimi. Proste i zarazem nowoczesne – to chyba najlepsze określenie dla mebli produkowanych w czasach powojennych.

A jak jest dzisiaj? Obecnie zdecydowana większość polskich firm produkcyjnych nawiązuje stałą współpracę z młodymi, pełnymi aspiracji i innowacyjnych pomysłów projektantami. To właśnie oni są odpowiedzialni za sukces polskich mebli za granicą. Zgodnie z aktualnymi danymi statystycznymi ponad 90% mebli wyprodukowanych w Polsce trafia do odbiorców zagranicznych, mieszkających między innymi w Wielkiej Brytanii oraz Niemczech.

Polscy producenci zostali docenieni przede wszystkim za wysoką jakość i trwałość mebli, które w końcu zostały stworzone z myślą o sprostaniu wyzwaniom oraz oczekiwaniom najbardziej wymagających Klientów.

meble i dodatki polskich projektantów

Zastanawiasz się, jaki jest polski design dzisiaj? Czym wyróżniają się meble zaprojektowane przez młodych projektantów? Które z nich cieszą się największą popularnością wśród polskich i zagranicznych Klientów?

Spoglądając na poszczególne elementy wyposażenia, które obecnie dostępne są w sklepach stacjonarnych oraz internetowych, łatwo można zauważyć, że polscy projektanci w większości inspirują się stylem skandynawskim oraz stylem minimalistycznym. Nowoczesne fotele i krzesła skandynawskie to meble wykonane z wysokiej jakości naturalnego drewna, wyróżniające się prostą konstrukcją i skromnym charakterem. W tym konkretnym wypadku projektanci kierowali się zasadą “mniej znaczy więcej”, co natychmiast zostało docenione przez miłośników aktualnie obowiązujących trendów wnętrzarskich.

Innymi meblami, na które warto zwrócić szczególną uwagę są minimalistyczne stoliki kawowe oraz ławy.

Designerskie i stylowe, bardzo często łączone konstrukcje wyróżniają się nie tylko oryginalnym wyglądem i solidnym wykończeniem, ale także funkcjonalnym zastosowaniem. Niektóre z modeli stolików kawowych posiadają praktyczne schowki profesjonalnie nazywane kieszeniami na gazety i magazyny, które dodatkowo dbają o zachowanie porządku w naszych salonach