Styl prowansalski to duża ilość jasnych, ciepłych i naturalnych odcieni
lechowski / 12.08.2021

Dom w stylu prowansalskim

Styl prowansalski zyskał swoją nazwę na cześć tytułowego regionu na południu Francji, słynącego z malowniczych krajobrazów morskich, mocnych aromatów kwiatowych, bielonych ulic i pikantnej kuchni. W XVII wieku przedstawiciele burżuazji, próbując uciec od surowych klasycznych linii i miejskiego zamieszania, zaczęli osiedlać się w odległej prowincji. Zainspirowani lokalnymi pięknościami i zrównoważonym życiem na wsi, urządzili swoje nowe domy w prosty, ale jednocześnie elegancki sposób.

Styl prowansalski to duża ilość jasnych, ciepłych i naturalnych odcieni

Styl prowansalski

Styl prowansalski to duża ilość jasnych, ciepłych i naturalnych odcieni

Francuska Prowansja w nowoczesnych wnętrzach charakteryzuje się dużą ilością jasnych i ciepłych, naturalnych odcieni. Ten pozornie rustykalny styl już dawno przestał być prerogatywą tylko wiejskich domów i stał się integralną częścią mieszkań miejskich.

W stylu prowansalskim stoły i krzesła białe z elementami naturalnego drewna

Każdy może wprowadzić atmosferę Prowansji do swojego domu.

Aby to zrobić, nie trzeba organizować poważnych napraw ani dokonywać przebudowy. Wystarczy dodać do wnętrza kilka charakterystycznych detali i stworzyć niezbędne skojarzenia za pomocą naturalnych tkanin, naturalnych materiałów z małymi przeplotem jasnych kolorów.

Na podłogach układa się rdzawą terakotę lub kamień, które chronią przed upałem. Sprzęty domowe są żółte, liliowe, niebieskie, zdobione są rzeźbionymi kwiatowymi wzorami. Stoły i krzesła są białe lub z elementami naturalnego drewna lub przecierkami.

W tym wiejskim stylu stosuje się przeważnie spokojne, pastelowe, opalone słońcem kolory. Główne kolory stylu prowansalskiego są miękkie i delikatne. Wśród nich najbardziej popularne to: biały, piaszczysty, krem, stonowany żółty, jasny niebieski, bladozielony, lawenda.

Do dekoracji okien lepiej wybrać delikatny tiul, satynę, perkal z małym kwiatowym nadrukiem

Szczególną uwagę należy zwrócić na odcień suszonej gliny i nasycony kolor fali morskiej. Ważne jest przestrzeganie tej palety kolorów zarówno w dekoracji ściennej, jak i elementach dekoracyjnych i tekstylnych. Jednocześnie meble w tym stoły i krzesła prowansalskie powinny pozostać nieco jaśniejsze, harmonijnie wyróżniające się na tle pastelowych kolorów ścian.

Odrapane przedmioty, nierówności i dekoracyjne pęknięcia pomogą stworzyć niezbędny efekt starzenia się i wrażenie powierzchni przypalonych przez południowe słońce.

Do dekoracji okien lepiej wybrać

  • delikatny tiul,
  • satynę,
  • perkal z małym kwiatowym nadrukiem

Sztukateria to główny sposób dekoracji ścian w stylu prowansalskim. Aby zbliżyć się do stylu, stiuk nakłada się nierównomiernie, z wypukłościami i szorstkością. Wypalone i łyse miejsca są absolutną atrakcją tego wnętrza.

Za pomocą teksturowanego stiuku możesz osiągnąć pożądany efekt w nowoczesnym mieszkaniu lub domu.

Ściany wykańcza się drewnianymi panelami, a wnętrze francuskiego domu wiejskiego sugeruje malowanie takich paneli głównie białą farbą. Jest to wyraźna różnica między stylem prowansalskim a innymi stylami wiejskimi, w których najczęściej stosuje się naturalny odcień drewna.

Kuchnia w stylu prowansalskim

Wykończenie kuchni jest zupełnie inne niż w pozostałych pokojach. Tutaj do dekoracji najczęściej stosuje się kamień naturalny, cegłę lub wielokolorową mozaikę. Ponadto powszechne są listwy stiukowe w postaci gałęzi i winorośli na ścianie.

W stylu prowansalskim we wnętrzach dominują naturalne tkaniny:

  • bawełna,
  • len,
  • muślin
  • wełna

Drzwi i ramy okienne są zawsze drewniane, pokryte białą farbą. Można je sztucznie starzeć lub ozdobić za pomocą obrazów kwiatowych. Aby zmaksymalizować przenikanie naturalnego światła, stosuje się drzwi wewnętrzne z wkładkami szklanymi. Francuskie drzwi okienne idealnie pasują do tego stylu. W projekcie mieszkania można je zastąpić oknami z siatki.

Płytki i drewniane deski to klasyczne podłogi w stylu prowansalskim. Zazwyczaj należy używać jasnobrązowych lub terakotowych płytek ze ściętymi narożnikami. Jeśli chodzi o drewniane podłogi, są one malowane lub pozostawione bez obróbki. Podobnie jak w przypadku ścian i mebli, w wykończeniu podłogi stosuje się efekt „starzenia”. Kraj francuski nie akceptuje wykładzin, parkietów, linoleum ani laminatów. Sufity w stylu prowansalskim są zwykle po prostu białe lub pomalowane na jasne kolory. W projekcie wiejskiego domu lub mieszkania z wysokimi sufitami często stosuje się dekoracyjne lub oryginalne belki sufitowe. Z reguły są one pokryte kontrastową farbą. Z pewnością w małej sypialni z niskim sufitem takie rozwiązanie będzie wyglądać wyjątkowo niewłaściwie.

Lekkość i prostotę stylu prowansalskiego wyraźnie widać w dekoracji okna. Tradycyjnie w domach tego francuskiego regionu były małe okna wychodzące na ogród. Zasłony nie były używane, ponieważ po prostu nie były konieczne. Czasami okna były ozdobione delikatnymi zasłonami, które łatwo przepływały strumienie powietrza i światła. Składając hołd tradycjom, do dekoracji okien lepiej wybrać delikatny tiul, satynę, perkal z małym kwiatowym nadrukiem lub koralikami.

Wazon z kwiatami na białym stole niewątpliwie doda świeżości wnętrzu, nasyci go kolorowymi kolorami i wzmocni poczucie wiejskiego życia

Wazon z kwiatami na białym stole niewątpliwie doda świeżości wnętrzu, nasyci go kolorowymi kolorami i wzmocni poczucie wiejskiego życia

Ponieważ Prowansja jest wiejskim stylem, we wnętrzach dominują naturalne tkaniny. Bawełna, len, muślin i wełna są najczęściej używane w dekoracjach. Kolory tkanin są zwykle wyciszone lub wyprane.

Kiedy próbujesz stworzyć prowansalską przytulność, nie zapomnij o kwiatowych, prążkowanych i kraciastych tkaninach. Aby podkreślić śródziemnomorską linię Prowansji, należy dodać muszle, a nawet sieci rybne do projektu.

Aby jak najbardziej zbliżyć się do natury, we francuskim stylu rustykalnym wnętrze może być ozdobione żywymi lub suszonymi roślinami. Wazon z kwiatami na białym stole niewątpliwie doda świeżości wnętrzu, nasyci go kolorowymi kolorami i wzmocni poczucie wiejskiego życia.

Używaj kwiatów, które są powszechne w tym regionie: irysy, maki, słoneczniki, lawenda. Wraz z przegrodami z kutego żelaza i drewnianymi półkami, doniczką z roślinami możesz również zagospodarować przestrzeń.

Motywy kwiatowe i zielone liście

Motywy kwiatowe i zielone liście będą świetnie wyglądać na zasłonach, narzutach i obrazach.

Białe stoły i krzesła nawiązujące do stylu prowansalskiego mogą Państwo wybrać spośród asortymentu na stronie naszego sklepu.