aranżacja beżowej restauracji stoliki i krzesła w stylu nowoczesnym - modernistycznym
lechowski / 24.06.2022

Styl modernistyczny - proste formy, przestrzeń i detale

Styl modernistyczny to piękna opowieść o zmieniających się czasach i dostosowywaniu do nich swoich wnętrz. Narodził się on w latach 20. XX wieku i przez kilka dekad z powodzeniem ubarwiał pomieszczenia na całym świecie. Jego ponadczasowy charakter sprawił, że ma swoich wielbicieli do dzisiaj. Co więcej, wciąż pojawiają się nowe elementy wystroju, odwołujące się do tamtej stylistyki i pozwalające na przeniesienie klimatu modernizmu do naszych wnętrz.

Jak sprawić, by w XXI wieku styl modernistyczny we wnętrzach nadal zachwycał prostotą i elegancją oraz niebanalnymi dekoracjami?

W dalszej części znajdziesz m.in. charakterystyczne dla stylu modernistycznego cechy.

Przestrzeń wyeksponuje modernistyczne detale w każdym pomieszczeniu. Aranżacja klasycznego jasnego salonu - modernizm.

Styl modernistyczny to przestrzeń

Nazwa tej zachwycającej estetyki wywodzi się od francuskiego słowa moderne, czyli nowoczesny. W dwudziestoleciu międzywojennym zmiany architektoniczne przyniosły nam wiele nowych budynków. Urządzano je możliwie nowocześnie, a wystrój tych wybudowanych wcześniej również dopasowywano do ówczesnej stylistyki. Stąd mnóstwo pięknych, klimatycznych kamienic, we wnętrzach których kryły się eleganckie, modernistyczne mieszkania.

Jeśli chcemy przenieść tamtejszy klimat do wnętrz z naszych czasów, już od progu powinna powitać nas przestrzeń. W dużych, przestronnych i wysokich mieszkaniach, czy domach zadanie to będzie zdecydowanie prostsze. W mniejszych pomieszczeniach efekt ten będzie wymagał nieco pracy, ale przy zastosowaniu odpowiednich porad, jest możliwy do osiągnięcia nawet w kawalerkach, czy w dwupokojowych mieszkaniach. Na co postawić? Pamiętaj o oszczędności przedmiotów – im jest ich mniej, tym przestrzeń wydaje się większa.

podłoga jodelka

Wykorzystaj jednolite powierzchnie, np. całą podłogę wykończ drewnianym wzorem, najlepiej jodełką lub efektownymi gorsecikami (małe płytki ceramiczne z niewielkim wcięciem, przypominające kształtem kobiecy gorset). Tam, gdzie możesz wypróbuj błyszczące powierzchnie, np. w kuchni lub w łazience. Odsłoń okna, a klasyczne drzwi zamień na dwuskrzydłowe i.… pozostaw je otwarte! Każda wykreowana w ten sposób przestrzeń, nawet tylko optycznie sprawi, że wszystkie dodatki w stylu modern będą efektownie wyeksponowane.

stare foto kuchnia podłoga gorseciki

Przestrzeń wyeksponuje modernistyczne detale w każdym pomieszczeniu.

Proste formy i funkcjonalność to podstawa modernizmu!

To, co niezwykle charakterystyczne dla pomieszczeń w tym stylu to funkcjonalność. Po wojnie zmieniła się nieco perspektywa postrzegania świata – ważne było to, co rzeczywiście niezbędne do przetrwania. Każdy przedmiot musiał spełniać konkretne funkcje, mniej istotne lub nawet zbędne stały się dekoracje i zdobienia. Modernizm we wnętrzach oznaczał prostotę i funkcjonalność, ale w eleganckim i dostojnym wydaniu.

Najlepiej wyrazić te założenia w odpowiednio dobranych meblach. Świetnie sprawdzą się tu duże, pojemne meble – dwudrzwiowe szafy, okazałe komody i pakowne szafki to dobry wybór. Jeden taki mebel zmieści tyle, co kilka mniejszych, porozstawianych po całym wnętrzu. A styl modernistyczny zdecydowanie woli tę pierwszą wersję. Dodatkowo, wybierz meble o prostych linach, bez zbędnych zagięć i wcięć. Modernizm nie wyklucza jednak intrygujących, ciekawych i obłych kształtów, np. zaokrąglonych kantów, czy profilowanego wykończenia. Komoda, czy kredens w półokrągłym zwieńczeniem górnego poziomu i krzesła lub fotele o nieskomplikowanych, ale obłych kształtach to meble, które z powodzeniem ozdobią każdy dom w stylu modernistycznym.

Proste, choć nieoczywiste – takie meble to kwintesencja modernizmu! Aranżacja beżowej restauracji - modernizm.

Proste, choć nieoczywiste – takie meble to kwintesencja modernizmu!

Styl modernistyczny we wnętrzach – tu liczy się każdy detal

Zaaranżowaliśmy już przestronne pomieszczenie i dobraliśmy do niego stylowe meble. Czego jeszcze brakuje we wnętrzu, w którym króluje styl modernistyczny? Detali! One też mają ogromne znaczenie, bo tworzą klimatyczne, ciekawe uzupełnienie prostej i minimalistycznej bazy w stylu modern. Jakie dodatki najlepiej ozdobią pomieszczenia w tym klimacie? Wnętrza modernistyczne kochają tkaniny. Co więcej, mogą to być tkaniny o wyraźnym wzorze i w nasyconej kolorystyce. Zasłony z geometrycznym wzorem, mocno granatowy koc lub narzuta na łóżko, czy dywan z ciekawą grafiką będą ciekawym przełamaniem prostoty i minimalizmu bazowego wystroju. Modernistyczne wnętrze nie pozwala na zbyt wiele dodatków, ale te, które się w nim znajdą wynagradzają ich ograniczoną ilość. Lampy to też niezwykle ważny element – mogą być mocniej zdobione, a zastosowane w nich światło powinno być ciepłe, by maksymalnie ocieplać pomieszczenie i nadać mu przytulny charakter. Jako wykończenie zdobniczych detali, można wybrać oryginalny obraz. Klasyczna, dość ciężka rama będzie świetnie współgrała z odważną, niebanalną grafiką, przełamującą stonowany wystrój wnętrza.

Stonowane, czarno-białe wnętrze, a do tego… odważna, graficzna wersja obrazu na ścianie to sposób na efektowny detal w modernistycznym stylu. Aranżacja cbiało czarnej łazienki - modernizm.

Stonowane, czarno-białe wnętrze, a do tego… odważna, graficzna wersja obrazu na ścianie to sposób na efektowny detal w modernistycznym stylu.

Modernistyczne wnętrza pełne neutralnych kolorów

To, co charakteryzuje modernistyczne wnętrza to delikatne, stonowane i neutralne kolory. Beże, brązy, szarości, a do tego biel i czerń to standardowe wybory. Wspaniale komponują się one z drewnianymi lub drewnianopodobnymi powierzchniami, czy błyszczącymi wykończeniami. Nie ma tu jednak monotonii ani nudy – świetnie przełamują ją zdobnicze dodatki, czy ozdoby i tkaniny o wyraźnych wzorach w nasyconych barwach. Odważniejsze kolory możesz zastosować w dodatkach, takich jak np. obrazy, narzuty, zasłony, dywany, czy pokrowce na poduszki.

Delikatne, neutralne kolory bazowe modernistycznego wnętrza. Aranżacja biało beżowej łazienki - modernizm.

Neutralne kolory podstawą modernistycznego wnętrza

Styl modernistyczny we wnętrzach to nie tylko prostota, funkcjonalność i stonowana estetyka. To przede wszystkim niepowtarzalny klimat, generujący przytulność, ciepło i komfortowe uczucia, sprzyjające odpoczynkowi i relaksowi. To wnętrza, które pozwalają nam poczuć niepowtarzalny klimat międzywojnia – fascynacji nowoczesnością, radością z pokoju na świecie i wciąż zachwycającą uniwersalnością wystroju. To właśnie ponadczasowość tego stylu sprawia, że równie świetnie, jak wyglądał w latach 20. i 30. XX wieku będzie wyglądać w aktualnych, nowoczesnych budynkach, jeśli zaaranżujemy go zgodnie z zasadami i dodamy do niego odpowiednią atmosferę - zobacz w sklepie: nowoczesne stoły kuchenne.