typowa jadalnia w stylu skandynawskim ze stołem jadalnianym z krzesłami welurowymi

Styl skandynawski

Styl skandynawski swoboda wnętrza

Styl skandynawski to obecnie jeden z najpopularniejszych stylów aranżacji wnętrz – jest prosty, ale ciekawy, oszczędny w formie, ale nadal przytulny. W Polsce styl skandynawski zadomowił się na dobre. Dlaczego w skandynawskich wnętrzach czujemy się tak swobodnie? Najprawdopodobniej ma tu znaczenie ilość światła, jaka wpada do naszych domów – w Polsce mamy zdecydowanie więcej dni pochmurnych niż słonecznych, podobnie jak w krajach skandynawskich. Właśnie dlatego proste formy, białe ściany i drewno tak dobrze sprawdzają się w naszych domach.

Styl skandynawski – charakterystyczne cechy

  • biel jako kolor bazowy uzupełniony o stonowane barwy (czerń, szarości i beże) i często jeden intensywny, kontrastujący z całością kolor, np. żółty,
  • naturalne materiały – drewno, len, bawełna,
  • wygoda i komfort jako priorytet,
  • miękkie tkaniny – przytulne koce i poduszki,
  • proste formy, bez zbędnych zdobień.

Prostota, biel i przestrzeń. Styl wywodzący się z dalekiej północy. Nie żaden wytwór wyobraźni czy fanaberii. Styl skandynawski zrodził się jako odpowiedź na otaczający surowy klimat i niesprzyjającą pogodę. Swoją prostotą, funkcjonalnością i urokiem niezmiennie podbija serca wielu osób na całym świecie. Kwintesencją stylu skandynawskiego jest światło! Wnętrza w stylu skandynawskim urządzane są tak, jakby każdy promyk słońca był na wagę złota. Trudno się zatem dziwić, iż mieszkania w stylu skandynawskim to wszechobecna biel, przełamana surowym drewnem i miękkimi tkaninami. Żaden inny kolor nie rozświetla tak pomieszczenia jak biel. Dlatego barwa ta dominuje zarówno na ścianach, podłogach, meblach czy dodatkach. Skandynawski design wbrew pozorom nie jest wcale monotonny i nudny. Skandynawowie do perfekcji opanowali bowiem połączenie bieli, szarości, pasteli z mocnymi i kontrastującymi dodatkami. Mniej znaczy więcej! Słowa te dokładnie odzwierciedlają skandynawski styl. Nie należy jednak zapominać o naturze – dom w stylu skandynawskim jest ściśle związany z naturą. Mimo iż natura Skandynawii jest oszczędna, jeśli chodzi o zieleń i kwiaty, to we wnętrzach domów zawsze się znajdzie miejsce dla roślin w głębokim, zielonym kolorze. Salon w stylu skandynawskim często goszczą rośliny o dużych liściach. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na posiadanie roślin, powieś na ścianie grafiki lub rozważ wstawienie mebli o blatach z naturalnym kolorze. Sklep meblarnia.com.pl, jako producent mebli w  stylu skandynawskim oferuje szeroką gamę mebli białych oraz vintage. Z nami urządzą Państwo jadalnie w stylu skandynawskim, wybiorą meble do sypialni czy pokoju dziecka. W Naszym sklepie znajdą Państwo unikatowe skandynawskie meble. Serdecznie zapraszamy!