lechowski / 18.08.2022

Rozkładany stół do małej jadalni - zalety stołów rozkładanych

Mała jadalnia nie stanowi problemu, jeśli jada się w niej w nielicznym towarzystwie. Sprawa komplikuje się jednak, gdy do wspólnego posiłku ma zasiąść duża rodzina lub zaproszeni na obiad goście. Jak zmieścić odpowiednio duży stół w niewielkiej strefie jadalnianej? Z pomocą przychodzi stół rozkładany - mebel łączący funkcjonalność i doskonały styl. Poznaj nowoczesne stoły do zadań specjalnych i wybierz swój numer jeden!

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. jaki powinien być stół do małej jadalni,
  2. jakie wady i zalety mają stoły rozkładane,
  3. co sprawdzi się lepiej - stół prostokątny czy okrągły,
  4. jakie stoły rozkładane dodadzą lekkości małej przestrzeni.

Jaki powinien być stół do małej jadalni?

W pomieszczeniu, w którym na co dzień spożywane są posiłki, stół jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia. Istotne więc, aby był meblem tak samo praktycznym, jak estetycznie wykonanym, a do tego dopasowanym do aranżacji wnętrza. Stół do małej jadalni, salonu z aneksem kuchennym lub niewielkiej strefy jadalnianej wydzielonej w kuchni musi być kompaktowy i zarazem wygodny w użytkowaniu. Powinien pomieścić wszystkich domowników tak, by każdy z nich mógł rozsiąść się swobodnie i mieć do dyspozycji wystarczającą powierzchnię blatu.

Ponadto stół do jadalni musi być funkcjonalny i solidnie wykonany, w tym odporny na żywiołowe zabawy dzieci, zarysowania, wilgoć i wysokie temperatury. Najlepiej, jeśli wytrzymałość będzie szła w parze z lekką konstrukcją i jasnym wybarwieniem, dzięki którym mebel nie przytłoczy wnętrza. Ciężkie, ciemne stoły z potężnym blatem i na masywnych nogach mogą nie zdać egzaminu na małym metrażu - nie tylko zajmą zbyt wiele miejsca, ale też sprawią, że pomieszczenie będzie wyglądać na jeszcze mniejsze niż w rzeczywistości.

Stół rozkładany - wady i zalety

Stoły rozkładane to praktyczna propozycja dla niedużych wnętrz takich jak mieszkania w bloku czy kawalerki. W swojej minimalistycznej wersji nie zagarniają pomieszczenia, stanowiąc jedynie dyskretny element wystroju. Po rozłożeniu dają sporą powierzchnię blatu, dzięki czemu do stołu można dostawić dodatkowe krzesła i tym samym usadowić wszystkich biesiadników w komfortowy sposób.

Stół rozkładany można powiększyć do maksymalnego rozmiaru wyłącznie na czas wizyty gości, co jest dużym plusem, jeżeli z dużego blatu chcesz korzystać od czasu do czasu. Wówczas wystarczy odsunąć mebel od ściany i przedłużyć blat jedną lub dwiema wkładkami przedłużającymi. Pamiętaj, że po rozłożeniu będziesz potrzebować znacznie więcej wolnej przestrzeni. Z tego powodu kwestię ustawienia mebla warto przemyśleć jeszcze przed zakupem.

Jak każde rozwiązanie, meble tego rodzaju posiadają również swoje wady. Przede wszystkim istnieje ryzyko, że po rozłożeniu stołu na blacie widoczne będą miejsca łączenia. Nierówności mogą odznaczać się pod cienkim obrusem i być wyczuwalne pod talerzami czy szklankami. Aby się z tym uporać zwykle wystarczy wybrać nieco grubszy obrus lub szeroki bieżnik, który zamaskuje niedoskonałości.

Dla dużych rodzin uciążliwe może być również codzienne rozkładanie i składanie stołu, zwłaszcza, jeśli wspólne posiłki odbywają się zawsze w pełnym rodzinnym składzie. Na szczęście nowoczesne stoły znacząco ułatwiają rozsuwanie mebli. Wszystko za sprawą mechanizmów pozwalających na rozłożenie stołu zaledwie w kilku ruchach.

Rozkładane stoły do jadalni - okrągłe czy prostokątne?

Wybierając rozkładany stół do jadalni, musisz określić, jaki kształt blatu będzie najbardziej odpowiedni. Weź pod uwagę zarówno liczebność rodziny, jak i układ jadalni lub innego pomieszczenia w domu, w którym spożywane są wspólne posiłki.

Stoły prostokątne rozkładane

Stoły prostokątne mają tę zaletę, że mogą zajmować miejsce pod ścianą, np. w wąskich pomieszczeniach. Dzięki temu sprawiają wrażenie bardziej kompaktowych. Ich kształt jednak w pewnym stopniu ogranicza ilość siedzących przy nim osób. Dzieje się tak ze względu na kanty, przy których z oczywistych przyczyn nie można dostawić krzeseł. Prostokątne stoły do jadalni sprawdzą się za to znakomicie w pokojach dziennych z aneksem kuchennym, gdzie w praktyczny sposób oddzielą od siebie dwie strefy: kuchenno-jadalnianą i wypoczynkową.

Okrągłe stoły rozkładane

Okrągłe stoły rozkładane to meble, przy których spokojnie może zasiąść duża rodzina. Blaty o takim kształcie nie wymagają parzystej liczby krzeseł, dzięki czemu zmieści się ich znacznie więcej niż przy stole prostokątnym. Co więcej brak kantów czyni z okrągłego stołu bezpieczny i praktyczny wybór dla rodziców małych dzieci.

Okrągły stół do jadalni charakteryzuje się subtelnym wyglądem, dlatego też pasuje do większości stylów aranżacyjnych. Będzie świetnym wyborem do jadalni w stylu skandynawskim, nowoczesnym, glamour czy retro. Drewniany stół o zdobionych nogach wspaniale zaprezentuje się w klasycznym wnętrzu

Mała jadalnia w wielkim stylu. Stoły, które podkręcą aranżację wnętrza

W sklepie mebllegro znajdziesz duży wybór stołów, które sprawdzą się w małej jadalni. Jeśli lubisz industrialne inspiracje, stół Vario Fusion może okazać się strzałem w dziesiątkę. Fornirowany blat osadzony na metalowych nogach charakteryzuje się wizualną lekkością i oryginalnym designem. Co ciekawe, w przypadku tego modelu możesz dopasować kształt nóg do swoich preferencji. Do wyboru są skośne, trapezowe lub prostokątne.

Interesuje Cię stół rozkładany w stylu skandynawskim lub minimalistycznym? W niewielkim wnętrzu doskonale odnajdzie się okrągły stół Rolesław. Białe wybarwienie blatu, prosty design i subtelna konstrukcja to jego główne wyróżniki. Ustawiony w samym centrum jadalni będzie pięknym i zarazem funkcjonalnym elementem wyposażenia.

Decyzja o wyborze stołu do małej jadalni z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Aby wybrać właściwie, należy przemyśleć kwestię ilości osób, które będą korzystać z niego najczęściej. Ważne jest również usytuowanie mebla - inny stół sprawdzi się w salonie z kuchnią, inny w wąskiej, ale wydzielonej jadalni. Prostokątne czy okrągłe - stoły rozkładane z pewnością celująco zdadzą egzamin w niewielkich pomieszczeniach. Te o minimalistycznej, lekkiej formie podkreślą walory wizualne wnętrza, dzięki czemu nawet najmniejsze pomieszczenie będzie piękne i przyjazne.