Pomysł na praktyczny stół do małej kuchni
lechowski / 08.08.2021

Pomysł na praktyczny stół do małej kuchni

Centrum każdej kuchni stanowi stół. Bez względu na to, czy planujesz aranżację większego czy mniejszego pomieszczenia, stół kuchenny jest istotnym elementem wystroju i warto zastanowić się chwilę przed jego zakupem. Wybór stołów do kuchni jest bardzo szeroki, jednakże, jeżeli chcesz wybrać stół do małej kuchni musisz wziąć pod uwagę różne czynniki, nie tylko własny gust i estetykę. Praktyczny stół w małej kuchni może świetnie uzupełnić wnętrze i sprawić, że stworzysz idealne miejsce do wspólnych posiłków. Przedstawiamy kilka pomysłów na praktyczny stół do małej kuchni.

 

Pomysł na praktyczny stół do małej kuchni

Mały stół do kuchni

Przeglądając oferty mebli kuchennych najczęściej spotykane są duże stoły kuchenne lub jadalniane, które niestety nie sprawdzą się jako stół do małej kuchni. Producenci jednak wchodząc naprzeciw potrzebom coraz częściej umieszczają w swoich ofertach mały stół do kuchni, który świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach o mniejszym metrażu. Wybierając mały stół kuchenny warto zwrócić uwagę na wielkość blatu, ustawienie nóg oraz funkcjonalność i pomysłowe rozwiązania.

Mały stół do kuchni

Klasyczny, mały stół do kuchni przeznaczony jest zazwyczaj dla dwóch osób, a najmniejsze dostępne wymiary to 70x70 centymetrów. Taka wielkość dobrze sprawdzi się w naprawdę małych kuchniach, gdzie każda przestrzeń musi być przemyślanie zaaranżowana. Inną opcją jest wybór stołu o nieco większym wymiarze. Najczęściej wybierane stoły do kuchni to te o wymiarze 100x60 centymetrów, ponieważ ich kompaktowy rozmiar i klasyczny kształt pozwala na bezproblemowe ustawienie przy ścianie lub w rogu kuchni. Osobom, które chcą zaoszczędzić przestrzeń, polecamy też zastąpienie klasycznych krzeseł kuchennych funkcjonalnymi stołkami lub taboretami, dzięki czemu można z łatwością ukryć je pod stołem. Często stosowanym rozwiązaniem jest użycie okrągłego stołu. Ten ponadczasowy kształt blatu zawsze jest modny i pasuje do większości pomieszczeń kuchennych.

Często stosowanym rozwiązaniem jest użycie okrągłego stołu

Ciekawy trick wnętrzarski – składany stół do kuchni

Bardzo ciekawym pomysłem jest wybór składanego stołu do kuchni. Jeżeli metraż pomieszczenia znacząco cię ogranicza warto pomyśleć o takim składanym stole kuchennym. Jego użytkowanie jest bardzo wygodne, praktyczne oraz pozwala na oszczędność wolnej przestrzeni, dzięki czemu unikniesz wrażenia zagracenia wnętrza.

Ciekawy trick wnętrzarski – składany stół do kuchni

Jaki składany stół do kuchni będzie najlepszym wyborem? Wybór takich stołów kuchennych jest coraz większy. Najczęściej spotykane są stoły rozkładane, których część blatu jest opuszczana dzięki zbudowanym zawiasom. Rozłożenie i ponowne złożenie stołu z opuszczanym blatem zajmuje kilka sekund i nie jest uciążliwe, dzięki temu w ciągu dnia, poza posiłkami, może on funkcjonować jako mebel nie większy niż konsola. Inną opcją są również składane stoły do kuchni z rozsuwanym blatem. Tego rodzaju meble pasują do większych kuchni i w szybki sposób pozwolą na zyskanie dodatkowej przestrzeni blatu, dzięki dodaniu dodatkowego segmentu. Wybierając składany stół do kuchni możesz komfortowo korzystać z kuchni każdego dnia bez konieczności rezygnowania z wspólnych posiłków, a nawet spotkań z bliskimi. 

Stół do małej kuchni – praktyczne i stylowe rozwiązania

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym mieszkaniu, dlatego też warto decydować się na pomysły, które będą zarówno praktyczne, jak i wpisane w twój indywidualny gust. Szukając pomysłu na stół do małej kuchni dobrze jest rozważyć kilka opcji – klasyczny stół o mniejszych wymiarach, składany stół kuchenny, którego używasz według potrzeby lub stolik ścienny i blat barowy.

Stół do małej kuchni – praktyczne i stylowe rozwiązania

Stół ścienny polecamy do małej i wąskiej kuchni. To świetne rozwiązanie sprawdzi się nie tylko podczas posiłków, lecz również jako dodatkowa powierzchnia blatu roboczego, która nieużywana praktycznie nie zajmuje miejsca. Jeżeli jednak chcesz wybrać stół w małej otwartej kuchni, warto zastanowić się nad zaaranżowaniem blatu barowego zamiast zakupu oddzielnego mebla. Blat barowy może być przedłużeniem mebli kuchennych lub zabudową w stylu wyspy kuchennej z hokerami kuchennymi – tak zaaranżowana przestrzeń nie tylko funkcjonuje jako stół kuchenny, lecz również w ciekawy sposób oddziela kuchnię od części wypoczynkowej.

Dobrym pomysłem w przypadku zakupu stołu do małej kuchni jest wybór mebli o jasnej kolorystyce lub w takim samym odcieniu jak meble kuchenne

Dobrym pomysłem w przypadku zakupu stołu do małej kuchni jest wybór mebli o jasnej kolorystyce lub w takim samym odcieniu jak meble kuchenne – dzięki temu uda ci się optycznie powiększyć przestrzeń. Warto tez pamiętać o wyborze odpowiednich krzeseł, które nie zajmą zbyt wiele miejsca. Mamy nadzieję, że znajdziesz praktyczny stół do swojej kuchni, który sprawi, że wnętrze będzie przytulne, praktyczne i stylowo urządzone.