stół okrągły rozkładany z zielonymi krzesłami welurowa tapicerka fotele z podłokietnikami
lechowski / 03.08.2021

Jaki stół wybrać do małego salonu: okrągły, prostokątny czy rozkładany?

Niewielki salon może być w pełni funkcjonalny, jednak wymaga to nieco pogłówkowania. Oprócz kanapy, szafek i regałów, najistotniejszym elementem wyposażenia tego pomieszczenia jest stół. Do małego salonu warto wybrać sprytne rozwiązania, które pozwolą cieszyć się wygodą przy jednoczesnym zachowaniu wolnej przestrzeni. Jaki stół w małym salonie sprawdzi się najlepiej?

Jaki stół wybrać do małego salonu - okrągły, prostokątny czy rozkładany.jpg

Jaki stół wybrać do małego salonu – okrągły czy prostokątny?

Stojąc przed wyborem stołu do salonu, w pierwszej kolejności zastanawiamy się nad tym, czy powinien być okrągły, czy prostokątny. Obydwa rozwiązania mają swoje zalety i wady.

Najwięcej zależy od tego, ilu domowników będzie korzystać z niego w jednym czasie. Jeśli to 3-4 osoby, które nieczęsto przyjmują gości, to w tym przypadku prostokątny stół będzie praktyczniejszy. Zajmuje mniej miejsca i łatwiej dopasować go do pozostałych elementów aranżacji. W razie potrzeby można go także ustawić np. pod ścianą. Pewną wadą może być jednak to, że ze względu na kanty zmieści się przy nim mniej osób.

Okrągły stół do małego salonu wygląda nieco subtelniej (przez brak kantów) i zmieści się przy nim więcej osób. Do wykorzystania jest więc cała jego powierzchnia. Będzie to więc lepszy wybór, jeśli w jednym czasie będzie z niego korzystać kilka osób. Okrągły stół rozkładany to idealne rozwiązanie wówczas, gdy często przyjmujemy gości i potrzebna będzie dodatkowa powierzchnia.

Stół dębowy na metalowych nogach

jak zmieścić stół w małym salonie?

Mały salon to spory kłopot, jeśli chodzi o funkcjonalną aranżację. Jeżeli w niewielkim pomieszczeniu chcesz wydzielić kącik jadalniany, poprzestanie na niewielkim stoliku kawowym nie będzie dobrym rozwiązaniem. Stół z krzesłami do małego salonu wcale nie musi zabierać powierzchni. Wystarczy, że wybierzesz model, który będzie wyglądał na lekki. Unikaj więc masywnych nóżek i blatów.

Prostokątny stół do salonu może być dostawiony jednym bokiem do ściany, jeśli na co dzień korzystają z niego 2-3 osoby. W razie potrzeby (np. wizyty gości) można go odsunąć i wykorzystać w pełni, a po skończonym spotkaniu – zasunąć ponownie. To zdecydowana oszczędność miejsca.

Okrągłego stołu nie dostawisz co prawda do ściany ani nie schowasz go w rogu, jednak jeśli wybierzesz subtelny i niewielki model, będzie on funkcjonalną ozdobą pomieszczenia. Sprawdzi się doskonale w układzie, w którym sofa znajduje się przy ścianie, na końcu salonu. Postawienie przed nią niewielkiego stolika pozwoli na stworzenie klimatycznego kącika jadalnianego.

stol loft z krzesłami tapicerowanymi i mały stolik kawowy na metalowych nogach

rozkładany stół do małego salonu

Wielu producentów mebli oferuje stoły rozkładane do małych mieszkań, które na co dzień nie zajmują wiele miejsca, za to po rozłożeniu dają wiele przestrzeni użytkowej. Sprytny stół rozkładany pozwoli nie tylko na uzyskanie tymczasowej, dodatkowej powierzchni, ale może być także (w zależności od modelu) wyposażony w dodatkowe schowki i szufladki pod blatem. Dzięki temu będzie również pełnił funkcję dodatkowego miejsca na drobiazgi: pilota do telewizora, okularów, telefonu, ładowarki…

Rozkładany stół do małego salonu sprawdzi się idealnie nie tylko w niewielkim mieszkaniu w bloku, ale również w domu jednorodzinnym, np. wówczas, gdy korzysta się z niego sporadycznie.

Mały okrągły stół rozkładany z krzesłami tapicerowanymi / miejsce przy stole na 4 osoby i na 6 osób po rozłożeniu stolika

stół w małym salonie z aneksem

W nowym budownictwie często kuchnia jest otwarta na salon. W takim przypadku warto subtelnie ją od niego oddzielić. W tej roli doskonale sprawdzi się właśnie stół z krzesłami. Będzie jednocześnie częścią salonu i kuchni, a przy tym nie zabierze dodatkowej przestrzeni, jak np. ścianka działowa. Mały stół w salonie łączonym z kuchnią może być prostokątny. Dzięki temu nie zabierze optycznie więcej miejsca, niż jest potrzebne

S26-ROZŁOŻONY-XXL

duży stół w małym salonie

Co jednak w przypadku, gdy domowników jest więcej niż 4 i lubią razem spędzać czas przy stole, jednak zamieszkują mieszkanie z niewielkim salonem? Duży stół w małym salonie w bloku wydaje się w takim przypadku koniecznością. Najrozsądniejsze będą dwa wybory:

  • niewielki, ale rozkładany stół okrągły;
  • klasyczny, prostokątny stół, będący elementem minimalistycznej aranżacji.

Okrągły, rozkładany stół doda uroku każdej przestrzeni, nawet tej niewielkiej, a dzięki możliwości rozkładania go, w ciągu kilku chwil zyskasz sporo przestrzeni użytkowej. Jeżeli jednak wolisz prostokątny mebel, wybierz ten o jak najlżejszej konstrukcji. Dzięki temu optycznie nie przytłoczy niewielkiej przestrzeni. Duży, prostokątny stół będzie dobrze wyglądał w salonie urządzonym w minimalistycznym stylu.

duży stół rozkładany do salonu

Wybór stołu do małego salonu nie jest łatwym zadaniem. Wiele zależy od tego, ilu domowników na co dzień będzie z niego korzystać, jak salon jest urządzony, a także w którym miejscu miałby stanąć. Okrągłe stoły zapewniają więcej przestrzeni użytkowej (szczególnie te rozkładane), za to prostokątne można dostawić do ściany. Dzięki uniwersalnemu kształtowi łatwiej znaleźć dla nich stałe miejsce. Niezależnie od tego, na jaki stół się zdecydujesz, pamiętaj o tym, by był to mebel wysokiej jakości i by pasował wizualnie do pozostałych elementów wyposażenia wnętrza.