Nogi do stołu. Jak mogą zmienić charakter mebla?
lechowski / 28.09.2021

Nogi do stołu. Jak mogą zmienić charakter mebla?

Stół to nie tylko blat. To także nogi, które wraz z oskrzynią mają moc nadawania mu niepowtarzalnego wyglądu. A ten może być różny. Od delikatnego, prostego, do finezyjnego i bardzo dekoracyjnego. Sprawdź, jak nogi do stołu mogą wpłynąć na charakter całego mebla!

cienkie nogi drewniane do stołu w stylu skandynawskim

charakterne stoły

Nogi stołowe z powodzeniem mogą kreować styl wnętrza, w którym stół się znajduje. Na wygląd stołu wpływa nie tylko ich kolor, ale także materiał, z którego zostały wykonane. Do wyboru masz i drewniane nogi do stołu, i te bardziej nietypowe, czyli z metalu. Te ostatnie mogą być wykonane zarówno z odpowiednio giętej, spawanej i malowanej blachy stalowej, malowanego profilu aluminiowego lub szlachetnej szczotkowanej stali nierdzewnej. Możliwości jest wiele, więc z łatwością dopasujesz mebel do swojego wnętrza – tak aby współgrał z jego estetyką, a nawet nadawał mu charakter.

nogi nogom nierówne

Lubisz styl klasyczny? Co powiesz na dostojne, toczone drewniane nogi do stołu, będące głównym wyróżnikiem stołu SXX?

stół drewniany stylowy na drewnianych masywnych nogach toczonych

Co ciekawe, nogi mogą być częścią blatu stołu, tworząc jego przedłużenie – jak w stole SXX. Takie rozwiązanie trafi w gust miłośników prostych form.

stół rozkładany xxl do jadalni z krzesłami drewnianymi

Stół drewniany rozkładany XXL

Metalowe nogi pozwolą Ci na dopasowywanie mebla do własnych potrzeb estetycznych, gdyż w mebllegro możemy pomalować je na dowolny kolor z palety RAL. Stoły ze stalowymi nogami to: SXX, SXX oraz SXX. Nogi tego ostatniego dostępne są także w wersji ze szczotkowanej stali nierdzewnej.

stoły kuchenne z metalowymi nogami lakierowanymi na biało

małe przestrzenie i duża wygoda

Jeśli szukasz stołu pasującego do niewielkiej przestrzeni, w której na wagę złota jest każdy wolny centymetr powierzchni, zwróć uwagę na stoły z nogami o małym przekroju i jak najbardziej pionowym ustawieniu na krańcach blatu. W stołach SXX oraz SXX nogi zwężają się ku dołowi w dwóch płaszczyznach, dzięki czemu meble mają lekki wygląd i więcej miejsca na krzesła.

stół drewniany nogi diamenty
stoły okrągłe rozkładane do jadalni i do salonu

Oprócz zajmowanej przez stół powierzchni niezwykle ważna jest wspomniana przestrzeń na krzesła, czyli część użytkowa blatu. A na nią wpływają nogi stołu – ich wielkość i ułożenie. Dotyczy to nie tylko stołów prostokątnych, ale także okrągłych. Tu nogi powinny być tak ustawione, aby umożliwiały Ci zmieszczenie przy stole krzeseł przed rozłożeniem blatu i po tej „operacji”.

Zwróć uwagę na to, że nogi stołowe, jeśli są bardzo odsunięte na zewnątrz blatu, zmniejszają komfort osoby siedzącej od czoła stołu. Przy wyborze krzeseł pamiętaj, że te z płozami będą kolidować ze stołem, który ma nogi leżące poziomo na podłodze (jak stół FRAME). Żeby pomóc Ci dobrać idealny stół, przy każdym z modeli na naszej stronie internetowej zamieściliśmy grafikę, przedstawiającą liczbę krzeseł, jakie można przy danym meblu ustawić.

przykładowe ustawienie krzeseł przy stole okrągłym na 4 osób

Przykładowe ustawienie krzeseł – tu na wizualizacji przy stole okrągłym z krzesłami

nogi stołu a kolor podłogi

Nogi mogą stanowić kontrast do koloru podłogi. Albo odwrotnie – być dobrane do jej barwy. Szczególne znaczenie ma to przy wyborze stołu z masywnymi nogami, takimi jak w stołach stylowych z nogami toczonymi. Rozwiązanie, na które się zdecydujesz, zależy wyłącznie od Ciebie.

Jak to robimy w mebllegro? Możemy pomóc Ci dobrać kolor drewna do próbki podłogi, którą nam dostarczysz. Jeśli zaś w Twoim wnętrzu jest już kolor przewodni, a Ty chcesz, by nogi od stołu z nim korespondowały – napisz do nas. Zarówno te stalowe, jak i drewniane możemy pomalować na wskazaną barwę.

duży stół do jadalni rozkładany prostokątny z krzesłami

praktyczne rozwiązania przede wszystkim

Aby chronić podłogę, wyposażyliśmy stoły w filce oraz ślizgi plastikowe. Do stołu XXL możesz zamówić rolki montowane w nogach, które ułatwiają jego przesuwanie. Do tego prawie wszystkie modele stołów pozwalają na dobranie wysokości nóg, aby jak najlepiej dopasować go do Twoich wymagań. W końcu stół powinien odpowiadać i Twoim preferencjom, i potrzebom, a także mieścić się w przestrzeni.

Czy wiesz już, jaki stół to rozwiązanie dla Ciebie? Jeśli wciąż potrzebujesz rady przy doborze nóg, skontaktuj się z nami. Pomożemy!