Części stołu. Jak nazywamy konkretne elementy tego mebla?
lechowski / 23.11.2021

Części stołu. Jak nazywamy konkretne elementy tego mebla?

W naszych artykułach i opisach stołów wykorzystujemy specjalistyczne określenia związane z budową oraz częściami tych mebli. Nie zawsze są one jasne dla naszych czytelników. A ponieważ to terminy niezbędne, by porozumieć się w sprawie zamówienia stołu, przygotowaliśmy podręczny słowniczek, w którym te hasła omawiamy. Poznaj dobrze wszystkie części stołu!

Części stołu i ich definicje


Nogi i niby wszystko jasne, a jednak…

Mogłoby się wydawać, że objaśnianie tego elementu to wykładanie oczywistości. Tymczasem są takie właściwości i rozwiązania w konstrukcji nóg stołowych, o których nie każdy wie. Przykładowo noga stołu może być wykonana jako pojedynczy element z drewna lub metalu (jak na zdjęciu 1 ze stołem LOFT). Może być również zespolona łączyną dolną* (jak w stole FRAME, na zdjęciu 2, lub górną – jak w stole AVANGARDE, na zdjęciu 3). A czasem noga i łączyna górna stanowią część blatu (jak w stole BLOX na zdjęciu 4).

Stół S24 z metalowymi nogami dla 8 osob

1. Noga w stole LOFT, czyli w tym wypadku

pojedynczy element z metalu

stółl loft - podwojna noga metalowa podstawa

2. Tak wygląda połączenie łączyną dolną w stole ramka

3. Zespolenie łączyną górną w stole rozkładanym

3. Zespolenie łączyną górną w stole rozkładanym

4. Łączyna jako część blatu w stole drewnianym

4. Łączyna jako część blatu w stole drewnianym

W zależności od systemu rozkładania, nogi stołu mogą być ruchome (jak w stołach loft) lub stałe – jak w pozostałych naszych stołach.  Nazwa pozwala się słusznie domyślić – łączyna to miejsce, w którym łączą się części mebla.

Blat

Blat to najważniejsza część stołu. W zależności od designu stołu, może być zintegrowany z oskrzynią lub być samodzielnym elementem stołu. Niektóre stoły składają się jedynie z blatu i nóg, bez dodatkowych elementów.

5. Blat zintegrowany z oskrzynią w stole ramka

5. Blat zintegrowany z oskrzynią w stole ramka

6. Prosta forma, czyli blat i nogi w stole owado.

6. Prosta forma, czyli blat i nogi w stole owado.

  • Bez żadnych dodatkowych elementów

W stołach Miloni konstrukcja blatu wykonana jest w 100% z drewna klejonego warstwowo z dwóch (OX, FOX, WILD) lub trzech warstw (pozostałe modele).

Oskrzynia

No właśnie – czym jest wspomniana w powyższej definicji oskrzynia? To element poniżej blatu stołu, najczęściej łączący się z nogami. W mamy stoły nieposiadające oskrzyni (zdjęcie 7), takie, które mają oskrzynię zintegrowaną z blatem (zdjęcie 2), oraz takie, gdzie oskrzynia jest osobnym elementem ( LOFT, zdjęcie 8). W stołach rozkładanych – np. w takich jak  – oskrzynia łączy się z blatem poprzez prowadnice.

7. Model bez oskrzyni, czyli stół owado

7. Model bez oskrzyni, czyli stół owado

8. Stół z oskrzynią maskującą system rozkładania

8. Stół z oskrzynią maskującą system rozkładania

W niektórych systemach rozkładania oskrzynia jest rozcięta razem z blatem () lub dzielona niesymetrycznie (aby umożliwić rozkładanie, jak w stole LOFT). Najtrudniejszą do wykonania oskrzynią jest wersja okrągła, taka jak w stole (zdjęcie 9). Warto dopowiedzieć, że często to dzięki oskrzyni montaż nóg do stołu jest łatwy, a samo mocowanie – stabilne.

9. Stół lisek z okrągłą oskrzynią

9. Stół lisek z okrągłą oskrzynią

Wkładka stołu

Wkładka stołu to element występujący tylko w stołach rozkładanych. To właśnie ona daje nam dodatkową powierzchnię blatu po rozłożeniu stołu. W stołach MILONI wkładki zawsze mieszczą się pod blatem. Ze względu na sposób rozkładania stołu, wkładki dzielimy na:

Składane, zawieszone na obrotowej osi (system  wykorzystany w stołach LOFT, LIS, , , a niedługo również )
Działanie systemu  w stole LOFT

Wyciągane w całości, jak w stolach  czy FRAME. W tych modelach wkładki – podobnie jak blat – zintegrowane są z oskrzynią. Aby umożliwić ich składanie, konieczne jest wykonanie składania oskrzyni – wkładki na zawiasach. To pozwala zmieścić wkładkę pod blatem stołu.

Rozkładanie stołu z wkładkami wyciąganymi w całości

Rama wewnętrzna

Rama wewnętrzna to zestaw elementów konstrukcyjnych. Wzmacnia oskrzynię stołu od środka lub umożliwia wykonanie systemu rozkładania stołu. W stołach takich jak  czy , rozkładanych w systemie , rama wewnętrzna pomaga w zamocowaniu elementów rozkładania wkładki. W stole LIS pozwala również na montaż prowadnic w okrągłej oskrzyni.

10. Rama wewnętrzna w stole LOFT

10. Rama wewnętrzna w stole LOFT

Prowadnice

Prowadnice (zdjęcia 11 i 12) to element występujący w stołach rozkładanych. Te wysokiej klasy wykonane są ze specjalnych stopów aluminiowych. Rozkładają się teleskopowo na łożyskach kulkowych i pozwalają na przeniesienie wszystkich obciążeń, na jakie narażony jest stół.

Najlepsze prowadnice zapewniają stabilność stołu wystarczającą do tego, by podczas jego rozłożenia nie była konieczna żadna dodatkowa noga czy podpórka stołu. Prowadnice zazwyczaj schowane są za oskrzynią stołu lub są do niej przykręcone od wewnątrz (tak by ukryć system rozkładania).

11-12. Prowadnice w stole
11-12. Prowadnice w stole

11-12. Prowadnice w stole

Nowoczesne systemy prowadnic umożliwiają wykonanie stołu rozkładanego bez dzielenia blatu (, LOFT, , ), przez co złożony stół nie zdradza swojej dodatkowej funkcji.