Od wielu lat Prowansja jest jedną z najchętniej odwiedzanych części Francji. Kto nie chciałby zobaczyć na własne oczy lawendowych pól i zielonych winnic? Wąskie, brukowane uliczki, kamienne domy i skąpane w słońcu wzgórza nadają temu regionowi niepowtarzalny charakter. Poetyczna Prowansja to także piękne wnętrza łączące szyk przeszłości z wiejskimi elementami. Zobacz, jak przywołać czar i tej krainy i nostalgiczny urok przeszłości w kilku prostych krokach.
Fioletowe tkaniny, hafty, falbany, drewno, kamień i zioła - czar Prowansji!
Wokół stołu do salonu i jadalni w stylu prowansalskim
Skoro nostalgia, to i meble z historią! Urządzając wnętrze w stylu prowansalskim, warto zajrzeć do piwnicy lub na pchli targ i poszukać odpowiedniego stołu. W stylu prowansalskim życie toczy się niespiesznie, nieco z dala od zgiełku codziennego dnia. Duży, mocny, koniecznie drewniany, najlepiej stary lub postarzany stół będzie stanowić centrum prowansalskiego domu.
Suszona lawenda wypełni Twój dom pięknym zapachem!
Ustawiony w jadalni, kuchni lub w salonie zachęci do spotkań przy dobrym winie, ciągnących się daleko w noc rozmów i delektowania urodą życia.
Patyna, spękania, zatarcia
Podniszczone belki sufitowe, nieco odrapane okiennice, meble pokryte delikatną warstwą patyny, spękane blaty, zatarte ramy – to wszystko nadaje domowi niepowtarzalny charakter. Również tkaniny nie ukrywają tu wieku. Lekko strzępione, dziergane, lekkie i delikatne wyglądają jakby spłowiały w mocnym, prowansalskim słońcu. Jeśli nasze mieszkanie ma bardziej nowoczesny charakter, odpowiedni efekt uzyskamy zmieniając nieco wygląd mebli. Pomalujmy je na biały lub pastelowy kolor oraz spróbujmy lekko postarzyć i wyeksponować pierwotną fakturę drewna.
Drewno, kamień, kute żelazo
W prowansalskich stylizacjach prym wiodą drewno, kamień i kute żelazo. Drewniane podłogi i meble, koniecznie w wydaniu naturalnym lub bielone będą urzekać wyraźnym rysunkiem słojów. Postarzone, powycierane drewno będzie pięknie kontrastować z surowością matowych kamiennych powierzchni. Obrazu dopełni łóżko z żelazną, zdobioną ramą, kuty żyrandol, lampa lub świecznik.
Nie tylko fiolet
Naturalne odcienie drewna i kamienia oraz ich nostalgiczny czar uzupełnią prowansalskie kolory: popielata szarość, pożółkła biel, szary błękit i blady fiolet. W znikomych dawkach i spatynowanej wersji pojawią się także odważniejsze barwy, na przykład wiśnia, śliwa lub brąz. Czasem wszystko w prowansalskim wnętrzu, od kredensów po podłogi, jakby na spłowiałej fotografii, przybiera kolor złamanej bieli. I choć biel może mieć wymiar totalny – lepiej nie przesadzać z charakterystycznym dla stylu prowansalskiego odcieniem lawendowym.
Ukryta moc detali
Zebrane jakby bez wysiłku, ustawione niby przypadkowo – dodatki, akcesoria i detale odgrywają ogromną rolę w prowansalskich wnętrzach.
- Dekoracyjności dodadzą im motywy lawendy, winogron, pęków ziół.
- Meble zdobi staromodna ceramika, kuchnie i łazienki – płytki z delikatnymi reliefami, dawny piec – okazały okap w stylu retro.
- Kwiaty i zioła, a przede wszystkim wszechobecna lawenda, stanowią kwintesencję stylu prowansalskiego. Suszone lub rosnące w donicy pozwolą wprowadzić do mieszkania wyjątkowy zapach.
- Wiklinowe kosze, tace i osłony doniczek niezwykle często goszczą w starych, prowansalskich domach.
- Upolowane na targach staroci pamiątki idealnie wpisują się w charakter stylu prowansalskiego. Idealne dodatki to m.in.: stara waga szalkowa, ceramiczny dzban łazienkowy, zabytkowa lampa, kanka na mleko i blaszana konewka.
Styl prowansalski w domu - jak urządzić wnętrze w stylu prowansalskim?
Styl prowansalski we wnętrzach jest wciąż popularny i raczej szybko się nie znudzi. Kojarzony ze słońcem, zapachem lawendy i wakacyjnym klimatem, styl prowansalski daje we wnętrzach poczucie swobody i relaksu. I wbrew pozorom nie króluje tam wyłącznie biel: prowansalskie wnętrza są kolorowe!
Lubimy wracać do stylu prowansalskiego we wnętrzach, bo kojarzy nam się ze słońcem, zapachem lawendy, wakacjami, a także klimatem, w którym czujemy się szczęśliwi. Większości z nas wydaje się, że prowansalskie wnętrza są białe i jasne jak skandynawskie śniegi. A to nie do końca prawda.
Wnętrze w stylu prowansalskim: łagodne kolory natury
Prowansalski mas (czyli kamienny dom) jest kolorowy. Zbudowany z jasnego wapienia bywa tynkowany i malowany, zawsze na ciepłe barwy. Z kamieniołomów w Roussillon pochodzi naturalny barwnik ochra w odcieniach od jasnożółtego do oranżu, którym barwi się ściany. Często przeciera się je wapnem – kolory wtedy jaśnieją, zyskują ciekawą fakturę.
Podłogi wykłada się rudą terakotą albo kamieniem, by chroniły przed upałem. Domowe sprzęty z drewna owocowego lub orzechowego czasem zdobione są delikatnymi rzeźbieniami z motywami kłosów, owoców czy kwiatów. Często malowane są na żółto, zielono, niebiesko.
Przecierany kolor jest stanem naturalnym, wynika z wieloletniego używania mebla. Krzesła i kanapy z kutego żelaza, u nas uchodzące za meble ogrodowe, tam rezydują w salonie. Tkaniny zdobiące wnętrza to kretony i żakardy w barwach charakterystycznych dla tego regionu: żółcieniu, oranżu, kobaltowych błękitach i zieleni.
W tych samych kolorach jest miejscowa ceramika, najpiękniejsza pochodzi z Moustiers. Warto pamiętać o prowansalskich motywach zdobniczych: lawendzie, oliwkach, cykadach.
Dobre połączenia we wnętrzach prowansalskich
Styl prowansalski śmiało można wykorzystać także w nowoczesnych wnętrzach. We współczesnej kuchni możemy otynkować ściany na biało, zostawiając na przykład na jednej naturalny kamień, a posadzkę wyłóżmy terakotą. Fronty szafek możemy przetrzeć na biało, niebiesko lub w łagodnym odcieniu turkusu.
Pokój dzienny w prowansalskim domu to często malownicza zbieranina sprzętów w różnym stylu. Ludwiki sąsiadują z ogrodowymi i starymi wiejskimi meblami, a współczesne wygodne kanapy okrywa się boutis albo domowej roboty pokrowcami. Na ścianach często królują duże, stylowe lustra, które lata świetności mają dawno za sobą – ale właśnie w tym tkwi ich urok!
Jak wprowadzić styl prowansalski do wnętrza?
Chcąc wprowadzić styl prowansalski do własnych wnętrz musimy pamiętać, że aranżacje w tym stylu wymagają odpowiedniej przestrzeni i dużo światła, inaczej nie prezentują się już tak efektownie.
Nie oznacza to, że nie można przemycić pewnych elementów stylu prowansalskiego do małego mieszkania w mieście. Nie należy wtedy jednak z nimi przesadzać, by nie stworzyć karykatury aranżacji w stylu prowansalskim.
Mając niewielkie mieszkanie, powinniśmy zdecydować się na bardziej minimalistyczne formy mebli, które jedynie delikatnie nawiązują do stylu prowansalskiego żłobieniami czy delikatną ornamentyką.
Styl prowansalski charakteryzuje się utrzymaniem jasnej kolorystyki, co z pewnością powiększy optycznie niewielkie wnętrze i nada mu świeżości. Dzięki zastosowaniu kilku dodatków, odpowiedniej zastawy stołowej i tekstyliów, dopełnimy wystrój i nadamy mu prowansalskiego szlifu, nie przesadzając z aranżacją.
Cechy charakterystyczne stylu prowansalskiego
Jak sama nazwa wskazuje styl prowansalski pochodzi z rejonu Prowansji w południowej Francji. Meble w stylu prowansalskim mają ograniczoną, ale bardzo charakterystyczną ornamentykę. Są tłoczone lub frezowane, czasem z rzeźbiarskimi motywami nawiązującymi do natury. Zwłaszcza do roślin występujących w rejonie Prowansji takich jak gałązki oliwne, lawenda, lub winorośle.
Meble najczęściej są drewniane, w kolorze naturalnego drewna lub rozbielone, czasem pomalowane na pastelowe, ciepłe kolory. Dodatki najczęściej spotkamy wykonane z gliny, ceramiki, metalu, bądź szkła. Poszewki na poduszki, obrusy, serwetki i inne tekstylia koniecznie muszą być bawełniane bądź lniane, z grubym i wyraźnym splotem.
Wszystkie materiały, które wykorzystuje styl prowansalski są naturalne lub nawiązują do natury swoją formą.
Zobacz w galerii inspiracje na wnętrza w stylu prowansalskim!