Wysokość stołu – jak dobrać wysokość stołu do kuchni i jadalni? / mebllegro
lechowski / 03.08.2021

Jak dobrać wysokość stołu do kuchni i jadalni?

Wysokość stołu ma istotne znaczenie dla komfortu spożywania posiłków i korzystania z niego w innych celach. Jak dobrać wysokość stołu do kuchni i jadalni? Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze stołu? Podpowiadamy, o czym musisz pamiętać!

Wysokość stołu – od czego zależy? / mebllegro

Wysokość stołu – od czego zależy?

Zastanawiasz się, jaka wysokość stołu będzie idealna do Twojego domu? Nie sposób podać uniwersalną odpowiedź. Wysokość stołu jadalnego i kuchennego jest uzależniona od kilku czynników. Najważniejsze to:

  • przeznaczenie – stoły mają różne przeznaczenie, a to, jakie czynności będą przy nim wykonywane, w największym stopniu wpływają na to, jaka powinna być ich wysokość;
  • rodzaj pomieszczenia – stół do jadalni, salonu, w kuchni, a może stolik kawowy? Każdy z nich będzie w innym stylu, służył do czegoś innego, a tym samym – będzie miał inny wygląd i wysokość;
  • wzrost domowników – ze stołu najczęściej będą korzystać dzieci czy dorośli, a może jedni i drudzy? Wzrost domowników ma spore znaczenie dla wyboru stołu. Inna wysokość będzie odpowiednia dla dzieci, inna dla dorosłych o średnim wzroście, jeszcze inna dla osób bardzo wysokich.

Optymalna wysokość stołu jadalnego ma kluczowe znaczenie dla komfortu korzystania z niego.

Standardowa wysokość stołu – ile wynosi?

Standardowa wysokość stołu do jadalni wynosi 75 cm, a krzeseł – 45 cm. Typowa wysokość okrągłego czy kwadratowego stołu odpowiada użytkownikom o przeciętnym wzroście: 160-180 cm. Dla wyższych i niższych osób warto wziąć pod uwagę wyższe lub niższe modele stołów, a jeśli rodzina jest mieszana (są w niej bardzo niskie i bardzo wysokie osoby), doskonałym rozwiązaniem będzie stół z regulowaną wysokością. W takim przypadku wysokość blatu łatwo będzie można dopasować do tych, którzy aktualnie go używają.

Wysokość stołu jadalnego – co wziąć pod uwagę?

Dopasowanie wysokości blatu do wzrostu użytkowników to jedna kwestia. Druga to przeznaczenie stołu. Stół w kuchni i jadalni, barowy czy ogrodowy – czy każdy z nich powinien mieć inną wysokość?

Wysokość stołu w kuchni i jadalni / mebllegro

Wysokość stołu w kuchni i jadalni

Standardowa wysokość stołu kuchennego, którego głównym przeznaczeniem jest spożywanie posiłków, mieści się w zakresie 74-80 cm. Optymalną, średnią wysokością jest 75-76 cm, przy założeniu, że krzesła mają siedzisko na wysokości 45 cm.

Wysokość stołu barowego w kuchni

Inną kwestią jest wysokość stołu barowego w kuchni, przy którym siada się na hokerach. Jaka wysokość stołu barowego będzie optymalna? Przyjmuje się, że jest to 110-120 cm. Hokery powinny mieć w tym przypadku wysokość 80-90 cm.

Wysokość stołu ogrodowego

Jaka wysokość stołu ogrodowego jest optymalna? Meble ogrodowe są nieco niższe niż te przeznaczone do użytku domowego. Przeciętna wysokość stołu ogrodowego mieści się w granicach 67-74 cm.

Wysokość stołu – jak dobrać wysokość stołu do kuchni i jadalni? / mebllegro

Wysokość stołu roboczego w kuchni – jaka powinna być?

Odrębną kwestią jest wysokość blatu stołu roboczego w kuchni. Taki stół naturalnie musi być wyższy niż ten, przy którym się siedzi. Dla osoby o wzroście ok. 165-170 cm optymalną wysokością będzie 85–87 cm. Pozwoli ona na wygodną, w miarę naturalną pozycję podczas schylania się i szykowania posiłków.

Jak dobrać wysokość krzesła do stołu?

Jeśli kupujesz stół i krzesła w zestawie, są one do siebie idealnie dopasowane pod każdym względem. Co jednak, jeśli kupujesz tylko stół albo tylko krzesła? Przy zakupie zwróć uwagę nie tylko na styl i wygląd, ale także na wymiary.

Wysokość krzesła do stołu o standardowej wysokości ok. 75 cm powinna wynosić 45 cm. Dopasowanie wysokości stołu i siedziska krzesła jest bardzo istotne ze względu na komfort użytkowania. Przestrzeń między siedziskiem a blatem powinna wynosić minimum 30 cm. Wysokość stołu do hokera to wspomniane już 110-120 cm.

Jak podnieść wysokość stołu? / mebllegro

Jak podnieść wysokość stołu?

W domu są nie tylko dorośli, ale także dzieci? Sprytnym rozwiązaniem będzie zakup mebla z nogą do stołu z regulowaną wysokością. Dzięki temu w ciągu kilku chwil dopasujesz wysokość stołu do wzrostu użytkowników. Takie meble znajdziesz zarówno w gotowej ofercie producentów, jak i wykonasz na zamówienie, według indywidualnego projektu.

Wysokość stołu i krzeseł ma kluczowe znaczenie dla komfortu korzystania z nich. Dla dorosłej osoby o przeciętnym wzroście najbardziej odpowiedni będzie blat o wysokości ok. 75 cm i krzesło z siedziskiem ok. 45 cm. Optymalnym rozwiązaniem jest stół z regulowaną wysokością blatu, dzięki czemu łatwo dopasujesz ją do aktualnych użytkowników