Mały stół do kuchni to rozwiązanie praktyczne i wygodne. Stolik do kuchni, nawet ten najmniejszy, znacznie ułatwia wykonywanie codziennych czynności. Jak wybrać praktyczny stół do małej kuchni? Na co szczególnie warto zwracać uwagę?
Czy w małej kuchni może stanąć duży stół?
- Oczywiście! - Wystarczy, że wybierzesz stolik rozkładany do kuchni. Producenci oferują m.in. stoły rozkładane z rozsuwanym blatem, czyli stoły rozsuwane, powiększane za pomocą dodatkowego segmentu - wkładki powiekszającej powierzchnię użytkową stołu - wkładki chowane w blaty lub przechowywane poza stołem.
Mały stół do kuchni rozkładany
Złożony mebel zajmuje tyle samo miejsca, co mały stolik kuchenny, a rozłożony staje się nawet dwukrotnie większy (zobacz w sklepie mały stół rozkładany). Możesz więc wygodnie korzystać z kuchni na co dzień, nie rezygnując z okazjonalnych spotkań przy dużym stole. Składany stolik do kuchni sprawdzi się nie tylko w małych pomieszczeniach. Przyda się również wszędzie tam, gdzie nie jest używany na co dzień. Wówczas, złożony, nie będzie zajmował niepotrzebnie miejsca. Mały stół rozkładany do kuchni może służyć również jako dodatkowy mebel, używany sporadycznie, np. w razie wizyty gości.
Jak wybrać właściwy stół?
Wyposażając swoje mieszkanie musimy zaopatrzyć się także w różnego rodzaju stoły. Różnego rodzaju, ponieważ mogą to być zarówno stoły kuchenne, jak i stoły do jadalni, bądź stoły do salonu. Tak naprawdę w każdym pomieszczeniu znajdziemy miejsce na większy lub mniejszy stolik. Jego typ i zastosowanie zależy tylko od nas, naszej pomysłowości i zapotrzebowania. W małych mieszkaniach postawimy raczej na nieduże modele lub wręcz jeden stół, z kolei w dużych domach można pozwolić sobie na zakup kilku różnych opcji.
Wybierając odpowiedni stół w sklepie internetowym mebllegro, stół do salonu, stół do kuchni lub stół do jadalni należy kierować się przede wszystkim jego funkcjonalnością, a w następnej kolejności wyglądem. Typ stołu, jego kształt i formę można zawsze odpowiednio dostosować do własnych potrzeb, jednak stoły powinny być przede wszystkim praktyczne.
Mały stół do kuchni z krzesłami
Małe stoły to idealne rozwiązanie dla osób, które mieszkają w pojedynkę czy z partnerem lub partnerką, cenią wygodę i rzadko biesiadują w większym gronie. Najmniejsze modele mają tylko 70x70 cm, ale znacznie popularniejsze są te o wymiarach 80x80 cm czy 100x60 cm. Dzięki kompaktowym rozmiarom mebel może stanąć w dowolnym miejscu: w kącie, pod ścianą albo na granicy kuchni i salonu.
Dodatkowa przestrzeń na stół w kuchni
- zastąp klasyczne krzesła niskimi taboretami.
Mały stół do kuchni z krzesłami to rozwiązanie, które zapewni nie tylko wygodę, ale i spójność aranżacji kuchni. Żeby wygospodarować dodatkową przestrzeń na mały stół, zastąp klasyczne krzesła niskimi taboretami. Bez problemu ukryjesz je pod blatem, dzięki czemu nie będą zawadzać podczas kuchennej krzątaniny. Mały stół do kuchni z taboretami sprawdzi się również w większym pomieszczeniu, w którym po prostu nie chcesz zabierać przestrzeni wystającymi oparciami krzeseł.
Równie dobrze sprawdzą się lekkie krzesła sztaplowane, które można przechowywać jedno na drugim, oraz krzesła składane.
Stolik barowy do kuchni
Masz kuchnię otwartą na salon? W takim przypadku świetnym rozwiązaniem będzie wysoki stolik barowy do kuchni. Stoliki barowe prezentują się bardzo efektownie: wysoki, podłużny blat oddzieli strefę kuchenną od dziennej, a dodatkowo przysłoni rozgardiasz, który panuje w aneksie. Dzięki smukłej formie mebla wnętrze nabierze również wizualnej lekkości.
Zależnie od potrzeb możesz kupić gotowy stolik barowy do małej kuchni (np. wyposażony w przydatne szuflady i półki) lub zlecić jego wykonanie na wymiar, aby stanowił spójny element kuchennej zabudowy. Dobrym pomysłem jest umieszczenie stolika barowego za kuchenną wyspą lub blatem roboczym. Takie ustawienie mebla pozwoli na swobodną rozmowę między gospodarzami, którzy przygotowują posiłek, a gośćmi, którzy na niego czekają. Stoliki barowe prezentują się szczególnie dobrze w nowoczesnych kuchniach, urządzonych w minimalistycznym lub industrialnym stylu.
Stolik ścienny do kuchni
W wąskiej kuchni sprawdzi się składany stolik ścienny. Ten praktyczny mebel może pełnić różne funkcje – niektórzy zasiadają przy nim do obiadu albo porannej kawy, inni traktują jako dodatkową powierzchnię roboczą. Stolik przyścienny do kuchni jest bardzo wygodny w obsłudze. Żeby go rozłożyć, wystarczy podnieść niewielki blat i przekręcić umieszczoną pod spodem nogę. Po złożeniu stolik podwieszany do kuchni przylega do ściany, więc jego obecność jest prawie niezauważalna.
Oczywiście takie rozwiązanie ma również swoje minusy. Na malutkim blacie miejsca jest jak na lekarstwo, dlatego ze stołu ściennego mogą korzystać jednocześnie maksymalnie 2 osoby. Jeśli jednak w kuchni jest naprawdę mało miejsca, bądź ze stolika będziesz korzystać sporadycznie i raczej w pojedynkę lub we dwoje, to takie rozwiązanie sprawdzi się jak najbardziej. Wybierając stolik ścienny do kuchni, zwracaj uwagę na jego stabilność. Po rozłożeniu nie może się chwiać – w takim przypadku korzystanie z niego nie będzie przyjemnością, a mordęgą. Chwiejący się kubek z gorącym napojem czy talerz z zupą stwarza dodatkowo ogromne niebezpieczeństwo.
Wąski stolik do kuchni z blatu
Jaki stół do wąskiej kuchni sprawdzi się najlepiej? Rozwiązaniem, które pozwala wykorzystać wolną przestrzeń w 100%, jest blat kuchenny. Coraz częściej przejmuje on funkcję stołu. Największe pole do popisu dają rzecz jasna kuchnie projektowane na wymiar, zwłaszcza te otwarte na salon. Nie zawsze jest to jednak rozwiązanie konieczne i często bez problemu uda się dopasować gotowe meble.
Stół zrobiony z blatu kuchennego może być płynnym przedłużeniem zabudowy meblowej, może stanąć za rzędem szafek (między kuchnią a salonem) lub w całkowitym odosobnieniu. Blat zamiast stołu znajdzie zastosowanie również w zamkniętych, wąskich pomieszczeniach. W takim przypadku zrezygnuj z mebli kuchennych na wybranym kawałku ściany (albo na linii okna) i zostaw puste miejsce pod blatem. W porze posiłków wnęka posłuży jako niewielki kącik jadalniany dla 1-2 osób. Z uwagi na oszczędność miejsca najlepiej umieść pod blatem lekkie i zgrabne taborety.
Mały stół do kuchni w formie wyspy
W kuchniach otwartych na salon miejsce stołu może zająć funkcjonalna wyspa. To świetny pomysł na stół w małej kuchni, który będzie pełnił wiele funkcji. W podstawie wyspy zmieszczą się głębokie szuflady, szafki, a nawet elegancki barek. Duży blat zapewni natomiast idealne warunki do wspólnego gotowania i wielogodzinnych rozmów nad pysznym jedzeniem. Aby wyspa kuchenna wywiązała się ze swojej roli, powinna mieć lekko cofnięty cokół. Dzięki temu pod blatem znajdzie się wystarczająca ilość miejsca na nogi.
Klasyczna wyspa kuchenna może być poddawana rozmaitym modyfikacjom i ulepszeniom. Ciekawym pomysłem jest połączenie wyspy kuchennej ze stołem tak, aby oddzielić powierzchnię roboczą od części jadalnianej. W bardzo małych kuchniach sprawdzi się natomiast rozkładana wyspa kuchenna z opuszczanymi skrzydłami blatu. Alternatywą dla niewielkiej wyspy lub jej uzupełnieniem może być mały stół do kuchni z szufladą i szafkami.
Nowoczesny stolik do kuchni wysuwany z wyspy
Producenci nowoczesnych systemów do kuchni oferują rozwiązania, o jakich naszym rodzicom nawet się nie śniło. Często nawet sami nie wpadlibyśmy na niektóre z pomysłów, gdybyśmy ich nie zobaczyli na własne oczy! Nowoczesny stolik do kuchni to częsty widok w odnowionych pomieszczeniach. Co jednak w przypadku, gdy kuchnia jest niewielka i to właśnie w niej spożywa się posiłki, a w domu są małe dzieci?
To właśnie z myślą o małych mieszkaniach powstały stoły w szufladzie, czyli niewielkie chowane blaty, które zapewniają dodatkowe miejsce do przygotowania i spożycia posiłku. W sprytnym zagospodarowaniu powierzchni pomagają również meble kuchenne z wysuwanym stołem, m.in. szafki czy wyspy. Sporej wielkości blat może chować się w zabudowie częściowo lub w całości. Niestety tego typu realizacje są kosztowne i wymagają wcześniejszego zaplanowania (na etapie projektowania kuchni). Warto jednak wziąć takie rozwiązanie pod uwagę – jest bardzo praktyczne i estetyczne.
Stół do małej kuchni pod oknem
Strefa przy oknie to idealne miejsce na kącik jadalniany. Z reguły znajduje się na uboczu, poza ciągiem kuchennej zabudowy i nie jest zagospodarowana w żaden przemyślany sposób. Tymczasem wystarczy zamontować we wnęce szeroki parapet, który będzie wystawał daleko poza linię ściany, pod spodem umieścić drewniane hokery i gotowe! Wnętrze kuchni upodobni się do modnego bistro rodem z Paryża. W kącie pod oknem mogą również stanąć podłużna ława bądź skrzynia do siedzenia i niewielki stół. W ten sposób stworzysz zaciszne, wyjątkowo przytulne miejsce, w którym miło zaszyć się z kawą czy kubkiem gorącej herbaty.
Pomysłem, który sprawdzi się pod oknem, jest malutki stolik do kuchni. Uniwersalnym rozwiązaniem jest mały drewniany stół do kuchni. Drewno prezentuje się szlachetnie i elegancko, wprowadzając ciepło i odrobinę przytulności do pomieszczenia, w którym się znajduje. Oprócz tego drewno komponuje się doskonale z każdym innym materiałem.
Jaki stół do małej kuchni wybrać?
Pomysłów i rozwiązań jest sporo, dlatego bez problemu znajdziesz to najbardziej odpowiednie do Twojej kuchni. Im mniejsze pomieszczenie, tym bardziej przemyślane musi być jego urządzenie. W niewielkich pomieszczeniach niewskazany jest okrągły stolik do kuchni. Nawet mały, ale okrągły stół do kuchni, zajmie więcej miejsca niż kwadratowy czy prostokątny o podobnych wymiarach, które jednak można dostawić do ściany czy umieścić w rogu. Ostatecznym rozwiązaniem pozostaje zamówienie mebli na wymiar: od producenta lub u stolarza. Taki pomysł pozwoli zaaranżować kuchnię, wykorzystując w pełni każdy centymetr przestrzeni. Ma to jednak swoją, niestety wysoką, cenę.