Czy warto kupić drewniany stół?
lechowski / 02.10.2021

Czy warto kupić drewniany stół?

Stół w mieszkaniu lub domu jest jednym z najważniejszych elementów. To przy nim spotykamy się na wspólne posiłki, przyjmujemy rodzinę i przyjaciół. Mebel ten nie pełni funkcji tylko praktyczniej, lecz także społeczną - pomaga w zawiązywaniu więzi. Stoły z drewna stają się coraz bardziej popularne, jeśli chodzi o wybory urządzających wnętrza. Przemawia za nimi jakość i trwałość. Mimo to, wiele osób wciąż ma wątpliwości, co będzie najlepszym wyborem: stół z drewna czy płyty. Dzisiaj podpowiemy, czy warto kupić stół drewniany.

Czy warto kupić drewniany stół?

Stoły z drewna

Białe stoły z drewnianym blatem mogą okazać się świetnym wyborem, jednak istnieje kilka kwestii, o których należy pamiętać. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ich przeznaczenie, tj. czy będzie to drewniany stół do kuchni, jadalni czy salonu. Stoły kuchenne o wiele bardziej narażone są na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć lub fakt, że przygotowywane są na nim posiłki. Tak więc łatwo o pęknięcia spowodowane wilgocią lub porysowania. Jednak każdy stół drewniany, odpowiednio pielęgnowany, powinien być trwały i solidny. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

To Cię może również zainteresować: Nowoczesne stoły drewniane z krzesłami tapicerowanymi - jadalnia lub salon

Pielęgnacja stołów drewnianych

Zakup każdego mebla z drewna wiąże się z jego specjalnymi potrzebami pielęgnacyjnymi. Należy zwracać uwagę na to, jakie środki czyszczące wykorzystujemy. Najlepiej sprawdzają się preparaty do naturalnego drewna i delikatna szmatka. Taki zabieg wydłuża życie stołu i nadaje mu świetnego wyglądu! Mocne detergenty lub środki nieprzeznaczone do czyszczenia drewna mogą spowodować pojawienie się odbarwień na powierzchni.

Zobacz również ten poradnik: Jak dbać o stoły drewniane?

Stoły drewniane zalety

Odpowiednia pielęgnacja drewna może sprawić, że stół będzie świetnie prezentował się przez lata. Stoły z drewna wybierane są najczęściej właśnie ze względu na swój solidny wygląd i jakość wykonania. Niewątpliwą zaletą każdego drewnianego stołu jest fakt, że meble drewniane są niepowtarzalne – charakterystyczne sęki i rysunek słoi tworzą w pełni ich naturalny wygląd.

Innym istotnym argumentem przemawiającym za stołami z naturalnego drewna jest fakt, że jest to naturalny surowiec, który w bardzo prosty sposób można poddać ponownej obróbce, kiedy nam się znudzi. Wystarczy odrobina czasu i chęci, by zmienić np. kolor blatu lub wyszlifować jego powierzchnię. Na samym końcu dodam, że naturalne drewno ulega procesowi starzenia.

Może Cię zainteresuje artykuł o podobnej tematyce pt. Dębowy stół - inwestycja na lata.

Jednak nawet i to może przerodzić się w zaletę – nic tak nie dodaje charakteru jak bardziej widoczne sęki drewna, czy nieco ciemniejszy odcień stołu. Jego odpowiednia pielęgnacja z pewnością pozwoli mu starzeć się z godnością!

Jak przy tym wypadają stoły z płyty? Nie za dobrze – na pewno nie można nazwać je niepowtarzalnymi. Są tanie, jednak na pewno nie wytrzymają tyle lat, co stoły z drewna. Na pewno wymagają mniejszej uważności, jednak próba poddania ich ponownej obróbce raczej nie kończy się za dobrze.

Więcej o materiałach na blat stołu znajdziesz w artykule: Materiały na blat stołu - jaki wybrać? 

Producent mebli na zamówienie - drewnianych stołów i krzeseł poleca Ci zakup stołu z naturalnego drewna, jednak zwracamy szczególną uwagę na to, by być sumiennym i systematycznym jeśli chodzi o jego pielęgnację. Jego cena idzie w parze z jakością – a fakt, że jest tak solidny, pozwoli Ci cieszyć się nim przez lata.

Stoły nowoczesne do jadalni

Stoły nowoczesne do jadalni

Stoły nowoczesne do jadalni to produkt, bez którego nie wyobrażamy sobie tego pomieszczenia. Stół zazwyczaj zajmuje w nim kluczową rolę i skupia wokół siebie wszystkich domowników. Z tego też powodu powinniśmy dobrać taki, którego wygląd nas zadowoli. W naszym sklepie internetowym znajdą Państwo tak bogaty katalog mebli wszelkiego rodzaju, że wybór stołu do jadalni będzie zadaniem prostym i przyjemnym. Są tutaj stoły duże i małe, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaproponować także modele do niewielkich pomieszczeń.

Meble do jadalni inspiracje

Stoły nowoczesne do salonu

Stoły nowoczesne do salonu

Wybór odpowiedniego nowoczesnego stołu do salonu może być nawet bardziej skomplikowany niż zakup odpowiedniego produktu do jadalni. Zwyczajnie nie każde mieszkanie czy dom posiada oddzielną jadalnię, kuchnię i salon. W związku z tym stół w salonie musi spełniać różne role. Przede wszystkim jest on miejscem spędzania czasu z rodziną – wspólnych posiłków i uroczystości. Przy stole z krzesłami do salonu na pewno będziemy też przyjmować gości, więc musi on być odpowiednio duży, aby mógł pomieścić większa liczbę osób. Z drugiej strony spotkania ze znajomymi zdarzają się raz na jakiś czas, więc stół nie powinien zagracać przestrzeni.

Meble do salonu inspiracje

Jaki stół wybrać do kuchni?

Stoły do kuchni lub krzesła do kuchni. Spełni swoją podstawową funkcję, a poza tym może być dobrym uzupełnieniem wyposażenia wnętrz i idealnie podkreślić panujący w mieszkaniu wystrój.
Stół do kuchni i krzesła jakie wybrać?
Wybór stołów jest ogromny, a różnić się one mogą praktycznie wszystkim – kolorem, kształtem, rozmiarami, zastosowanymi w produkcji materiałami lub elementami ozdobnymi. Bez względu na wybrany model, dokonując zakupu w naszym sklepie, mają Państwo gwarancję wysokiej jakości przy równocześnie stosunkowo niskich cenach.
Meble do kuchni inspiracje