Jak dbać o stół dębowy z drewna litego?
lechowski / 09.08.2021

Jak dbać o stół dębowy z drewna litego?

Meble, a w szczególności stół dębowy z litego drewna, wymaga regularnej pielęgnacji oraz systematycznego czyszczenia po każdym użyciu. Materiał, z którego jest wykonany jest jednocześnie bardzo trwały, ponieważ służy nam latami a z drugiej strony jest delikatny i wrażliwy na środki chemiczne, wilgoć i wysoką temperaturę. Dlatego, aby cieszyć się długo pięknym wyglądem drewnianych stołów trzeba o nie odpowiednio zadbać.

 

Nie ma chyba takiego stołu, który choć raz nie zostałby zarysowany. Jeśli go używamy – wcześniej czy później zauważymy na nim zadrapanie od noża, kluczy, czy dziecięcych zabaw. Jednak, w przypadku niewielkich skaz, istnieje kilka domowych sposobów, które sprawi, że zadrapania będą niewidoczne, a stół znowu będzie wyglądał jak nowy! --> jak uporać się z drobnymi rysami i uszkodzeniami?

Uszkodzenia mechaniczne stołu z litego drewna

Blat stołu dębowego z drewna litego jest najbardziej narażonym na uszkodzenia mechaniczne elementem stołu. To na nim stawiamy naczynia, ustawiamy wazony i inne dekoracje a przede wszystkim biesiadujemy.

Jak zapobiegać uszkodzeniom blatu stołu dębowego?

Znaczenie ma także to, czy jest to blat w stole rozkładanym czy nie. Stoły dębowe i ich blaty są bardziej narażone na uszkodzenia, przede wszystkim podczas samego rozkładania. Większości zabrudzeń i uszkodzeń mechanicznych można uniknąć bez większego problemu, wystarczy tylko bardziej uważać na silne uderzenia. Nawet jeśli w wyniku intensywnego użytkowania nasz dębowy stół nabawi się niewielkich skaz lub uszkodzeń, to drewno lite daje nam możliwość zeszlifowania ręcznego lub mechanicznego. A wszystko to jest możliwe dzięki budowie i strukturze blatu, która zarówno we wnętrzu jak i na zewnątrz jest taka sama.

Czego unikać by nie uszkodzić stołu dębowego?

Wszelkie plamy należy wycierać na bieżąco aby nie zdążyły odbarwić drewna. Szczególnie jeśli jest to plama z wina, czerwonego soku lub kawy. Stoły drewniane z dewna litego nie lubią także wysokich temperatur, w związku z czym nie powinniśmy kłaść bezpośrednio na blacie gorących naczyń, ponieważ może to także może spowodować odbarwienia, których niestety nie sposób później usunąć. Odbarwienia pod wpływem ciepłem są bardzo ciężkie do usunięcia.

Nie zapominajmy również o wilgoci, musimy chronić stoły dębowe przed wodą. Mimo, że lite drewno dębowe jest stosunkowo odporne na wilgoć, nie powinniśmy narażać go na styczność z nią.

Unikajmy zatem pozostawiania mokrych przedmiotów na blacie stołu, ponieważ nie każdy blat jest właściwie zaimpregnowany. Często zdarza się, że drewno potrzebuje regularnego impregnowania przez swoich użytkowników aby zachowało swoje właściwości.

Jak czyścić powierzchnię blatu z drewna litego?

Nie jesteśmy w stanie sprawić aby nasz stół dębowy z drewna litego pozostawał w nieustannej czystości, ponieważ nawet minimalne użytkowanie i wszechobecny kurz ciągle psują efekt naszego sprzątania. Systematyczne sprzątanie oraz czyszczenie blatu po każdym użyciu powinno w zupełności wystarczyć. Ale tutaj rodzi się pytanie jak i czym czyścić powierzchnię blatu?

Czym czyścić stół dębowy z drewna?

Najlepszym sposobem jest wilgotna ściereczka, która bez problemu pozbędzie się zabrudzeń z jedzenia i picia ale przede wszystkim także kurzu. Pierwsze przetarcie na mokro powinniśmy powtórzyć suchą ściereczką, tak aby pozbyć się mokrego śladu i wilgoci oraz doczyścić powierzchnię.

W przypadku mocnych, zaschniętych zabrudzeń do wody możemy dodać odrobinę płynu do czyszczenia drewna.

Naturalne środki do czyszczenia drewna

Bardzo ważne jest jednak to aby środek był przeznaczony do drewna litego. Warto wcześniej przeczytać dokładnie etykietę oraz sprawdzić na niewielkiej powierzchni czy aby na pewno środek nie oddziałuje negatywnie na powierzchnię blatów stołów dębowych. Nie powinniśmy w ogóle używać środków z dodatkiem alkoholu oraz substancji wybielających, które mogę uszkodzić strukturę i zmienić jej barwę. Z naturalnych środków polecamy sól w połączeniu z olejem jadalnianym, esencję z fusów od kawy oraz przecieranie zabrudzonej powierzchni korkiem od wina, oczywiście tylko naturalnym.

Zabezpieczenie powierzchni woskiem lub olejem

Po pozbyciu się zabrudzeń i kurzu warto zadbać o pielęgnację powierzchni blatu. Idealne mogą się okazać środki z dodatkiem wosku lub specjalnych olejów, które w pewien sposób nabłyszczają i z każdym użyciem coraz bardziej nawilżają drewno.

Świetnie nadają się naturalne oleje, które każdy z nas ma z pewnością w domu t.j. olej naturalny, lniany, oliwa z oliwek. Dzięki takim zabiegom drewno jest zabezpieczone i pięknie wygląda. 

Pielęgnacja podstawy stołu dębowego

Gdy zadbamy już o blat, należałoby pomyśleć o podstawie stołu dębowego, który w zależności od wykończenia również potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Współczesne stoły z drewna litego dębowego najczęściej posiadają metalowe podstawy w różnorodnych kształtach. Tego rodzaju wykończenie idealnie oddaje klimat stylu industrialnego lub loftowego.

Jak dbać o metalową podstawę stołu?

Jest to najczęściej stal malowana proszkowo, która nie wymaga zbytniej pielęgnacji. Mokra szmatka załatwia sprawę w kwestii czyszczenia. Jeśli spotykamy się z innym rodzajem nóg, mamy na myśli nogi drewniane wykonane także z drewna litego.

Powinniśmy dbać o nie w taki sam sposób jak w przypadku blatu. Jeśli przy stole znajdują się krzesła do jadalni i posiadają jednocześnie drewniane nogi to przy okazji możemy zadbać także o nie. W celu zabezpieczenia podstawy i jednocześnie podłogi przed otarciami i zarysowaniami poleca się także stosować podkładki filcowe lub gumowe.

Jak usunąć drobne rysy i uszkodzenia?

Jak usunąć drobne rysy i uszkodzenia?

Nie ma chyba takich mebli drewnianych pokrytych lakierem jak klasyczny stół do salonu, których lakier choć raz nie zostałby zarysowany. Jeśli go używamy – wcześniej czy później zauważymy na nim zadrapanie od noża, kluczy, czy dziecięcych zabaw. Istnieje kilka domowych sposobów...

Jak usunąć drobne rysy i uszkodzenia?

Jak powstaje stół?

Jak powstaje stół?

Co wiesz o swoim stole? O tym, który już masz, albo o tym, który planujesz kupić? Pewnie niewiele. Chcemy to zmienić i dlatego przygotowaliśmy cykl artykułów poświęconych powstawaniu stołu.

Jak powstaje stół?

Jak odpowiednio nakryć stół?

Jak odpowiednio nakryć stół?

Jeśli organizujesz uroczysty poczęstunek lub chcesz przyjąć u siebie wyjątkową osobę, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Zobacz, jak nakryciem stołu nadać tym chwilom odświętny charakter. I… jak zrobić to poprawnie

Jak odpowiednio nakryć stół?

Jak odnowić stół? Renowacja stołu drewnianego

Jak odnowić stół? Renowacja stołu drewnianego krok po kroku

Zanim wiekowy stół wstawimy do mieszkania, warto go odświeżyć, pozbywając się nie tylko warstwy wieloletniego brudu, ale także szkodników i łuszczącej się farby lub lakieru.

Renowacja stołu drewnianego