Jak dobrać krzesła do stołu?
lechowski / 08.08.2021

Jak dobrać krzesła do stołu?

Stół jest najważniejszym elementem każdej jadalni, ale jego użytkowanie byłoby bardzo niepraktyczne, bez kompletu krzeseł, na których można zasiąść do wspólnego posiłku. Aby zapewnić idealnie dopasowany komplet mebli do jadalni można oczywiście zdecydować się na zakup gotowego zestawu – niemniej jednak takie rozwiązanie coraz rzadziej wybierane jest przez miłośników niebanalnych aranżacji wnętrz. Czemu się tak dzieje? Jednolite komplety mebli mają jedną, bardzo duża wadę – poza nielicznymi wyjątkami, nie posiadają żadnego elementu, który by je wyróżniał i sprawiał, że w unikalny sposób będą stanowić oryginalną ozdobę wnętrza. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie stworzenie indywidualnego połączenia ciekawego stołu z atrakcyjną kolekcją dobrze dobranych krzeseł.

Krzesła do stołu – jak dobrać meble w nowoczesnej jadalni?

Krzesła do stołu – jak dobrać meble w nowoczesnej jadalni

Czytaj również: Krzesła velvet to najczęściej i najchętniej kupowane krzesła do salonu lub jadalni, ponieważ urządzanie wnętrz wymaga od nas niesamowitego wyczucia estetyki i jednocześnie zapewnienia nam wygody w codziennym użytkowaniu. Poszukajmy zatem odpowiedzi na pytanie do jakiego wnętrza pasuje krzesło velvet?

Krzesła do jadalni nowoczesnej mogą mieć wiele kształtów i kolorów – współczesne style dekorowania wnętrz są mocno liberalne i otwarte na wiele rozwiązań. Nowoczesne stoły do jadalni i salonu zwykle mają bardzo proste formy i wykonywane są z lakierowanych płyt lub jasnego drewna. Ich uniwersalna forma pozwala popuścić nieco wodze fantazji i spróbować stworzyć komplet, który wyróżniać się będzie paletą kształtów i kolorów.

Bardzo ciekawym zabiegiem może być inwestycja w zestaw krzeseł, które będą miały wspólny mianownik, ale każde z nich posiadać będzie jakiś wyróżnik.

Współczesne trendy idą w dwóch kierunkach i sugerują, aby zakupić krzesła tapicerowane w podobnej formie, ale w kilku dopasowanych do reszty wnętrza kolorach, lub krzesła w jednym kolorze, ale o całkowicie odmiennych kształtach. Wspomniany wcześniej „wspólny mianownik” gwarantuje, że w jadalni zapanuje estetyczny chaos, ale całość będzie intrygująca dla każdego obserwatora.

UWAGA! Warto przy tym zachować spójność w dziedzinie surowców – unikajmy łączenia mebli całkowicie drewnianych z krzesłami posiadającymi nogi stalowe lub siedzisk wykonanych przy użyciu litych płyt z tapicerowanymi obiciami.

nowoczesny stół z krzesłami

Zobacz również: Poszukujesz gotowego zestawu stół z krzesłami w stylu industrialnym? Może chcesz samemu dobrać krzesła do wybranego stołu industrialnego? Jeżeli tak, to artykuł, który dla Ciebie przygotowaliśmy z pewnością pomoże odpowiedzieć na pytanie: jakie wybrać krzesła do stołu industrialnego?

Jak dobrać krzesła do stołu rustykalnego lub zabytkowego?

Krzesła drewniane do stołu staroświeckiego dobrać jest znacznie trudniej – zwykle należy wziąć pod uwagę stylistykę takiego mebla. Nie oznacza to jednak, że nie można zastosować tutaj podobnej zasady, jak w przypadku mebli nowoczesnych – aktualnie modna jest różnorodność, która wprowadza do pomieszczeń nutę artystycznego nieładu.

Jak dobrać krzesła do stołu rustykalnego lub zabytkowego

Do stołów rustykalnych o surowej konstrukcji najlepiej wybierać krzesła drewniane o ciekawej formie – w cenie są gięte lub rzeźbione nogi, tapicerowane siedziska i oparcia w kształcie owalu lub prostokąta. Pragnąc wprowadzić do jadalni odrobinę różnorodności można zakupić komplet krzeseł w identycznym kształcie, ale wybrać różne kolory tapicerki lub też powierzyć zadanie zmiany pokrycia specjaliście. W domach o wystroju rustykalnym taki zabieg będzie szczególnie wartościowy, gdyż pozorny chaos wprowadzi do wnętrza sporą dawkę ciepłej atmosfery i rodzinnego klimatu. To także doskonały sposób na urządzenie jadalni, dla osób, które posiadają zabytkowy stół z niezachowanym kompletem krzeseł – dzięki wykorzystaniu kilku modeli, brak oryginalnych mebli nie będzie zauważalny, a całość będzie przedstawiała się jako przemyślany zabieg architekta.

Dobór krzeseł do stołu w stylu skandynawskim lub loftowym

Dobór krzeseł do stołu w stylu skandynawskim lub loftowym

Surowe wyposażenie wnętrz skandynawskich i industrialnych rządzi się swoimi prawami. W tym wypadku nie możemy pozwolić sobie na zbytnią ekstrawagancję i nadmierne szafowanie kolorystyką. W domach urządzonych w stylu loftowym można skorzystać z wyposażenia w wyrazistych lub pastelowych barwach, ale nie można przesadzić nazbyt z ich ilością. W tym wypadku najlepsze okażą się meble drewniane lub zbudowane w oparciu o połączenia drewna z metalem.

meble drewniane lub zbudowane w oparciu o połączenia drewna z metalem

Te drugie zdecydowanie lepiej będą wyglądać wraz ze stołem, który także wspiera się na podstawie wykonanej ze stali. Szczególną uwagę warto zwrócić na wyposażenie z drewna, które posiada wyrazisty rysunek słojów – stoły w aranżacjach loftowych i skandynawskich surowe drewno wygląda bardzo efektownie i wpisuje się w ich modną konwencję. Aby uzyskać poczucie harmonijnej jednolitości warto skupić się na surowcu i wybrać meble wykonane z identycznego materiału co stół w stylu skandynawskim lub chociaż dopasować je pod względem kolorystyki oraz faktury.