Ergonomia jadalnianego stołu i krzeseł?
lechowski / 07.08.2021

Ergonomia jadalnianego stołu i krzeseł?

Większość z nas ma w domu stół i krzesła, które często służą do wszystkiego innego niż spożywanie posiłków. Układamy na nich ubrania, chowamy gazety, trzymamy naczynia i wiele innych. Często, mimo że kupujemy je z myślą o spożywaniu posiłków, odchodzimy od korzystania ze stołu i krzeseł, jeśli ich wysokość nie jest odpowiednia. Wtedy korzystanie z nich staje się niewygodne, powodując problemy z postawą i bóle pleców.

Zrozumienie ergonomii stołu przed jego zakupem jest więc bardzo ważne.

Prostokątny czarno drewniany stół z krzesłami do jadalni

Stoły do jadalni

Stoły do jadalni są często jednym z ostatnich priorytetów przy zakupie mebli do domu. Zwracamy uwagę na ich wielkość, kształt, materiały, z których są wykonane i ile osób mogą pomieścić, pomijając wygodę. A przecież ich wysokość i ergonomia jest właściwie czymś, co nigdy nie powinno być ignorowane!

Czarny stół okrągły z krzesłami tapicerowanymi do jadalni

Zestawy jadalniane

Często kupujemy od razu gotowy zestaw, stół z krzesłami do jadalni sprzedawane jako set. To, na co musimy zwrócić wtedy uwagę to wysokość krzeseł oraz grubość blatu stołu, gdyż kilka centymetrów może dramatycznie wpłynąć na wygodę użytkowania!

Idealna odległość wysokości siedziska krzesła jadalnianego do blatu według zasad ergonomii musi wynosić 26 cm. Większość współczesnych krzeseł ma siedzisko na wysokości 50 cm lub 76 cm od podłogi, co wystarcza do osiągnięcia 26 cm przerwy od stołu. Jest to wygodne dla dolnej połowy ciała, która bez dyskomfortu mieści się między meblami.

Dowiedz się więcej
Wysokość stołu ma istotne znaczenie dla komfortu spożywania posiłków i korzystania z niego w innych celach. Jak dobrać wysokość stołu do kuchni i jadalni? Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze stołu? Podpowiadamy, o czym musisz pamiętać w kwestii wysokości stołu jadalnianego: Jak dobrać wysokość stołu do jadalni?

Klasyczny drewniany stół z krzesłami do jadalni

STÓŁ

Stoły dzisiaj są głównie sprzedawane w kwadratowych (stoły kwadratowe) lub prostokątnych (stoły prostokątne) kształtach. Okrągłe stoły stały się dziś bardzo rzadkie, głównie dlatego, że są uważane za nieco przestarzałe. Jednocześnie zabierają sporo przestrzeni, będąc niezbyt ustawnymi w przypadku bliskości ściany, czy innych mebli.

Wybierając stół do jadalni kierujmy się przede wszystkim wielkością naszej rodziny lub ilością domowników. Jeśli stół ma służyć na co dzień 2 osobom, warto zdecydować się na taki, który swobodnie pomieści do 6 osób – w razie wizyty przyjaciół, czy rodziny. Jeśli jest nas w domostwie nieco więcej, np. 4 osoby, idealny będzie stół prostokątny, na 6 do 8 osób.

Dowiedz się więcej
Wymiary jakie mają stoły do jadalni są równie istotne, co jego kształt i styl. Zanim kupisz stół, musisz dobrze przemyśleć kilka kwestii. Najważniejszą jest to, ile osób będzie z niego na co dzień lub najczęściej korzystać. To warunkuje bowiem jego wymiary, a także kształt. Podpowiadamy jak to łatwo policzyć i przedstawiamy na przykładach: Jakie wymiary stołu dla 4, 6, 8, 10 i 12 osób?

Okrągły biały stół z krzesłami do jadalni

Ile miejsca na stół i krzesła?

Ważne by dokładnie przyjrzeć się przygotowanej dla niego przestrzeni – czy mamy miejsce by go przestawiać? Czy będzie stołem wolnostojącym, czy dostawionym do ściany, regału, a może kuchennej wyspy? Oczywiście najwygodniej skorzystać z porady ekspertów.

Dowiedz się więcej
Dobre rozplanowanie wolnego miejsca w poszczególnych pokojach naszego domu lub mieszkania to podstawa. W tym przypadku rozmiar ma istotne znaczenie, dlatego warto się nad tym zastanowić już w momencie projektowania. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę planując przestrzeń aranżując stół z krzesłami tapicerowanymi: Ile miejsca na stół i krzesła?

Krzesła drewniane czy tapicerowane

Jeśli nie kupujemy zestawu, a decydujemy się na osobny zakup stołu i krzeseł, musimy zwrócić większą uwagę na ich dopasowanie. Oczywiście przestrzeń na nogi pod stołem jest kluczowa. Ale nie należy zapominać także chociażby o możliwości wsunięcia krzeseł pod blat, w przypadku potrzeby oszczędności miejsca, czy wygodzie krzeseł dla osób o różnym wzroście i postawie.

Zestaw jadalniany stół i krzesła do jadalni

My zawsze będziemy rekomendować drewniane krzesła, zarówno ze względu na ich design, jak i trwałość oraz łatwość pielęgnacji. Nie znaczy to, że należy rezygnować z krzeseł tapicerowanych, absolutnie! Jeśli stworzone są z jakościowych materiałów, będą równie bezproblemowe jak czyste drewno.

Sprawdźmy, wybierając krzesło do jadalni, czy siedzisko jest wystarczająco szerokie by wygodnie spędzać na nim czas, a oparcie elastycznie reaguje na nacisk pleców i zapewnia ich pełne podparcie. Jeśli to się zgadza, a wysokość przestrzeni między siedziskiem i blatem stołu jest odpowiednia, mamy krzesło idealnie!