Funkcjonalne i designerskie stoły
lechowski / 29.10.2021

Funkcjonalne i designerskie stoły

Trudno wyobrazić sobie dom bez stołu, to przy nim gromadzi się rodzina, odbywają się biesiady i świętowanie szczególnych dni i wydarzeń z życia. Salon, jadalnia, kuchnia to pomieszczenia, w których stół jest często głównym meblem, zwłaszcza obecnie, kiedy stoły designerskie wkroczyły pewnym krokiem w aranżacje większości mieszkań. Trend ten obserwujemy z radością, bo stanowi dowód na to, że Polacy zwalniają tempo i chcą częściej zjeść spokojny posiłek z rodziną przy wspólnym (własnym) stole, oraz że zwracamy coraz większą uwagę na design naszych wnętrz i mebli się w nich znajdujących. Architekci i projektanci, planując pomieszczenie, często wybierają stół jako pierwszy mebel, zakładając że wokół niego będzie toczyć się życie domu, ale także mając na uwadze dobór pozostałych mebli do danego wnętrza.

Funkcjonalne i designerskie stoły

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami przestronnych salonów, bądź jadalni, problem właściwie rozwiązuje się sam, wystarczy pamiętać o dobrze dobranych krzesłach (tak by można było swobodnie zasiąść na nich przy stole, również przy większej ilości osób) oraz oświetleniu.

Nowoczesne stoły kuchenne

Trochę trudniejszą kwestią jest umieszczenie stołów designerskich w kuchni, tu faktycznie potrzebny będzie projekt, by mebel pasował do zabudowy, łączył się z ewentualną wyspą kuchenną a jego wymiary pozwalały na swobodne korzystanie z całości pomieszczenia.

Na szczęście wybór rodzaju stołu nie stanowi już problemu, obecnie możemy kupić lub zamówić cokolwiek wymyślimy lub zaprojektujemy. Stoły stylizowane na antyki, przerobione stare stoły znalezione na strychach i wyprzedażach, popularne modele z świecówek, nowoczesne stoły, industrialne stoły i oczywiście stoły skandynawskie, to tylko niektóre z najpopularniejszych i powszechnie dostępnych modeli. Szczególnym powodzeniem cieszą się wszelkie stoły skandynawskie, bądź nawiązujące do tego niezwykle popularnego w Polsce stylu wnętrzarskiego.

Stoły z dębowym blatem

Jeśli Skandynawia i jeśli nowoczesność, to koniecznie z prawdziwym drewnem! Stoły wykonane z drewna nie tylko kojarzą nam się z ciepłem, ale przed wszystkim służą nam zazwyczaj wiele lat, a jak udowadniają meble odziedziczone po dziadkach, lub znalezione na targach staroci, potrafią przetrwać niejedno, by później skłaniać do refleksji lub przywoływać wspomnienia. Szczególnie polecamy stoły z dębowym blatem, głównie ze względu na wytrzymałość i odporność.

Decydując się na zakup stołu dębowego, zawsze należy sprawdzić czym został zabezpieczony i jak go pielęgnować, zwłaszcza że stół jest meblem często narażonym na działanie czynników niepożądanych, jak gorące naczynia, barwiące ciecze czy wyobraźnia najmłodszych. Oczywiście stoły skandynawskie, to nie tylko dąb, możemy wybrać sosnę, jesion, lub inne drewno, zawsze pamiętając o jego prawidłowej pielęgnacji.

Jak wybrać właściwy stół?

Wyposażając swoje mieszkanie musimy zaopatrzyć się także w różnego rodzaju stoły. Różnego rodzaju, ponieważ mogą to być zarówno stoły kuchenne, jak i stoły do jadalni, bądź stoły do salonu. Tak naprawdę w każdym pomieszczeniu znajdziemy miejsce na większy lub mniejszy stolik. Jego typ i zastosowanie zależy tylko od nas, naszej pomysłowości i zapotrzebowania. W małych mieszkaniach postawimy raczej na nieduże modele lub wręcz jeden stół, z kolei w dużych domach można pozwolić sobie na zakup kilku różnych opcji.

Wybierając odpowiedni stół w sklepie internetowym mebllegro, stół do salonu, stół do kuchni lub stół do jadalni należy kierować się przede wszystkim jego funkcjonalnością, a w następnej kolejności wyglądem. Typ stołu, jego kształt i formę można zawsze odpowiednio dostosować do własnych potrzeb, jednak stoły powinny być przede wszystkim praktyczne.

Jakie wybrać krzesła do stołu industrialnego?

Krzesła do stołu industrialnego

Mieszkania urządzone w stylu loft, wyposażone w stoły industrialne to jeden z najpopularniejszych trendów wnętrzarskich. Surowy beton, metal oraz naturalne drewno wspaniale wkomponowują się w otwarte, jasne przestrzenie.

Krzesła do stołu industrialnego

Stoły w stylu LOFT, czyli surowy design z klasą

Stoły w stylu LOFT

Stoły w stylu LOFT, czyli surowy design z klasą, w domu to idealne połączenie estetyki i funkcjonalności oraz niezwykle modny element wyposażenia domu. Industrialna stylistka coraz częściej inspiruje miłośników gustownych aranżacji wnętrz.

Stoły w stylu LOFT

Ergonomia jadalnianego stołu i krzeseł?

Ergonomia jadalnianego stołu i krzeseł?

Większość z nas ma w domu stół i krzesła, które często służą do wszystkiego innego niż spożywanie posiłków. Układamy na nich ubrania, chowamy gazety, trzymamy naczynia i wiele innych.

Ergonomia stołu i krzeseł