Ile miejsca na stół i krzesła
lechowski / 24.11.2021

Ile miejsca na stół i krzesła?

Dobre rozplanowanie wolnego miejsca w poszczególnych pokojach naszego domu lub mieszkania to podstawa. W tym przypadku rozmiar ma istotne znaczenie. Co zrobić, żeby w wybranym pomieszczeniu zmieścił się stół i krzesła? Ile przestrzeni potrzeba dla mebli do jadalni czy salonu o różnych wymiarach? Warto się nad tym zastanowić już w momencie projektowania. W poniższym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.


Spis treści:

  1. Jak i gdzie ustawić stół i krzesła?
  2. Ile miejsca przy stole dla jednej osoby?
  3. Ile miejsca na krzesło przy stole?
  4. Jaki stół z krzesłami wybrać?
Ile miejsca na stół i krzesła

Ile miejsca potrzeba na stół? To pytanie zadaje sobie każdy, kto zaczyna tworzyć plany aranżacji swojego domu. Moment urządzania wnętrza jest bardzo ważny, wybieramy idealne dla nas meble kuchenne narożne czy meble do salonu, zastanawiamy się jak optymalnie wypełnić daną nam przestrzeń, bo od właściwego rozmieszczenia mebli zależy nasza wygoda. Niestety, przez nieświadomie popełniane błędy okazuje się, że wymiary się nie zgadzają i nie jest tak komfortowo, jak chcieliśmy. Ile należy przeznaczyć miejsca na stół z krzesłami do kuchni, jak odpowiednio rozmieścić stoły do jadalni i kuchni?

To, ile powinniśmy poświęcić przestrzeni na stół i krzesła do jadalni i kuchni jest ważne szczególnie w przypadku niewielkich pomieszczeń. Przez nadmierny ścisk w kuchni czy w salonie tracą one swoją funkcjonalność. Jadalnia nie powinna też sprawiać wrażenia zagraconej, ale wielkość poszczególnych elementów wyposażenia oraz przestrzeń pomiędzy nimi powinna tworzyć harmonijną całość.

Ile miejsca na stół i krzesła

Główne zasady


Jak i gdzie ustawić stół i krzesła?

Po pierwsze, musisz zastanowić się, co będzie centralnym punktem pomieszczenia, na którym ma się skupiać uwaga. Może nim być okno tarasowe, kominek, telewizor czy wreszcie sam stół. Na tej podstawie ustalisz, jak odpowiednio ułożyć meble i ile miejsca potrzeba na stół i krzesła do kuchni lub jadalni.

ile miejsca na stół 180x100 z krzesłami dla 8 osób

Po drugie, przy obliczaniu ilości miejsca weźmy pod uwagę pozostałe meble, które będą znajdowały się w pomieszczeniu. Tutaj warto pamiętać o zasadzie, która mówi, żeby nie przysuwać mebli do samej ściany. Dotyczy to również stołu z krzesłami. Odsunięcie ich od ścian optycznie powiększy przestrzeń oraz ułatwi utrzymanie czystości wokół stołu.

Trzeba także uwzględnić, ile osób mamy zamiar gościć przy danym stole - wygodne rozwiązanie mogą stanowić stoły rozkładane, w których blat jest rozsuwany, co dodaje nam przestrzeni użytkowej w przypadku większej ilości gości. Pamiętajmy jednak, że nawet w przypadku takiego rozkładanego stołu należy zabezpieczyć odpowiednią ilość miejsca dla poszczególnych osób.

Dobrze ustawiony stół z krzesłami to mebel, który z pewnością stanie się centrum domowych spotkań i wspólnych posiłków.

Ile miejsca na stół i krzesła

Ile miejsca przy stole dla jednej osoby?

Zanim kupimy odpowiednich rozmiarów krzesła i stół zastanówmy się ile miejsca powinniśmy przeznaczyć dla jednej osoby ? Jest to bardzo istotna kwestia, umożliwiająca domownikom lub naszym gościom wygodne uczestnictwo w posiłku bez konieczności rozpychania się łokciami podczas jedzenia. Warto więc przewidzieć na każdą osobę przynajmniej 60 cm szerokości. Ważny jest także drugi wymiar – od krawędzi stołu w głąb blatu. Odległość ta powinna wynosić nie mniej niż 40 cm.

ile miejsca na stół 140x80 dla 5 osób do małej kuchni

Jedną z ważniejszych kwestii podczas ustawiania stołu jest jego odległość od ściany. Aby mieć możliwość wygodnego siadania i wstawania od stołu, potrzeba minimum 70 cm na swobodne odsunięcie krzesła od blatu. Pamiętajmy również, że miejsce między ścianą a krzesłem jest istotne nie tylko dla siedzących, ale także dla osób, które chodzą za ich plecami np. podczas podawania posiłku.

Powyższe wymiary to niezbędne minimum na to, aby należycie nakryć do posiłku, oraz zapewnić naszym gościom swobodę ruchów. Gdy obliczamy miejsce potrzebne na ustawienie stołu, warto również wziąć pod uwagę krzesła do salonu, jadalni czy kuchni - ich gabaryty i funkcjonalność.

ile osób stół okrągły fi100 dla 4 osób do salonu
Ile miejsca na stół i krzesła

Ile miejsca na krzesło przy stole?

Aby zapewnić wygodne korzystanie ze stołu i krzeseł do jadalni, nie wystarczy skupić się tylko na rozmiarze blatu. Nasi domownicy i goście powinni również mieć możliwość wygodnie zasiadać do posiłku, a także odejść po skończonej uczcie. Zastanówmy się nad niezbędnym miejscem na poszczególne krzesło przy stole.

Ważne, aby krzesła nie wystawały znacząco poza blat stołu. Wysokość krzeseł powinna umożliwiać ich swobodne wsunięcie pod stół z rękami na kolanach siedzącego, jak również, kiedy osoba trzyma ręce na stole. Siedzisko powinno znajdować się więc na wysokości około 45-48 cm.

ile miejsca dookoła stolu w jadalni

Wskazane jest pozostawienie możliwości odsunięcia krzesła na przynajmniej 70 cm. Dzięki temu każdy z gości nie będzie miał problemów z zajęciem i zwolnieniem miejsca.

Ile miejsca na stół z krzesłami będziemy potrzebować w praktyce? Jeśli przykładowo mamy mebel kwadratowy o boku 90 cm, na wygodne usadzenie gości lub domowników będziemy potrzebować przestrzeni o wymiarach ok. 230 cm x 230 cm. To, ile miejsca potrzeba na stół z krzesłami zależy w dużej mierze od jego kształtu i rodzaju krzeseł jakie wybierzemy.

Ile miejsca na stół i krzesła

Jaki stół z krzesłami wybrać?

Zainteresujmy się nie tylko tym, ile miejsca na stół i krzesła trzeba pozostawić w pokoju, ale i jego docelowym kształtem. Zarówno w przypadku stołu do jadalni, jak i do kuchni należy wybrać takie meble, które będą wpasowywały się w aranżacyjny styl pomieszczenia. 

Stół prostokątny lub z kwadratowym blatem świetnie wpisuje się w nowoczesne wnętrza, które słyną z prostych linii i wyraźnie zaznaczonych kształtów, a także do mniejszych wnętrz.

Stół okrągły zajmuje więcej miejsca niż stoły kanciaste. Tego typu stoły wybierzemy więc do dużej kuchni lub salonu. Jakie są jego zalety? Produkty tego rodzaju dają poczucie równości - każde krzesło jest ustawione tak, że dobrze widzimy innych uczestników biesiady. Opływowe kształty wymuszają także konkretne ustawienie krzeseł, co przenosi się na większą swobodę ruchu podczas wstawania czy zasiadania do uczty. Za wadę możemy uznać fakt, że trudno jest ustawić taki stół np. w narożniku pokoju.

Polecane artykuły oraz poradniki tematyczne