Sprawdź, jak prawidłowo dobrać długość i szerokość stołu do jadalni na 2, 4, 6, 8, 10 i 12 osób. Upewnij się, jak wybrać optymalne rozmiary stołu prostokątnego i okrągłego. Dowiedz się też, jaki duży powinien być stół do jadalni, by siedzące przy nim osoby miały zapewniony komfort ruchów, a mebel pasował do pomieszczenia.
Dopasowanie stołu do jadalni jest wbrew pozorom bardzo proste. Kilka podstawowych zasad ułatwi ci to zadanie i uchroni przed popełnieniem kosztownej aranżacyjnej pomyłki.
Stół w jadalni jakie zasady?
Minimalna przestrzeń przy stole dla 1 osoby
Powinna wynosić 50 × 40 cm, gdzie 60 cm to przeciętna szerokość ramion człowieka, a 40 cm to dostateczna głębokość (szerokość) stołu do tego, by postawić talerz, sztućce i szklankę.
Jeżeli poza tymi akcesoriami lubisz mieć pod ręką inne rzeczy, np. kieliszek wina, koszyk z pieczywem, maselniczkę itp., wybierz stół większy o 5–20 cm z każdej strony, np. 70/75 × 45/50 cm.
Optymalna szerokość stołu
Optymalna szerokość stołu, przy którym osoby siedzą naprzeciwko siebie powinna wynosić 100 cm. Przy stole o szerokości 1 m każda z osób ma niecałe 40 cm na swój talerz i szklankę, a pomiędzy nimi jest wolna przestrzeń o szerokości ok. 25 cm na zastawę stołową i ewentualne dekoracje.
Szerokość ta może być oczywiście większa i wynosić przykładowo 125 cm. Trzeba przy tym pamiętać, że szerokość stołu większa niż 125 cm może utrudnić rozmowę i spowodować, że osoby będą musiały podnieść głos, by się wzajemnie usłyszeć.
Minimalna odległość krawędzi stołu od ściany
Powinna wynosić 75 cm, by można było swobodnie odsunąć krzesło.
Jeżeli za krzesłami ma znajdować się przejście (ciąg komunikacyjny), to należy zostawić ok. 120 cm wolnej przestrzeni.
Minimalna, przeciętna wysokość stołu do jadalni
Powinna wynosić 76 cm. Jeżeli jednak krzesła mają wysokie siedziska lub osoby siedzące zazwyczaj przy stole są wyższego wzrostu, warto wybrać stół o kilka centymetrów wyższy. Wybierając stół, warto pod tym względem zwrócić uwagę również na jego budowę, np. na to, czy pod blatem tuż przy krawędzi stołu nie zastosowano dodatkowej deski wzmacniającej konstrukcję, która mogłaby ograniczyć wygodę siedzenia (pamiętajmy też o osobach, które lubią przy stole siedzieć z nogą założoną na nogę – choć oczywiście nie jest to pozycja najzdrowsza dla kręgosłupa).
Optymalna długość stołu do jadalni
stół w jadalni, wymiary / liczba osób
Powinna być dostosowana do liczby zasiadających przy nim osób (patrz tabela poniżej).
- Liczba osób: 1 osoba
- STÓŁ PROSTOKĄTNY
- Rozmiary minimalne: 40×50 cm
- Rozmiary optymalne: 50×70 cm
- STÓŁ OKRĄGŁY
- Średnica minimalna: 40 cm
- Średnica optymalna: 60 cm
- STÓŁ PROSTOKĄTNY
- Liczba osób: 2 osoby
- STÓŁ PROSTOKĄTNY
- Rozmiary minimalne: 60x80 cm
- Rozmiary optymalne: 70x100 cm
- STÓŁ OKRĄGŁY
- Średnica minimalna: 70 cm
- Średnica optymalna: 80 cm
- STÓŁ PROSTOKĄTNY
- Liczba osób: 4 osoby
- STÓŁ PROSTOKĄTNY
- Rozmiary minimalne: 80x120 cm
- Rozmiary optymalne: 80x140 cm
- STÓŁ OKRĄGŁY
- Średnica minimalna: 80 cm
- Średnica optymalna: 100 cm
- STÓŁ PROSTOKĄTNY
- Liczba osób: 6 osób
- STÓŁ PROSTOKĄTNY
- Rozmiary minimalne: 80x140 cm
- Rozmiary optymalne: 90x160 cm
- STÓŁ OKRĄGŁY
- Średnica minimalna: 120 cm
- Średnica optymalna: 150 cm
- STÓŁ PROSTOKĄTNY
- Liczba osób: 8 osób
- STÓŁ PROSTOKĄTNY
- Rozmiary minimalne: 80x160 cm
- Rozmiary optymalne: 100x180 cm
- STÓŁ OKRĄGŁY
- Średnica minimalna: 150 cm
- Średnica optymalna: 180 cm
- STÓŁ PROSTOKĄTNY
- Liczba osób: 10 osób
- STÓŁ PROSTOKĄTNY
- Rozmiary minimalne: 90x200 cm
- Rozmiary optymalne: 100x240 cm
- STÓŁ OKRĄGŁY
- Średnica minimalna: 170 cm
- Średnica optymalna: 220 cm
- STÓŁ PROSTOKĄTNY
- Liczba osób: 12 osób
- STÓŁ PROSTOKĄTNY
- Rozmiary minimalne: 100x280 cm
- Rozmiary optymalne: 100x300 cm
- STÓŁ OKRĄGŁY
- Średnica minimalna: 210 cm
- Średnica optymalna: 250 cm
- STÓŁ PROSTOKĄTNY
stół do jadalni – złote zasady aranżacji
Na koniec porozmawiajmy jeszcze o tym, jak przy meblowaniu jadalni nie popełnić najczęstszych błędów aranżacyjno-użytkowych. Głównym z nich jest decydowanie się na stanowczo za duży stół tylko z myślą o tych dwóch, trzech okazjach w roku, kiedy mamy więcej gości. To prawda, że podczas świąt, urodzin czy innych przyjęć duży stół do jadalni jest wygodny – ale w pozostałe dni w roku niestety najczęściej zagraca mieszkanie swoimi sporymi i zupełnie niewykorzystanymi gabarytami; nie tylko optycznie zmniejsza pomieszczenie, lecz także utrudnia poruszanie się w jego obrębie.
Może Cię zainteresować: Ile miejsca na stół i krzesła?
Rozwiązanie? Jest bardzo proste:
- rozmiar stołu należy dobrać do liczby osób, która rzeczywiście zasiada przy nim na co dzień, dodając przykładowo dwa miejsca zapasowe;
- aby stół łatwo dostosowywał się do zmiennych potrzeb, najlepiej kupić rozkładany stół do jadalni – stosunkowo niewielki, podczas specjalnych okazji bez trudu mieści całą rodzinę i przyjaciół. W przypadku stołu nierozkładanego dodatkową przestrzeń dla gości można też uzyskać, wykorzystując tzw. dostawki do stołów jadalnianych (można je zamówić na wymiar w sklepie George Azzar);
- stół prostokątny to rozwiązanie klasyczne, które jednak zajmuje nieco więcej miejsca. Dlatego do szczególnie małych pomieszczeń warto zdecydować się na stół okrągły albo owalny;
- aby długi stół był odpowiednio stabilny i zarazem zapewniał więcej miejsc siedzących, najlepiej zdecydować się na taki jego model, który ma dodatkowe nogi zamontowane w głębi blatu, a nie tuż przy jego krawędziach;
- do obszernych jadalni warto wybrać odpowiednio duży stół. Analogicznie do niewielkich pomieszczeń korzystniej jest wstawić mniejszy stół. Przede wszystkim należy zachować optymalne proporcje wizualne – stół nie może zdominować pomieszczenia ani też wyglądać w nim jak malutki mebel zabawkowy.