Czym jest fornir I jakie ma zastosowanie?
lechowski / 28.10.2021

Czym jest fornir I jakie ma zastosowanie?

Fornir to pojęcie, które wielu osobom nie mówi zbyt wiele. Tymczasem wielu z nas posiada go w swoim domu. Fornir to nic innego, jak cienki plaster drewna, który wykorzystywany jest do produkcji mebli, frontów szafek kuchennych i łazienkowych, szaf wnękowych czy garderoby oraz fornirowanych blatów stołów z płyty meblowej. Fornir wyróżnia się walorami dekoracyjnymi i to właśnie dzięki niemu możemy cieszyć się pięknym umeblowaniem swoich mieszkań i wyjątkowymi stołami w salonie, jadalni, czy kuchni.

czym jest fornir i jakie ma zastosowanie? / mebllegro

Czym dokładnie jest fornir?

Fornir to szlachetny materiał, który wykorzystuje się do oklejania np. powierzchni meblowych, a w szczególności idealny materiał do wykańczania fornirowanych blatów stołów. Jest to bardzo cienki plaster drewna, dostarczany w różnych grubościach w zależności od przeznaczenia. Wiele osób może mylić fornir z okleiną lub laminatem, jednakże różnica jest znacząca. W przypadku forniru mamy bowiem do czynienia wyłącznie z drewnem, bez dodatku tworzyw sztucznych.

Może przeczytasz? Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat fornirów wykorzystywanych jako materiały do produkcji mebli jakim niewątpliwie jest fornir oraz jego zastosowania do produkcji stołów, ten artykuł prawdopodobnie Cię zainteresuje artykuł o wyższości forniru nad laminatem.

Standardowa grubość fornirów to 0,06 cm. Taka grubość pozwala uniknąć problemów związanych ze szlifowaniem czy przebijaniem kleju już na etapie obróbki.

Jak powstaje fornir?

Aby zacząć produkcję forniru, konieczne jest odpowiednie przygotowanie materiału. Drewno musi zostać odparowane z nadmiaru wilgoci. Następnie pień drewna poddawany jest skrawaniu, w wyniku czego otrzymuje się cieniutkie arkusze. Istotny jest również sposób skrawania kłody, który ma wpływ na rysunek uzyskanego forniru.

W przypadku fornirów, skrawa się wcześniej sprasowane i barwione arkusze drewna. Taka technologia pozwala na uzyskanie forniru o naturalnym usłojeniu i kolorze zachowując jednak piękno i różnorodność naturalnego drewna.

Popularne okleiny naturalne to podstawowy fornir naturalny dąb, oraz zyskujący na popularności fornir naturalny dąb sękaty. Forniry te są niczym innym jak okleinami naturalnymi i nazywane są nimi równie chętnie, czyli fornir dąb i fornir dąb sękaty nazywane są równie często okleiną naturalną dębową i okleiną naturalną dąb sękaty

jak powstaje fornir / mebllegro

w jaki sposób wykorzystywany jest fornir?

Fornir to materiał, który wyróżnia się szerokim zastosowaniem. Może być użyty na różnego rodzaju nośnikach. Przede wszystkim służy do oklejania powierzchni meblowych, jak powierzchnie blatów stołów, czy też frontów szafek kuchennych) i wyposażenia wnętrz apartamentów, hoteli czy biur. Jest to również idealny materiał do paneli ściennych i drzwi.

Info: Dodatkowo fornir to popularnym materiał do wyposażenia wnętrz jachtów, łodzi i samochodów.

rodzaje forniru

Fornir produkowany jest w dwóch podstawowych wariantach: naturalnym oraz rekonstruowanym (modyfikowanym).

Fornir naturalny nie jest w żaden sposób odbarwiany czy klejony. Dzięki temu posiada naturalne, nieregularne usłojenie.

Zobacz przykłady takiej okleiny naturalnejfornir naturalny dąb.

Do produkcji modyfikowanych fornirów wykorzystuje się drewno topoli, lipy oraz ayousu, następnie przetwarza się je, co pozwala na uzyskanie ogromniej różnorodności wzorów powierzchni dekoracyjnych. Unikalne, doskonałej jakości dekory, wolne od wad typowych dla naturalnego drewna, dają nieskończone możliwości zastosowań. Co najistotniejsze, charakteryzuje je powtarzalność koloru i wymiaru, również dla zamówień odległych w czasie.

zalety i wady forniru

Jak każdy materiał, tak również fornir posiada swoje mocne i słabe strony. Niewątpliwą zaletą forniru jest to, że powstaje z naturalnego drewna i w pełni oddaje jego urok zarówno wizualny jak i dotykowy. Kolejną zaletą forniru jest jego bogata różnorodność wzorów i kolorów. Jednak ze względu na swój naturalny surowiec, fornir drewniany nie jest tak tani jak okleiny czy laminaty, które imitują naturalny wygląd drewna.

fornir proces powstawania / mebllegro

szeroki wybór wzorów i wariantów kolorystycznych

Szeroki wachlarz dostępnych wzorów, kolorów jak i intensywności usłojenia dostępnych na rynku sprawia, że fornir doskonale sprawdza się zarówno w przypadku klasycznych, tradycyjnych mebli, jak i w nowoczesnych, niecodziennych rozwiązaniach.

Co więcej, aby poszerzyć ofertę o niestandardowe wzory fornirów, firma postanowiła zaprosić do współpracy cenionych projektantów ze świata designu i architektury. Efektem tej współpracy jest bardzo bogata w różnorodne wzory (niekoniecznie występujące w przyrodzie) kolekcja fornirów tworzona pod okiem Piero Lissoni i prezentująca niepowtarzalne dekory od światowych projektantów takich jak: GamFratesi, Atelier Mendini, Studio Font czy Campana Brother i wielu innych.

Może to też Cię zainspiruje... może zainteresuje Cię również ten artykuł o wyższości forniru nad laminatem <- czytaj aby dowiedzieć się więcej na temat naturalnych oklein meblowych, czyli tzw. fornirów.

jak dbać o fornir w swoim mieszkaniu?

Aby fornirowane meble prezentowały się doskonale, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Czyszczenie forniru powinno odbywać się przy pomocy środków do mycia drewna. Jednocześnie pamiętajmy o tym, by używać ich w bardzo małych ilości. Fornir nie chłonie bowiem preparatu. Do polerowania mebli używajmy delikatnej, miękkiej szmatki. Fornir, podobnie jak okleiny, może odkleić się lub odprysnąć od mebla np. z powodu uderzenia w jego kant.

Podsumowując, fornir drewniany to doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu meble, drewniane elementy wyposażenia domu, mogą prezentować się znacznie bardziej efektownie. Nic więc dziwnego, że z materiału tego korzysta obecnie większość producentów mebli.

gamperana triplex czyli nowy wzór forniru od martino gampera

Martino Gamper to projektant współpracujący z firmą już od kilku lat. Wspólnie współtworzyli różne projekty, między innymi tegoroczną instalację na Festiwalu Designu w Londynie. Jednym z ostatnich projektów tworzonych przy współpracy z firmą Alpi, było zaprojektowanie oryginalnego rodzaj forniru – Gamperana Triplex, gdzie kompletny wzór składa się z zestawu trzech arkuszy.

Gamperana Triplex to całkowicie nowatorski wzór drewna, niespotykany w przyrodzie. Najważniejszym etapem powstawania wzoru był proces cięcia kłody, ponieważ miał kluczowe znaczenie dla efektu końcowego.

„Ten projekt był dla nas prawdziwym wyzwaniem, ponieważ decydując się na wstępny pomysł, nie wiedzieliśmy jaki będzie efekt końcowy. To dla mnie oraz firmy zupełnie nowe wyzwanie. Wyobraźcie sobie kawał drewna, odpowiednik prawdziwej kłody drewna, który jest cięty warstwa po warstwie: każdy arkusz ujawnia nowy, coraz ciekawszy wzór. Mniej więcej w połowie kłody pojawił się wzór, który mógłby być ostatecznym wzorem. Istna magia!”

Martino Gamper

Gamperana Triplex to nic innego jak 3 wariacje tego samego projektu – różniące się miedzy sobą kolejnością ułożenia kolorów. Różnica jest dobrze widoczne po zestawieniu ze sobą 3 arkuszy.

„Forniry Martino mają pokazać obiekt w ruchu lub rzeźbę widzianą z różnej perspektywy. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się pokazać to na 3 arkuszach, aby lepiej uchwycić jego dynamiczną naturę.”

Fornir Gamperana Triplex doskonale odzwierciedla styl pracy Martino Gampera i jego poznawcze podejście do projektu. W DNA artysty istnieje potrzeba eksperymentowania, wyszukiwania, następnie mieszania, przenoszenia i ponownego składania. Rezultat, jak to zazwyczaj bywa w projektach Gampera, to zestawienie fragmentów, kontrastów powstałych w wyniku wcześniejszej dekonstrukcji.

fornir czeczotowy / czeczota

Dziś chcieliśmy zaprezentować Wam kilka inspirujących realizacji z fornirem czeczotowym w roli głównej, oczywiście tym od włoskiego producenta.

czeczota – co to jest?

Czeczota to przede wszystkim drewno o bardzo dekoracyjnym usłojeniu. Co ciekawe, czeczota naturalna, powstaje na skutek chorobowych zmian na drzewie – wszelkie powstałe narośla, zgrubienia czy wybrzuszenia zmieniają budowę drzewa a fornir wycięty z takiego właśnie drzewa będzie miał bardzo charakterystyczny i mocno dekoracyjny wzór. Rekonstruowane czeczoty Alpi powstają w taki sam sposób jak reszta fornirów. Dzięki zaawansowanym procesom produkcji, technologicznej innowacji połączonej z doskonałym rzemiosłem, forniry rekonstruowane oferują ogromną różnorodność estetyczną. To co wyróżnia forniry to powtarzalność usłojenia i koloru oraz, co istotne w przypadku fornirów czeczotowych, wydajne formaty.

W naszej ofercie znajdziecie aż 9 rodzajów fornirów czeczotowych, od delikatnej Brzozy Czeczot po mocny kolorystycznie Orzech California. Każdy z nich wyróżnia się nie tylko kolorem, ale i usłojeniem: ilością oraz wielkością plamek, oczek i żyłek, które tworzą ostateczny wzór.

różne odcienie fornirów czeczotowych

Przestrzeń zaprojektowana przez Andrea Caputo dla Modes Boutique to ekskluzywny sklep multibrandowy, znajdujący się w Mediolanie. Projektant wybrał różne kolory fornirów czeczotowych i wykorzystał je do dekoracji ścian, półek, szafek i innych elementów ekspozycji, dodając prostemu wnętrzu wyrafinowanej elegancji. Projektant świetnie zestawił blady odcień Jesionu Czeczot z mocnym kolorem Orzechu California oraz ciepłym odcieniem Orzecha i Wiązu Czeczot. Powstała w ten sposób ciekawa gra kolorów i wzorów. Użycie drewna czeczotowego Alpi doskonale wpisuje się w koncepcje projektową sklepu: połączenie szlachetnych, najlepszych jakościowo materiałów ze skromnymi, prostymi w formie konstrukcjami.

meble z czeczoty.

Drewno czeczotowe najpiękniej prezentuje się w formie forniru. Nic dziwnego, że czeczota szturmem podbiła rynek meblarski już w XVIII wieku, by nieco później, na dobre zagościć we wnętrzach urządzonych w stylu Biedermeier czy Art Deco. Obecnie czeczota nadal jest cenionym materiałem, wykorzystywanym do wyrobu mebli. Jego dekoracyjny wzór pięknie prezentuje się na gładkich, nowoczesnych powierzchniach mebli. Poniższy stół pokryty jest bardzo wyrazistym fornirem Wiąz Czeczot, ale w połączeniu z prostymi, delikatnie szczotkowanymi, mosiężnymi nogami zyskuje lekkość. Wkomponowany w piękne wnętrza kamienicy w zabytkowej Wenecji nie ciąży i nie przytłacza.

fornir czeczotowy a set design.

Firma produkująca forniry, we współpracy ze studiem designu, stworzyła scenografię dla kolekcji lamp, ujętą w albumie Repertoire, poświęconym historii marki i klasyce designu. W aranżacjach główne tło tworzą połacie subtelnych kolorystycznie fornirów doskonale harmonizujących się z lampami.

nietypowy, bo zielony, fornir czeczotowy.

Il Sireno to luksusowy hotel położony nad brzegiem włoskiego jeziora Como, zaprojektowany przez utalentowaną Patricię Urquiola. Na specjalne zamówienia architektki, stworzono jedyny w swoim rodzaju czeczot o wyrazistej zielonej barwie. Fornir miał korespondować z nowoczesnym stylem kompleksu Il Como, a swoje miejsce znalazł w stylowych wnętrzach SPA.