Stół i krzesła to bez wątpienia najważniejsze meble w polskich domach. O ich randze świadczy chociażby fakt, że wyjątkowo często pojawiają się w dziełach rodzimych artystów. Przy stołach niejednokrotnie toczy się fabuła najwybitniejszych polskich powieści lub filmów. Stoły pojawiają się także w malarstwie. Można więc śmiało nazwać je meblami epokowymi. Odpowiednio dobrane staną się kolebką życia towarzyskiego i rodzinnego. Czym kierować się przy wyborze stołu z krzesłami? Dlaczego nie warto polegać wyłącznie na modzie? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w poniższych akapitach.
Spis treści
- Jakie są najlepsze wymiary i kształt stołu?
- Z czego powinien być wykonany stół?
- Jakie wymiary musi mieć wygodny stół?
- Jakie krzesła wybrać – drewniane czy plastikowe?
- Jakie muszą mieć wymiary krzesła aby zapewniały komfort siedzenia?
- Stół z krzesłami – modele, które sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach
- Stoły i krzesła dla miłośników ponadczasowej klasyki
1. Jakie są najlepsze wymiary i kształt stołu?
Wygodny stół to podstawa udanego biesiadowania. Przy stole powinno znaleźć się dość miejsca dla gości i domowników, a na stole - dla potraw i dekoracji. Ile miejsca na stół i krzesła?
Najlepszy kształt stołu - jaki wybrać?
Stół może nam służyć wyłącznie do jedzenia i przyjmowania gości. Warto wówczas rozważyć stół okrągły lub owalny. Taki kształt sprzyja prowadzeniu rozmowy.
Może Cię zainteresuje: Stół – mebel multifunkcjonalny
Idealne wymiary okrągłego stołu
Optymalna średnica okrągłego stołu zależy od liczby osób, jakie planujemy przy nim posadzić. Stół przeznaczony dla 4 osób powinien mieć wymiary od 90 do 110 cm. Przy większym, o średnicy od 110-135 cm, wygodnie zasiądzie nawet 6 osób. Okrągły stół na 6-8 osób powinien mieć szerokość 160-175 cm. Taki stół zajmuje sporo miejsca. Przy jeszcze większym rozmowa będzie utrudniona.
Stół kwadratowy wymiary optymalne
Alternatywą dla okrągłego stołu jest mniej rozpowszechniony stół kwadratowy również sprzyjający kontaktom towarzyskim. Powinien on mieć mieć bok o długości co najmniej 90 cm. Przy kwadratowym stole o boku 135 cm może wygodnie usiąść 6-8 osób.
Prostokątny stół w idealnym rozmiarze
Prostokątny stół nadaje sie nie tylko do wygodnego spożywania posiłków, ale również do pracy i majsterkowania. Aby każda z osób siedzących przy stole miała zapewniony komfort, powinna mieć co najmniej 60 cm miejsca na łokcie. Stół prostokątny nie musi być tak szeroki jak kwadratowy, wystarczy 80-90 cm. Praktycznym rozwiązaniem do mniejszych wnętrz jest stół rozkładany.
Polecamy: Kompletny poradnik Jakie wymiary stołu dla 4, 6, 8, 10 i 12 osób?
2. Z czego powinien być wykonany stół?
Idealny stół to komfortowy stół. Zasada ta dotyczy także krzeseł. Z tego względu przy wyborze tych mebli nie można opierać się wyłącznie na stylistyce i modzie. Najważniejsze jest aby były komfortowe i solidne. Dzięki temu zarówno domownicy, jak i goście będą chcieli spędzać przy stole długie godziny.
Ponieważ życie toczy się przy nim wyjątkowo intensywnie, kluczową kwestią jest materiał, z którego wykonano stół. Numerem jeden w tej kategorii pozostają oczywiście stoły drewniane. Odpowiednio zabezpieczony, naturalny surowiec, będzie towarzyszem powszednich obiadów i hucznych świątecznych biesiad przez wiele lat.
Najczęściej stoły są wykonywane z drewna dębowego, bukowego lub olchowego. Ich atutem jest z jednej strony bardzo elegancki wygląd i świetne dopasowanie do każdej aranżacji, z drugiej – wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Z tego względu drewniane stoły bardzo często goszczą w rodzinach przez wiele lat, a czasem przechodzą z pokolenia na pokolenie.
Może Cię zainteresować: Dębowy stół - inwestycja na lata
3. Jakie wymiary musi mieć wygodny stół?
Stół powinien zapewniać wszystkim biesiadnikom maksymalną wygodę. Wybierając konkretny model, należy więc zwrócić uwagę na jego wymiary. Najbardziej optymalna wysokość mebla, zapewniająca komfort zarówno osobom o niskim, jak i wysokim wzroście, to 75 cm.
Warto także zadbać o to, aby każda osoba zasiadająca do stołu miała do własnej dyspozycji około 60 cm szerokości i 40 cm głębokości blatu. Z wymiarami stołu idzie w parze jego kształt. Do wyboru są stoły prostokątne oraz owalne. Pierwsze, chociaż zdecydowanie wolą duże przestrzenie, mają niekwestionowaną zaletę – na co dzień można dostawić je do ściany i w ten sposób zaoszczędzić miejsce. Stoły okrągłe dobrze sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach.
Nie przytłaczają aranżacji i pozwalają pomieścić większą ilość gości. Dodatkowo wszystkie osoby siedzące przy stole widzą się wzajemnie. Innymi słowy – przy stołach owalnych nie ma lepszych i gorszych miejsc. Dla niewielkich przestrzeni, w tym mieszkań w blokach, niezastąpione są z kolei stoły rozkładane. Są kompaktowe, zatem nie zajmują wiele miejsca. A kiedy zaistnieje potrzeba mogą znacznie powiększyć swoje wymiary.
Więcej na temat:
Wymiary stołu do jadalni są równie istotne, co jego kształt i styl. Zanim kupisz stół, musisz dobrze przemyśleć kilka kwestii. Najważniejszą jest to, ile osób będzie z niego na co dzień lub najczęściej korzystać.
To warunkuje bowiem jego wymiary, a także kształt. Jakie wymiary stołu na 4, 6, 8, 10 i 12 osób będą optymalne?
4. Jakie krzesła wybrać – drewniane czy plastikowe?
Nieodłącznym elementem stołu są krzesła. O ile ten pierwszy pozwala ustawić smakołyki dla domowników i gości, o tyle wygodne krzesło bezpośrednio zapewnia komfort każdej z siedzących na nim osób. Ponieważ jest to mebel, który nieustannie dźwiga sporo kilogramów, musi być solidny. Idealnie, jeśli stelaż krzesła jest wykonany z trwałego drewna – dębowego lub bukowego albo ze stali.
Dzięki temu mebel jest stabilny i przez wiele lat może zachwycać swoją wygodą. Nie bez znaczenia jest także siedzisko. Może być wykonane z drewna lub tworzywa sztucznego, tapicerowane lub nie. O ile te drugie lepiej sprawdzą się w kuchni, gdzie istnieje duże ryzyko zabrudzenia siedziska i oparcia w czasie przygotowywania posiłków, o tyle krzesła tapicerowane są niezastąpione w salonie czy jadalni.
Miękkie siedzisko sprężynowe lub wypełnione sprężystą pianką poliuretanową zapewnia maksymalny komfort nawet podczas spotkań przeciągających się do późnych godzin.
5. Jakie muszą mieć wymiary krzesła aby zapewniały komfort siedzenia?
Aby jednak krzesło mogło spełniać rolę komfortowego mebla, musi mieć również odpowiednie wymiary. Ogólna zasada mówi, że osoba siedząca przy stole powinna mieć blat na wysokości żeber. Dlatego też najlepiej kupować stół z krzesłami – wówczas można mieć pewność, że meble pasują do siebie pod względem wymiarów.
Jeśli natomiast krzesła są kupowane osobno, warto spróbować optymalnie dopasować ich wysokość do stołu. W standardowych modelach siedzisko jest usytuowane na wysokości od 40 do 45 cm, a jego szerokość waha się w granicach od 38 do 42 cm.
Nieco szersze mogą być krzesła z podłokietnikami. Ważna jest także głębokość siedziska. Najczęściej mieści się w przedziale od 38 do 40 cm, co pozwala nawet osobom o niskim wzroście usiąść wygodnie i oprzeć stopy o podłogę.
6. Stół z krzesłami – modele, które sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach
Wygoda użytkowania to w przypadku stołów z krzesłami najważniejszy czynnik, który należy wziąć pod uwagę. Ale nie jedyny. Liczy się także design mebli. Powinien być spójny z pozostałymi elementami wnętrza i dobrze korespondować z aranżacją. W nowoczesnych przestrzeniach doskonale spisują się minimalistyczne stoły o prostej, czystej bryle. Mogą być wykonane z jasnego lub ciemnego drewna. Pasują do nich ergonomiczne krzesła tapicerowane tkaniną lub skórą naturalną. Warto przy tym wybierać modele bez podłokietników, które oddadzą modernistyczny, trochę surowy charakter przestrzeni.
Dobrą opcją są także stoły ze szklanym blatem, idealnie wpisujące się w jasne, nowoczesne aranżacje. Ogromną popularność zdobywają w ostatnich latach stoły na metalowym stelażu. Drewniany blat wsparty na płozach wykonanych ze stali, nie tylko odpowiada oczekiwaniom modernistycznych wnętrz, ale znakomicie wpisuje się w styl industrialny. Efektownie współgra z poprodukcyjnymi akcentami obecnymi w przestrzeni, a także modnym betonem architektonicznym, odsłoniętą cegłą czy lampami w kloszach typu klatka.
Do metalowych stołów można łatwo dopasować krzesła utrzymane w tej samej stylistyce, tworząc w ten sposób oryginalny kąt dla wspólnych obiadów, rozmów i zabaw. W tej ostatniej kwestii świetnie sprawdzą się wielofunkcyjne stoły z funkcją bilarda, pozwalające w kilka chwil przemienić zwykły salon w pokój, w którym toczy się emocjonujący pojedynek.
7. Stoły i krzesła dla miłośników ponadczasowej klasyki
Odpowiedniego dopasowania stołów i krzeseł wymagają także aranżacje skandynawskie, klasyczne czy rustykalne. We wszystkich trzech zdecydowanie najlepszą opcją są stoły drewniane. Można pokusić się zarówno o modele prostokątne, jak i owalne. Wnętrza urządzone na wzór tych z dalekiej północy najbardziej lubią stoły na zwężanych nóżkach, do których pasują zarówno tradycyjne krzesła, jak i modele wsparte na statywowych nogach. Warto jedynie pamiętać o tym, aby wybierać jasne kolory drewna i tapicerki, ponieważ takie barwy są charakterystyczną cechą skandynawskiego stylu.
Klasyczne, ponadczasowe stoły z drewna to także świetna opcja dla tradycyjnych aranżacji, w których swoją drugą młodość przeżywają meblościanki, fotele-uszaki oraz krzesła z podłokietnikami. Barwa drewna nie odgrywa w tym przypadku pierwszoplanowej roli. Może być dopasowana do pozostałych elementów aranżacji lub tworzyć we wnętrzu kontrastujący akcent.
Drewniane, masywne stoły dobrze sprawdzą się także w rustykalnych przestrzeniach. Otoczone miękkimi krzesłami przypominającymi miniaturowe fotele, doskonale oddadzą ciepły i przytulny charakter wnętrza.
4 najważniejsze cechy, które musi mieć stół do jadalni
Wybór odpowiedniego mebla jakim jest stół do jadalni albo stół do salonu to nie lada wyzwanie. Na rynku jest tak wiele propozycji, że nie wiadomo na co się zdecydować. Kierujemy się głównie emocjami i tym co wpadnie nam w oko. Zwykle też widzimy piękną aranżację a po zakupie stołu czujemy rozczarowanie. Co więc trzeba przemyśleć przed zakupem, żeby wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie?
Może Cię zaiteresować: Stół – mebel multifunkcjonalny
1. Pomieszczenie – stoły do jadalni czy stoły do salonu ?
To pierwszy element, który musimy wziąć pod uwagę. Przede wszystkim oceń jak na jak duży stół do jadalni możesz sobie pozwolić. Jeśli jest duże możesz wybrać nierozkładane stoły do jadalni z drewnianym blatem. Jeśli jednak masz ograniczone możliwości postaw na rozkładany stół do jadalni. Uwzględnij też miejsce po rozłożeniu stołu oraz koniecznie miejsce na krzesła, tak aby osoby przy stole mogły swobodnie usiąść i wstać od stołu.
Kolejna sprawa to inne meble w pomieszczeniu. Czy stół powinien pasować do mebli, które już masz lub może zamierzasz kupić? A może jesteś zwolennikiem stylu eklektycznego, w którym na pierwszy rzut oka nic do siebie nie pasuje a jednak całość robi wrażenie? W obu przypadkach przemyśl swoją koncepcję aranżacji przed zakupem.
Biały stół do salonu
Częstym błędem jest określenie, że potrzebujemy biały stół do jadalni czy salonu bo mamy białe meble. Biel – bieli nie jest równa – jeśli należysz do osób zwracających uwagę na szczegóły to będzie ważny element – w takiej sytuacji wybierz meble i biały stół od jednego producenta. Da ci to pewność, że biel będzie jednakowa. Ciekawą propozycją są białe stoły rozkładane proponowane przez mebllegro.pl/sklep.
2. Ilość osób przy stole – stoły do jadalni rozkładane na 12 osób
Jak dużo osób będzie siedzieć na co dzień przy stole? Jeśli masz czteroosobową rodzinę
i niezbyt dużo miejsca warto wybrać stół 4-6 osobowy, który będzie się rozkładał do większych rozmiarów wtedy, gdy będziesz tego potrzebować. Na co dzień da Ci to więcej przestrzeni w pomieszczeniu i wszyscy będziecie siedzieć obok siebie. Uwzględniając jednak nieco miejsca na stole na niedzielne obiady, podczas których może być więcej talerzy i półmisków niż zwykle. Nikt przecież nie lubi ścisków.
Stoły rozkładane do jadalni to idealne rozwiązanie. Podczas wyboru stołu sprawdź jednak ile masz wkładek do dyspozycji – czy możesz użyć ich dowolną ilość w zależności od potrzeby czy jednak wszystkie. Stoły, które umożliwiają korzystanie jednej, dwóch lub trzech wkładek dają ci możliwość dopasowania stołu do okoliczności i ilości gości. Rozkładany stół do jadalni, który cieszy się dużym zainteresowaniem to stół Meduza
Ważny jest też system rozkładania i łatwość w rozkładaniu. Najprostsze i najwygodniejsze są stoły na prowadnicach synchronicznych, w których pociągając za jeden koniec blatu rozsuwa się także i drugi koniec. Potem tylko trzeba wyjąć wkładkę i włożyć ją pomiędzy rozsunięte końce. Takie rozwiązanie jednak ma ograniczone możliwości rozkładania – choć nie zawsze. Sprawdź dokładnie w opisie stołu na jaką maksymalną długość rozkłada się stół.
Krzesła do jadalni
Stół stołem, ale to krzesła robią dobrą robotę podczas imprezy. Stół wystarczy przykryć obrusem i prezentuje się pięknie. Jeśli kupisz niewygodne krzesła będzie problem. Idealne są krzesła tapicerowane, wyprofilowane idealnie pod plecy. Nie żałuj pieniędzy na dobre krzesło. W tym przypadku to jak z łóżkiem i materacem. Lepiej mieć to drugie wygodne. Jeśli obawiasz się o zabrudzenia czy zaciągnięcia tkaniny, zwłaszcza przy zwierzętach czy małych dzieciach możesz wybrać krzesła z ekoskóry lub skóry naturalnej. Zdecydowanym faworytem są jednak krzesła pokryte tkaninami, które mogą być także hydrofobowe, czyli mają podwyższoną plamoodporność.
Drewniane stoły do jadalni
Osoby, które dysponują osobną jadalnią mogą pozwolić sobie na większe szaleństwo i większe rozmiary stołów. Możesz wybrać stoły z litego drewna z okazałym blatem. Dobrym przykładem są stoły Kalabria, które możesz dowolnie skomponować wybierając wielkość blatu, jego kolor, grubość, rodzaj i kolor stelaża. Piękne wzory usłojenia oraz zapach drewna z pewnością będzie dużym atutem tego mebla. Nowoczesne stoły Kalabria z blatem z drewna akacjowego pasują do wnętrz nowoczesnych, w stylu loftowym oraz w stylu modernistycznym.
3. Materiał – stoły z drewna czy stoły z płyty?
Z czego wykonany jest stół wpływa nie tylko na wygląd ale i długość jego użytkowania. Materiał, z którego wykonany jest stół będzie wpływał na jego odporność na zarysowania, wysoką temperaturę czy wilgotność oraz jego ciężar. Jakie więc mamy możliwości a jakie ograniczenia i na co zwrócić uwagę:
Stoły drewniane
Stoły z drewna są najbardziej urokliwe, zwłaszcza dla tych, którym blisko do natury. Dzięki naturalnej linii słojów praktycznie nie ma dwóch takich samych stołów, więc możesz mieć unikalny mebel w swoim domu. W zależności od wybranego rodzaju drewna będziemy mieć inny odcień od jasnej sosny do ciemnego dębu.
Każde drewno charakteryzuje się także inną wytrzymałością na zarysowania: najmniej odporna i miękka jest sosna, najbardziej trwały jest dąb. Stoły drewniane mogą być barwione lub olejowane, co z jednej strony wzmacnia blat stołu a z drugiej wpływa na jego barwę. Aby wzmocnić drewno przed zarysowaniami możemy wybrać blaty lakierowane.
Stół z drewna obecnie zestawiany jest często z metalowym stelażem, co w całości komponuje się zdecydowanie loftowo. Możesz wybrać klasyczne stoły na czterech nogach lub jednej nodze – podstawie, która może mieć różne ciekawe kształty.
Może Cię zainteresować: Wybór blatu na stół: fornir, laminat czy lite drewno?
Stoły z płyty
Ekonomiczna linia stołów to właśnie stoły wykonane z płyty, choć wszystko zależy od tego jaka to jest płyta i czym jest pokryta. Najtańszą opcją są płyty wiórowe zwane meblowymi, które z reguły są laminowane. Taka płyta jest wtedy odporna na zarysowania a co najważniejsze możesz wybierać z bardzo szerokiej gamy kolorystycznej, dzięki czemu możesz wybrać ulubiony kolor. Droższym rozwiązaniem są stoły wykonane z płyty meblowej lakierowanej, co zapewnia nam gładkość powierzchni i nieograniczone możliwości kolorystyczne.
Kolejną płytą, która jest odporniejsza i twardsza, z której wykonuje się stoły to płyta MDF. Taka płyta może mieć zaoblone rogi i ładne szlifowania. Z reguły jest lakierowana lub oklejona okleiną naturalną czyli cienką powłoką naturalnego drewna. Pamiętajmy jednak aby meble w okleinie naturalnej kupować łącznie z jednej partii. Jeśli będziemy domawiać jakieś bryły w innym terminie mogą się różnić odcieniem.
4. Funkcjonalność – nowoczesne stoły z funkcją rozkładania
Nowoczesne stoły do jadalni rozkładane muszą być przede wszystkim funkcjonalne. Stół w domu to przecież niemal centrum dowodzenia. Odbywają się przy nim rozgrywki, odrabianie lekcji, wspólne posiłki, duże imprezy czy kawa z ciastem. Każda ta sytuacja wymaga szybkiej reorganizacji stołu i dostosowania do okoliczności.
Zwróć uwagę na system rozkładania – jak będzie wyglądał stół po rozłożeniu i ile jest miejsca na krzesła pomiędzy dwoma nogami. Czy możesz spokojnie wsunąć dwa krzesła i czy ktoś będzie musiał siedzieć „przy nodze”. Jeśli podobają ci się stoły w stylu loftowym z metalowym stelażem zwróć uwagę jak zabezpieczone są nogi i czy to rozwiązanie jest odpowiednie do Twojej podłogi.
Może Cię zainteresować: System rozkładania stołów z rozsuwanym blatem
Szerokość blatu – zwykle interesuje nas długość stołu a nie zwracamy uwagę czy stół ma 70, 80 czy 90 cm szerokości (lub głębokości) a to bardzo ważne. Przy 70 zostanie naprawdę niewiele miejsca na talerze czy dodatkowe półmiski. 90 cm to optymalna szerokość, która pozwoli na swobodne ułożenie talerzy i potraw na stole.
Wysokość stołu – zwróć uwagę jak wysocy będą użytkownicy stołu. Jeśli to osoby wysokie wybierz wyższy stół, dzięki czemu będą wygodnie spożywać posiłki bez potrzeby pochylania się nad stołem. Sprawdź też wysokość krzeseł, zwłaszcza jeśli mają podłokietniki – czy będziesz mógł je swobodnie wsunąć pod stół