Jak wybrać odpowiedni stół i krzesła?
lechowski / 02.10.2021

Jak wybrać odpowiedni stół i krzesła?

Stół i krzesła to bez wątpienia najważniejsze meble w polskich domach. O ich randze świadczy chociażby fakt, że wyjątkowo często pojawiają się w dziełach rodzimych artystów.

Stoły pojawiają się także w malarstwie. Można więc śmiało nazwać je meblami epokowymi. Odpowiednio dobrane staną się kolebką życia towarzyskiego i rodzinnego. Czym kierować się przy wyborze stołu z krzesłami? Dlaczego nie warto polegać wyłącznie na modzie? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w poniższych akapitach.

Spis treści

  1. Jakie są najlepsze wymiary i kształt stołu?
  2. Z czego powinien być wykonany stół?
  3. Jakie wymiary musi mieć wygodny stół?
  4. Jakie krzesła wybrać – drewniane czy plastikowe?
  5. Jakie muszą mieć wymiary krzesła aby zapewniały komfort siedzenia?
  6. Stół z krzesłami – modele, które sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach
  7. Stoły i krzesła dla miłośników ponadczasowej klasyki

1. Jakie są najlepsze wymiary i kształt stołu?

Wygodny stół to podstawa udanego biesiadowania. Przy stole powinno znaleźć się dość miejsca dla gości i domowników, a na stole - dla potraw i dekoracji. Ile miejsca na stół i krzesła?

Najlepszy kształt stołu - jaki wybrać?

Stół może nam służyć wyłącznie do jedzenia i przyjmowania gości. Warto wówczas rozważyć stół okrągły lub owalny. Taki kształt sprzyja prowadzeniu rozmowy.

Stół rozkładany z krzesłami dla 6 osób Jak wybrać odpowiedni stół i krzesła?

Idealne wymiary okrągłego stołu

Optymalna średnica okrągłego stołu zależy od liczby osób, jakie planujemy przy nim posadzić. Stół przeznaczony dla 4 osób powinien mieć wymiary od 90 do 110 cm. Przy większym, o średnicy od 110-135 cm, wygodnie zasiądzie nawet 6 osób. Okrągły stół na 6-8 osób powinien mieć szerokość 160-175 cm. Taki stół zajmuje sporo miejsca. Przy jeszcze większym rozmowa będzie utrudniona.

Stół okrągły z krzesłami dla 4 osób Jak wybrać odpowiedni stół i krzesła?

Stół kwadratowy wymiary optymalne

Alternatywą dla okrągłego stołu jest mniej rozpowszechniony stół kwadratowy również sprzyjający kontaktom towarzyskim. Powinien on mieć mieć bok o długości co najmniej 90 cm.  Przy kwadratowym stole o boku 135 cm może wygodnie usiąść 6-8 osób.

Stół kwadratowy z krzesłami dla 3 osób Jak wybrać odpowiedni stół i krzesła?

Prostokątny stół w idealnym rozmiarze

Prostokątny stół nadaje sie nie tylko do wygodnego spożywania posiłków, ale również do pracy i majsterkowania.  Aby każda z osób siedzących przy stole miała zapewniony komfort, powinna mieć  co najmniej 60 cm miejsca na łokcie. Stół prostokątny nie musi być tak szeroki jak kwadratowy, wystarczy 80-90 cm. Praktycznym rozwiązaniem do mniejszych wnętrz jest stół rozkładany.


Polecamy: Kompletny poradnik Jakie wymiary stołu dla 4, 6, 8, 10 i 12 osób?

2. Z czego powinien być wykonany stół?

Idealny stół to komfortowy stół. Zasada ta dotyczy także krzeseł. Z tego względu przy wyborze tych mebli nie można opierać się wyłącznie na stylistyce i modzie. Najważniejsze jest aby były komfortowe i solidne. Dzięki temu zarówno domownicy, jak i goście będą chcieli spędzać przy stole długie godziny.

Ponieważ życie toczy się przy nim wyjątkowo intensywnie, kluczową kwestią jest materiał, z którego wykonano stół. Numerem jeden w tej kategorii pozostają oczywiście stoły drewniane. Odpowiednio zabezpieczony, naturalny surowiec, będzie towarzyszem powszednich obiadów i hucznych świątecznych biesiad przez wiele lat.

Najczęściej stoły są wykonywane z drewna dębowego, bukowego lub olchowego. Ich atutem jest z jednej strony bardzo elegancki wygląd i świetne dopasowanie do każdej aranżacji, z drugiej – wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Z tego względu drewniane stoły bardzo często goszczą w rodzinach przez wiele lat, a czasem przechodzą z pokolenia na pokolenie.

Stół prostokątny z krzesłami dla 4 osób Jak wybrać odpowiedni stół i krzesła?

3. Jakie wymiary musi mieć wygodny stół?

Stół powinien zapewniać wszystkim biesiadnikom maksymalną wygodę. Wybierając konkretny model, należy więc zwrócić uwagę na jego wymiary. Najbardziej optymalna wysokość mebla, zapewniająca komfort zarówno osobom o niskim, jak i wysokim wzroście, to 75 cm.

Warto także zadbać o to, aby każda osoba zasiadająca do stołu miała do własnej dyspozycji około 60 cm szerokości i 40 cm głębokości blatu. Z wymiarami stołu idzie w parze jego kształt. Do wyboru są stoły prostokątne oraz owalne. Pierwsze, chociaż zdecydowanie wolą duże przestrzenie, mają niekwestionowaną zaletę – na co dzień można dostawić je do ściany i w ten sposób zaoszczędzić miejsce. Stoły okrągłe dobrze sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach.

Nie przytłaczają aranżacji i pozwalają pomieścić większą ilość gości. Dodatkowo wszystkie osoby siedzące przy stole widzą się wzajemnie. Innymi słowy – przy stołach owalnych nie ma lepszych i gorszych miejsc. Dla niewielkich przestrzeni, w tym mieszkań w blokach, niezastąpione są z kolei stoły rozkładane. Są kompaktowe, zatem nie zajmują wiele miejsca. A kiedy zaistnieje potrzeba mogą znacznie powiększyć swoje wymiary.

Stół prostokątny z krzesłami dla 4 osób Jak wybrać odpowiedni stół i krzesła?

 

Więcej na temat:

Wymiary stołu do jadalni są równie istotne, co jego kształt i styl. Zanim kupisz stół, musisz dobrze przemyśleć kilka kwestii. Najważniejszą jest to, ile osób będzie z niego na co dzień lub najczęściej korzystać.

To warunkuje bowiem jego wymiary, a także kształt. Jakie wymiary stołu na 4, 6, 8, 10 i 12 osób będą optymalne?

 

4. Jakie krzesła wybrać – drewniane czy plastikowe?

Nieodłącznym elementem stołu są krzesła. O ile ten pierwszy pozwala ustawić smakołyki dla domowników i gości, o tyle wygodne krzesło bezpośrednio zapewnia komfort każdej z siedzących na nim osób. Ponieważ jest to mebel, który nieustannie dźwiga sporo kilogramów, musi być solidny. Idealnie, jeśli stelaż krzesła jest wykonany z trwałego drewna – dębowego lub bukowego albo ze stali.

Dzięki temu mebel jest stabilny i przez wiele lat może zachwycać swoją wygodą. Nie bez znaczenia jest także siedzisko. Może być wykonane z drewna lub tworzywa sztucznego, tapicerowane lub nie. O ile te drugie lepiej sprawdzą się w kuchni, gdzie istnieje duże ryzyko zabrudzenia siedziska i oparcia w czasie przygotowywania posiłków, o tyle krzesła tapicerowane są niezastąpione w salonie czy jadalni.

Miękkie siedzisko sprężynowe lub wypełnione sprężystą pianką poliuretanową zapewnia maksymalny komfort nawet podczas spotkań przeciągających się do późnych godzin.

5. Jakie muszą mieć wymiary krzesła aby zapewniały komfort siedzenia?

Aby jednak krzesło mogło spełniać rolę komfortowego mebla, musi mieć również odpowiednie wymiary. Ogólna zasada mówi, że osoba siedząca przy stole powinna mieć blat na wysokości żeber. Dlatego też najlepiej kupować stół z krzesłami – wówczas można mieć pewność, że meble pasują do siebie pod względem wymiarów.

Jeśli natomiast krzesła są kupowane osobno, warto spróbować optymalnie dopasować ich wysokość do stołu. W standardowych modelach siedzisko jest usytuowane na wysokości od 40 do 45 cm, a jego szerokość waha się w granicach od 38 do 42 cm.

Nieco szersze mogą być krzesła z podłokietnikami. Ważna jest także głębokość siedziska. Najczęściej mieści się w przedziale od 38 do 40 cm, co pozwala nawet osobom o niskim wzroście usiąść wygodnie i oprzeć stopy o podłogę.

6. Stół z krzesłami – modele, które sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach

Wygoda użytkowania to w przypadku stołów z krzesłami najważniejszy czynnik, który należy wziąć pod uwagę. Ale nie jedyny. Liczy się także design mebli. Powinien być spójny z pozostałymi elementami wnętrza i dobrze korespondować z aranżacją. W nowoczesnych przestrzeniach doskonale spisują się minimalistyczne stoły o prostej, czystej bryle. Mogą być wykonane z jasnego lub ciemnego drewna. Pasują do nich ergonomiczne krzesła tapicerowane tkaniną lub skórą naturalną. Warto przy tym wybierać modele bez podłokietników, które oddadzą modernistyczny, trochę surowy charakter przestrzeni.

Dobrą opcją są także stoły ze szklanym blatem, idealnie wpisujące się w jasne, nowoczesne aranżacje. Ogromną popularność zdobywają w ostatnich latach stoły na metalowym stelażu. Drewniany blat wsparty na płozach wykonanych ze stali, nie tylko odpowiada oczekiwaniom modernistycznych wnętrz, ale znakomicie wpisuje się w styl industrialny. Efektownie współgra z poprodukcyjnymi akcentami obecnymi w przestrzeni, a także modnym betonem architektonicznym, odsłoniętą cegłą czy lampami w kloszach typu klatka.

Do metalowych stołów można łatwo dopasować krzesła utrzymane w tej samej stylistyce, tworząc w ten sposób oryginalny kąt dla wspólnych obiadów, rozmów i zabaw. W tej ostatniej kwestii świetnie sprawdzą się wielofunkcyjne stoły z funkcją bilarda, pozwalające w kilka chwil przemienić zwykły salon w pokój, w którym toczy się emocjonujący pojedynek.

7. Stoły i krzesła dla miłośników ponadczasowej klasyki

Odpowiedniego dopasowania stołów i krzeseł wymagają także aranżacje skandynawskie, klasyczne czy rustykalne. We wszystkich trzech zdecydowanie najlepszą opcją są stoły drewniane. Można pokusić się zarówno o modele prostokątne, jak i owalne. Wnętrza urządzone na wzór tych z dalekiej północy najbardziej lubią stoły na zwężanych nóżkach, do których pasują zarówno tradycyjne krzesła, jak i modele wsparte na statywowych nogach. Warto jedynie pamiętać o tym, aby wybierać jasne kolory drewna i tapicerki, ponieważ takie barwy są charakterystyczną cechą skandynawskiego stylu.

Klasyczne, ponadczasowe stoły z drewna to także świetna opcja dla tradycyjnych aranżacji, w których swoją drugą młodość przeżywają meblościanki, fotele-uszaki oraz krzesła z podłokietnikami. Barwa drewna nie odgrywa w tym przypadku pierwszoplanowej roli. Może być dopasowana do pozostałych elementów aranżacji lub tworzyć we wnętrzu kontrastujący akcent.

Drewniane, masywne stoły dobrze sprawdzą się także w rustykalnych przestrzeniach. Otoczone miękkimi krzesłami przypominającymi miniaturowe fotele, doskonale oddadzą ciepły i przytulny charakter wnętrza.

jakie krzesła wybrać – drewniane czy plastikowe?

Stół potrzebny od zaraz! a jeśli stół, to drewniany! Zanim zaczniesz gorączkowo przeszukiwać Internet, katalogi, pisma wnętrzarskie i szukać inspiracji w programach telewizyjnych, zastanów się: jakiego stołu tak naprawdę potrzebujesz? To ważna decyzja i musisz ją podjąć świadomie. Dowiedz się z artykułu, co warto wiedzieć przed wyborem odpowiedniego stołu i jaki wybrać stół do kuchni lub jadalni?

stół na metalowym stelażu z krzesłami

Stół z krzesłami to serce każdego domu. To miejsce, gdzie na co dzień spotykają się domownicy i kąt, w którym odbywają się spotkania z dawno niewidzianymi przyjaciółmi czy członkami rodziny. I tak naprawdę nie ma znaczenia, jaki jest design mebli. Najważniejsze jest to, aby były wykonane z solidnych materiałów, zapewniających im trwałość, niemniej mocną jak więź, która łączy zasiadające przy stole osoby.