Na co dzień złożony stół nie zajmuje wiele miejsca, natomiast, gdy przyjdą goście, można w prosty i szybki sposób powiększyć przestrzeń użytkową blatu. No właśnie… a czy zawsze odbywa się to szybko i prosto? Najczęściej tak, chociaż wszystko zależy od mechanizmu rozkładania. Oto najpopularniejsze rozwiązania stosowane przez producentów stołów rozkładanych na całym świecie.
Jak wybrać stół rozsuwany?
Zanim przejdziemy do tego, jego mechanizmy zastosowano w tych meblach, mamy kilka wskazówek, na co zwracać uwagę podczas ich zakupu.
ZACZNIJ TUTAJ: Zdecyduj, jaki kształt będzie odpowiedni: 1. rozkładany stół okrągły, 2. kwadratowy czy 3. prostokątny?
W małych mieszkaniach dobrym rozwiązaniem jest nieduży rozkładany stół kwadratowy, który dzięki możliwości rozkładania, może zapewniać nawet dwukrotnie większą ilość miejsca.
Uwaga! Równie ważne są wymiary mebla przed jak i po rozłożeniu. Przed zakupem należy upewnić się, że rozkładany stół prostokątny z małego stolika kwadratowego na duży stół do jadalni dla całej rodziny!
Zastanów się, ile osób chcesz przy nim zmieścić (czyli w praktyce, maksymalnie ilu gości zapraszasz jednocześnie). Przyjmij, że na każdego siedzącego powinna przypadać przestrzeń o wymiarach 50×40 cm. To, co jeszcze jest ważne, to minimalna odległość krawędzi stołu od ściany, która wynosi ok. 75 cm – to umożliwi swobodne odsunięcie krzeseł.
SPRAWDŹ WYMIARY: A gdy masz już wyliczone wymiary idealnego stołu, sprawdź, czy możliwości przestrzenne pozwalają ci na jego zakup. Tak?
STOŁY ONLINE: Mechanizmy rozkładania w stołach rozsuwanych jakie najczęściej stosują producenci na całym świecie i te mniej znane szerszemu odbiorcy... Wybierając stół do salonu lub jadalni, warto zakupić choćby jeden stół rozkładany dostępny w sklepie mebllegro.pl
W takim razie zobacz, w jaki sposób stół może być rozkładany.
Stół rozsuwany – mechanizm Wyróżnia się dwie główne metody rozsuwania blatu stołu – synchroniczną i asynchroniczną. Stół rozkładany automatycznie działa w ten sposób, że rozsunięcie jednej części blatu, powoduje jednoczesne rozsuwanie się drugiego elementu. Składanie przebiega bardzo podobnie. To, co jest ważne w przypadku tego mechanizmu, to brak konieczności użycia siły – cały proces przebiega sprawnie, szybko i bezpiecznie. Z rozkładaniem poradzą sobie nawet osoby starsze.
MECHANIZMY ROZKŁADANIA STOŁÓW
W centralnym miejscu w Twoim domu, to tu toczy się życie. Tak ważne by zasiadać do niego z niekłamaną przyjemnością, wraz ze swoją rodziną i przyjaciółmi. Dobór stołu poza indywidualnymi gustami powinien uwzględniać jeszcze kilka kluczowych kwestii. Zanim kupisz, odpowiedz sobie na szereg pytań: Ile osób zasiada do stołu na co dzień, ile od święta. Potrzebujesz stołu z możliwością rozkładania? Z blatem pełnym czy dzielonym? Wybór nie będzie prosty. Niezwykle istotne jest by stół, który wybierzesz sprostał wszystkim Twoim wymaganiom. Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże ci podjąć decyzję.
Niech każda wypita kawa,
zjedzony wspólnie posiłek
otoczą to miejsce dobrymi
wspomnieniami.
Klasyfikując stoły według funkcji możemy je podzielić na stoły nierozkładane, rozkładane z pełnym blatem i rozkładane z dzielonym blatem.
Stół rozsuwany – mechanizm
Oznacza to, że każdą część należy rozłożyć z osobna. I choć na pozór wydaje się to być niedogodnością, w rzeczywistości jest bardzo praktyczne.
Dlaczego?
Ponieważ dzięki temu, że prowadnice działają niezależnie od siebie, nie trzeba rozkładać całego stołu, ponadto można stosować kolejne dostawki.
Tutaj, w zależności od maksymalnych wymiarów, stosuje się dodatkowe nogi, które pozwalają na równomierne rozłożenie ciężaru, zwiększają stabilność całej konstrukcji. Taki stół modułowy jest wyposażony w pojemną skrzynię, do której chowa się dostawki.
Stół rozkładany – dodatkowe możliwości
Stoły rozkładane z pełnym blatem posiadają lity blat, a dostawki bądź wkładki możemy zamontować na trzy sposoby:
- za pomocą wsporników drewnianych, które montowane są na brzegach stołu
- wkładki mogą być również chowane w szufladach na końcach stołu, położone na drewnianym profilu. Wyciąganie ich z szuflady to jeden prosty ruch, który uruchamia mechanizm rozłożenia się dostawki dotychczas złożonej na pół
cały blat może też zostać przesunięty w jedną stronę, tak że na jednym końcu stołu zostanie odsłonięta oskrzynia, z której wyjmiemy określonej wielkości dostawkę. przykładem takiego stołu w ofercie
W obu omówionych przypadkach jest to stół rozsuwany na prowadnicach, które sprawiają, że jego rozkładanie jest proste.
Stół rozkładany – dodatkowe możliwości Wiesz o tym, że stół rozkładany może oferować dodatkowe możliwości? Popularnym rozwiązaniem jest półka pośrodku stołu, do której można schować podstawowe akcesoria. Takie meble mogą być wyposażone w wysuwane szuflady lub w otwarte/zamknięte półki umiejscowione pod blatem. Warto z tego korzystać, ponieważ zwykle nie wpływa na aspekt wizualny, a ułatwia zachowanie porządku na stole na co dzień.
Stół rozkładany to dodatkowe miejsca przy stole
Wiesz o tym, że stół rozkładany może oferować dodatkowe możliwości? Popularnym rozwiązaniem jest półka pośrodku stołu, do której można schować podstawowe akcesoria. Takie meble mogą być wyposażone w wysuwane szuflady lub w otwarte/zamknięte półki umiejscowione pod blatem. Warto z tego korzystać, ponieważ zwykle nie wpływa na aspekt wizualny, a ułatwia zachowanie porządku na stole na co dzień.
Stoły rozkładane z pełnym blatem
Stoły rozkładane z dzielonym blatem mogą rozsuwać się synchronicznie lub asynchronicznie. W przypadku stołów rozkładanych synchronicznie wystarczy rozsunąć jedną część blatu - dzięki specjalnym prowadnicom, przeciwległa część blatu rozsunie się automatycznie. Dostawki w tego typu stołach chowane są w oskrzyni
Stoły rozkładane z dzielonym blatem
Podobnie rzecz ma się w przypadku składania. Do obu tych czynności nie potrzeba siły. Korzystanie z możliwości rozsuwania jest proste I bezpieczne. Stoły z rozsuwanym blatem posiadają stałą oskrzynię, w której konstrukcji chowane są dostawki.
Stoły rozkładane asynchronicznie
W mechanizmie asynchronicznym prowadnice działają niezależnie. Możemy więc rozsunąć tylko jedną część blatu stołu. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zastosowania wielu dostawek I znacznego zwiększenia długości blatu. Stoły tego typu są zbudowane w nietypowy sposób albowiem posiadają dodatkowe nogi, które wzmacniają konstrukcję całego stołu I rozkładają równomiernie obciążenie. Jest to tzw. Konstrukcja „noga w nogę”. Stoły rozkładane asynchronicznie w ofercie the beds to prawdziwi rekordziści - mogą pomieścić nawet 24 osoby I są długie na ponad 5 metrów (po rozłożeniu).