lechowski / 09.08.2021

Jaki stół do jadalni wybrać?

Stół do jadalni to jeden z najważniejszych mebli w każdym domu. Ważne więc, aby przy jego wyborze postawić zarówno aspekty funkcjonalne, jak i sam design. Jaki stół do jadalni wybrać, gdy nie mamy zbyt wiele miejsca? A jaki sprawdzi się w obszernym pomieszczeniu? Sprawdź!

Stół do jadalni kupujemy zwykle na lata. Jeśli zależy Ci na jego trwałości, a także na tym, by dobrze komponował się z wystrojem pomieszczenia i go nie przytłaczał, zwróć uwagę przede wszystkim na jego rozmiar, ale również kształt oraz materiał, z którego został wykonany. Wszystkie te czynniki mają niebagatelne znaczenie. 

jaki stół do jadalni? dobierz mebel do wielkości pomieszczania!

Odpowiedź na pytanie, jaki stół do jadalni wybrać, nie jest wbrew pozorom aż taka oczywista. Na początku warto dokładnie wymierzyć przestrzeń, jaką dysponujemy oraz zadecydować, jaki styl ma dominować w naszej jadalni.  Kształt stołu również zadecyduje o finalnej funkcjonalności całego wnętrza, więc ma niebagatelne znaczenie. Na co się zdecydować?

stół okrągły

To mebel, który dobrze wygląda przede wszystkim w większych pomieszczeniach – głównie ze względu na to, że powinien być umieszczany w centralnej części jadalni. Niezbyt dobrze prezentuje się ustawiony np. pod ścianą. Jeśli zastanawiasz się, jaki stół do jadalni wybrać, pamiętaj o niewątpliwej zalecie okrągłego – każda z usadowionych przy nim osób ma równie ważne i wygodne miejsce. Opływowy kształt sprawia, że taki stół jest bezpieczniejszy także dla dzieci.

stół prostokątny lub kwadratowy

Pasuje zarówno do mniejszych, jak i większych pomieszczeń. Dobrze wygląda ustawiony w centralnej części jadalni oraz pod ścianą. Nadaje się zarówno do spożywania przy nim posiłków, jak i do pracy. Jednak nie każde miejsce przy prostokątnym stole jest tak samo komfortowe. Na przykład osoby siedzące po jego przeciwległych stronach mogą mieć trudność w prowadzeniu swobodnej rozmowy ze względu na dzielącą je odległość.

stoły rozkładane do jadalni – pomysł na aranżację, gdy brakuje miejsca

Twoja jadalnia jest niewielka lub stanowi po prostu integralną część kuchni? Doskonałym rozwiązaniem do małych pomieszczeń mogą okazać się stoły rozkładane.

To pomysł również dla osób, które np. rzadko podejmują gości. Gdy na co dzień domowników jest niewielu lub gdy cenisz sobie swobodę i przestrzeń ­– możesz po prostu złożyć blat do jego podstawowych rozmiarów. Rozkładane stoły do jadalni sprawdzą się natomiast przy okazjonalnych rodzinnych spotkaniach, gdy szybko potrzebujesz dodatkowego miejsca.

rodzaje stołów do jadalni: co masz do wyboru?

Niebagatelną rolę w wyborze stołu do jadalni odgrywa materiał, z którego ma być wykonany. Wybierając, warto wziąć pod uwagę przeznaczenie stołu. Czy będziemy przy nim wyłącznie spożywać posiłki, a może również je przygotowywać? Czy stół ma służyć także do pracy (np. przy laptopie)? Czy mamy czas na jego codzienne czyszczenie? Odpowiedzi na te pytania pomogą podjąć decyzję, jaki stół najlepiej sprawdzi się u nas. Co mamy do wyboru?

stół z litego drewna

Lite drewno należy do najtrwalszych, a zarazem najbardziej eleganckich surowców do produkcji mebli. Jaki rodzaj drewna wybrać? Warto postawić na solidne i trwałe gatunki, jak dąb, buk czy jesion. Są nie tylko bardzo trwałe, ale także piękne.

Drewno to materiał w 100% ekologiczny i unikatowy. Nie ma dwóch takich samych kawałków drewna, tak samo, jak nie istnieją dwa identyczne drzewa. Każde z nich jest inne. To właśnie jest gwarancja na unikatowość każdego drewnianego produktu. Niepowtarzalny rysunek słojów, sęki, jak linie papilarne, są jedyne w swoim rodzaju.

Drewno pięknie się starzeje. Meble drewniane z czasem, jak wino, zyskują smak. Nie boją się wody i (w przeciwieństwie do blatów wykonanych ze zwykłej płyty meblowej) od niej nie napuchną. Owszem są podatne np. na zarysowania, ale mają tę niepowtarzalną zaletę, że można je łatwo usunąć. Drewniane meble można też zmieniać i bawić się ich wyglądem. Wysłużony stary drewniany stół po odpowiedniej renowacji zyska drugie życie i posłuży jeszcze wiele lat.

Jak wygląda pielęgnację stołu z litego drewna? Wszystko zależy od sposobu jego wykończenia. Olejowane blaty wymagają więcej uwagi i troski, ale za to odwdzięczają się nam bezpieczną dla żywności powłoką i pięknym wyglądem. Na co dzień wystarczy je przetrzeć miękką ściereczką, ale co jakiś czas (2-3 miesiące) wymagają olejowania.  Mniej pracochłonna jest pielęgnacja blatów lakierowanych. W tym przypadku wystarczy regularne przecieranie mebla.

stół z blatem laminowanym

Blaty laminowane, wykonane z płyty wiórowej lub płyty MDF mają jedną ważną zaletę – są lekkie. Zdecydowanie lżejsze od ciężkich dębowych blatów, przez co taki stół z łatwością można przesunąć, a w razie potrzeby nawet przenieść do drugiego pokoju. Stosunkowo niska cena oraz łatwość utrzymania w czystości to kolejne zalety stołów z laminowanymi blatami.

stół z blatem szklanym

Sprawdzi się w nowoczesnych, industrialnych i minimalistycznych aranżacjach. Szklany blat jest elegancki i praktyczny, zwłaszcza w niewielkich wnętrzach, które optycznie powiększy. Szkło ma jednak kilka wad – łatwo ulega zabrudzeniom, widać na nim każdy odcisk palca, rysę czy kurz, przez co wymaga znacznie więcej uwagi jeżeli chodzi o jego utrzymanie w czystości. Nie zmienia to jednak faktu, że to zdecydowanie bardzo efektowny element wystroju wnętrza, który włożoną w jego pielęgnację pracę, odpłaci nam piękną aranżacją.

ile przestrzeni przy stole potrzebujesz?

Odpowiadając sobie na pytanie, jaki stół do jadalni wybrać, pamiętajmy o zachowaniu następujących odległości:

  • 70-80 cm wolnej przestrzeni od ściany,
  • 60 cm długości i 40 cm szerokości blatu na jedną osobę,
  • 20 cm odstępu pomiędzy siedzącymi osobami.

Odległości te gwarantują wygodę wszystkim osobom przy stole. Warto również pamiętać, że standardowa wysokość stołu powinna wynosić ok. 74-76 cm. Jeśli nie jesteśmy w sanie przewidzieć, ile osób będzie musiał mieścić nasz mebel (bo np. często mamy gości) – najlepszym wyborem będą stoły rozsuwane do jadalni, które rosną wraz z naszymi potrzebami.