Jaki stół do jadalni wybrać?
mebllegro / 28.01.2023

Jaki stół do jadalni wybrać?

Stół do jadalni to jeden z najważniejszych mebli w każdym domu. Ważne więc, aby przy jego wyborze postawić zarówno aspekty funkcjonalne, jak i sam design. Jaki stół do jadalni wybrać, gdy nie mamy zbyt wiele miejsca? A jaki sprawdzi się w obszernym pomieszczeniu? Sprawdź!

 

Wybór na lata... stół do jadalni

Stół do jadalni kupujemy zwykle na lata. Jeśli zależy Ci na jego trwałości, a także na tym, by dobrze komponował się z wystrojem pomieszczenia i go nie przytłaczał, zwróć uwagę przede wszystkim na jego rozmiar, ale również kształt oraz materiał, z którego został wykonany. Wszystkie te czynniki mają niebagatelne znaczenie.

Zestaw jadalniany stół i krzesła do jadalni

Dobierz mebel do wielkości pomieszczania!

Odpowiedź na pytanie, jaki stół do jadalni wybrać, nie jest wbrew pozorom aż taka oczywista. Na początku warto dokładnie wymierzyć przestrzeń, jaką dysponujemy oraz zadecydować, jaki styl ma dominować w naszej jadalni.  Kształt stołu również zadecyduje o finalnej funkcjonalności całego wnętrza, więc ma niebagatelne znaczenie. Na co się zdecydować?

Dobierz mebel do wielkości pomieszczania!

Może Cię zainteresować
Dobre rozplanowanie wolnego miejsca w poszczególnych pokojach naszego domu lub mieszkania to podstawa. W tym przypadku rozmiar ma istotne znaczenie, dlatego warto się nad tym zastanowić już w momencie projektowania. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę planując stół z krzesłami tapicerowanymi w aranżacji wnętrza - czytaj więcej: Ile miejsca na stół i krzesła?

Ile miejsca przy stole dla jednej osoby?

Stół okrągły do jadalni

To mebel, który dobrze wygląda przede wszystkim w większych pomieszczeniach, głównie ze względu na to, że powinien być umieszczany w centralnej części jadalni. Niezbyt dobrze prezentuje się ustawiony np. pod ścianą. Jeśli zastanawiasz się, jaki stół do jadalni wybrać, pamiętaj o niewątpliwej zalecie okrągłego – każda z usadowionych przy nim osób ma równie ważne i wygodne miejsce. Opływowy kształt sprawia, że taki okrągły stół jest bezpieczniejszy także dla dzieci.

Stół okrągły do jadalni

Stół prostokątny lub kwadratowy do jadalni

Prostokątny stół pasuje zarówno do mniejszych, jak i większych pomieszczeń. Dobrze wygląda ustawiony w centralnej części jadalni oraz pod ścianą. Nadaje się zarówno do spożywania przy nim posiłków, jak i do pracy. Jednak nie każde miejsce przy prostokątnym stole jest tak samo komfortowe. Na przykład osoby siedzące po jego przeciwległych stronach mogą mieć trudność w prowadzeniu swobodnej rozmowy ze względu na dzielącą je odległość. Inaczej jest w specyficznym przypadku, kiedy boki stołu są równej długości około 1 metra, mowa oczywiście o kwadratowym stoliku jadalnianym.

Stół prostokątny lub kwadratowy do jadalni

Stoły rozkładane do jadalni

Twoja jadalnia jest niewielka lub stanowi po prostu integralną część kuchni? Doskonałym rozwiązaniem do małych pomieszczeń mogą okazać się stoły rozkładane.

... pomysł na aranżację, gdy brakuje miejsca ...

To pomysł również dla osób, które np. rzadko podejmują gości. Gdy na co dzień domowników jest niewielu lub gdy cenisz sobie swobodę i przestrzeń ­– możesz po prostu złożyć blat do jego podstawowych rozmiarów. Rozkładane stoły do jadalni sprawdzą się natomiast przy okazjonalnych rodzinnych spotkaniach, gdy szybko potrzebujesz dodatkowego miejsca przy stole dla przybyłych gości. Zalety takiego rozwiązania i wiele więcej dowiesz się z treści tego artykułu: Rozkładany stół do małej jadalni.

Stoły rozkładane do jadalni

Może Cię zainteresować
Wymiary jakie mają stoły do jadalni są równie istotne, co jego kształt i styl. Zanim kupisz stół, musisz dobrze przemyśleć kilka kwestii. Najważniejszą jest to, ile osób będzie z niego na co dzień lub najczęściej korzystać. To warunkuje bowiem jego wymiary, a także kształt. Podpowiadamy jak to łatwo policzyć i przedstawiamy na przykładach - czytaj więcej: Jakie wymiary stołu dla 4, 6, 8, 10 i 12 osób?

Przestrzeń na osobę

Rodzaje stołów jadalnianych do wyboru

Niebagatelną rolę w wyborze stołu do jadalni odgrywa materiał, z którego ma być wykonany. Wybierając, warto wziąć pod uwagę przeznaczenie stołu. Czy będziemy przy nim wyłącznie spożywać posiłki, a może również je przygotowywać? Czy stół ma służyć także do pracy (np. przy laptopie)? Czy mamy czas na jego codzienne czyszczenie? Odpowiedzi na te pytania pomogą podjąć decyzję, jaki stół najlepiej sprawdzi się u nas. Co mamy do wyboru?

Stół z litego drewna do jadalni

Stół z litego drewna do jadalni

Lite drewno należy do najtrwalszych, a zarazem najbardziej eleganckich surowców do produkcji mebli. Jaki rodzaj drewna wybrać? Warto postawić na solidne i trwałe gatunki, jak dąb, buk czy jesion. Są nie tylko bardzo trwałe, ale także piękne.

Drewno to materiał w 100% ekologiczny i unikatowy. Nie ma dwóch takich samych kawałków drewna, tak samo, jak nie istnieją dwa identyczne drzewa. Każde z nich jest inne. To właśnie jest gwarancja na unikatowość każdego drewnianego produktu. Niepowtarzalny rysunek słojów, sęki, jak linie papilarne, są jedyne w swoim rodzaju.

Drewno pięknie się starzeje. Meble drewniane z czasem, jak wino, zyskują smak. Nie boją się wody i (w przeciwieństwie do blatów wykonanych ze zwykłej płyty meblowej) od niej nie napuchną. Owszem są podatne np. na zarysowania, ale mają tę niepowtarzalną zaletę, że można je łatwo usunąć. Drewniane meble można też zmieniać i bawić się ich wyglądem. Wysłużony stary drewniany stół po odpowiedniej renowacji zyska drugie życie i posłuży jeszcze wiele lat.

Pielęgnacja stołu z litego drewna

Jak wygląda pielęgnację stołu z litego drewna? Wszystko zależy od sposobu jego wykończenia. Olejowane blaty wymagają więcej uwagi i troski, ale za to odwdzięczają się nam bezpieczną dla żywności powłoką i pięknym wyglądem. Na co dzień wystarczy je przetrzeć miękką ściereczką, ale co jakiś czas (2-3 miesiące) wymagają olejowania.  Mniej pracochłonna jest pielęgnacja blatów lakierowanych. W tym przypadku wystarczy regularne przecieranie mebla.

Pielęgnacja drewna w pigułce
Meble, a w szczególności stół drewniany, wymaga regularnej pielęgnacji oraz systematycznego czyszczenia po każdym użyciu. Materiał, z którego jest wykonany jest jednocześnie bardzo trwały i wrażliwy na środki chemiczne. Zobacz nasz mini poradnik o pielęgnacji stołu drewnianego - dowiedz się więcej Jak dbać o stół dębowy?

Stół z blatem fornirowanym do jadalni

Stół z blatem fornirowanym do jadalni

Stół fornirowany, czyli stół z blatem w naturalnej okleinie drewnianej to alternatywa dla blatów z litego drewna. Nowoczesne materiały w postaci płyt meblowych pokryte cienkim plastrem naturalnego drewna.

Stół z blatem laminowanym do jadalni

Stół z blatem laminowanym do jadalni

Blaty laminowane, wykonane z płyty wiórowej lub płyty MDF mają jedną ważną zaletę – są lekkie. Zdecydowanie lżejsze od ciężkich dębowych blatów, przez co taki stół z łatwością można przesunąć, a w razie potrzeby nawet przenieść do drugiego pokoju. Stosunkowo niska cena oraz łatwość utrzymania w czystości to kolejne zalety stołów z laminowanymi blatami.

Ile przestrzeni przy stole potrzebujesz?

Ile miejsca dla jednej osoby?

Ile należy przeznaczyć blatu oraz przestrzeni wokół stołu, aby jedna osoba poczuła się w pełni komfortowo przy stole?

Ile miejsca na stole dla jednej osoby?

Ile przestrzeni przy stole potrzebujesz?

Odpowiadając sobie na pytanie, jaki stół do jadalni wybrać, pamiętajmy o zachowaniu następujących odległości:

  • 80 cm od ściany na krzesło do stołu i przejście,
  • 60 x 40 cm powierzchnia blatu na jedną osobę,
  • 20 cm odstępu pomiędzy siedzącymi osobami.

Odległości te gwarantują wygodę wszystkim osobom przy stole.

Ile miejsca przy stole?

Warto wiedzieć
Standardowa wysokość stołu to około 76 cm. Jeśli nie jesteśmy w sanie przewidzieć, ile osób będzie musiał mieścić nasz mebel (bo np. często mamy gości) – najlepszym wyborem będą stoły do jadalni rozkładane, które rosną w oczach zgodnie z potrzebami.